ארדואן: יותר מאלף חברי חמאס מטופלים בבתי חולים ברחבי טורקיה

ארדואן: יותר מאלף חברי חמאס מטופלים בבתי חולים בטורקיה
נשיא טורקיה אמר את הדברים במסיבת עיתונאים לצד ראש ממשלת יוון, והוסיף כי הוא "לא רואה בחמאס ארגון טרור". ראש הממשלה היווני ענה: "נסכים שלא להסכים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
AP
צילום: AP

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר היום (שני) במסיבת עיתונאים לצד ראש ממשלת יוון מיצוטאקיס המבקר באיסטנבול: "יותר מאלף חברי חמאס מטופלים בבתי חולים ברחבי טורקיה". ארדואן הוסיף כי "אני לא רואה בחמאס ארגון טרור, להיפך, אני רואה בו אנשים שנלחמים כדי להגן על אדמתם ועל עמם". מיצוטאקיס השיב לארדואן: "נסכים על כך שאיננו מסכימים בנוגע לחמאס". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

ארדואן גם התייחס למלחמה בעזה, ואמר שישראל לא רק שלא נשמעת לקריאות של תומכיה בעולם בנוגע לפעילות בעזה, אלא היא יוצרת להם אתגרים נוספים, ביניהם רפיח. עוד אמר כי הפתרון היחיד הינו בדמות הקמת מדינה פלסטינית, וברך על התמיכה הרבה לכך בקרב המדינות באו"ם.

צפו: ה"עימות" בין ארדואן למיצוטאקיס

האתר "מידל איסט איי", המזוהה עם הקו הקטרי-טורקי, דיווח היום כי ישראל החלה להחזיר את הדיפלומטים שלה לטורקיה בתחילת החודש. זאת חצי שנה לאחר שהחזירה אותם בשל חששות ביטחוניים, כך לפי שני מקורות ישראלים. אחד מהגורמים אמר לאתר כי "מכיוון שהעזיבה הישראלית נבעה מסיבות ביטחוניות, ישראל מנסה להחזיר בהדרגה את הדיפלומטים". בנוסף, גורם טורקי אישר כי דיפלומטים ישראלים חוזרים לתפקידיהם.

המתיחות בין המדינות הגיעה לשיא בשבועות האחרונים ברקע המלחמה בעזה. רק אתמול המשיכה טורקיה לתקוף את ישראל. הנשיא הטורקי ארדואן אמרי כי "חמאס הסכים להפסקת אש, דבר שישראל מסרבת לו בשל רצונה לכבוש את כל רצועת עזה". עוד אמר: "נתניהו הגיע לרמה ששיטות רצח העם שלו גורמות להיטלר לקנא בו". שר החוץ ישראל כ"ץ הגיב וצייץ: "נשיא טורקיה ארדואן רודן, מסית ושקרן. תשתוק ותתבייש". 

בתחילת החודש השעתה טורקיה השעתה את כל קשרי המסחר שלה עם ישראל. סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה כי לפי גורמים טורקים, אנקרה תפסיק כל ייצוא וייבוא לישראל או ממנה. בתגובה התכנס בישראל "צוות טורקיה" שהוקם במשרד החוץ והחליט על קידום צעדים שיפחיתו את הקשרים המסחריים עם טורקיה.

על פי הודעת משרד החוץ, הצוות יפעל בין היתר לצמצום כל קשר כלכלי בין טורקיה לרשות הפלסטינית ועזה, כאשר במצב הנוכחי טורקיה היא מדינת הייבוא הגדולה ביותר לרשות הפלסטינית. בנוסף, סוכם כי תקודם פנייה לפורומים כלכליים בין לאומיים, לבחינת סנקציות אפשריות נגד טורקיה על הפרת הסכמי הסחר.

הפופולריים