עימות חזיתי

גלנט דרש מנתניהו לקבל החלטה בשאלת "היום שאחרי" - רה"מ הגיב בתקיפות

גלנט דרש מנתניהו החלטה על "היום שאחרי" - רה"מ תקף בחזרה
שר הביטחון: צריך לקבל החלטות גם במחיר פוליטי; ראש הממשלה השיב: לא נחליף את חמאסטן בפתחסטן. התנאי הראשון - לחסל את חמאס בלי תירוצים • קריאות בקואליציה לפטר את גלנט, גנץ התייצב לצדו: "אמר דברי אמת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר הביטחון יואב גלנט וראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: תומר נויברג, פלאש 90; צילום מסך

שר הביטחון יואב גלנט קרא הערב בהצהרה לתקשורת לראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל החלטה בסוגיית "היום שאחרי" ברצועת עזה. לדבריו, אי קבלת החלטה בנושא מסכנת את המדינה. "אני קורא לראש הממשלה להכריז כי ישראל לא תשלוט אזרחית ברצועת עזה ולא תקיים משטר צבאי ברצועת עזה", אמר גלנט. "זוהי אחריותנו להוביל את ישראל למקום טוב יותר. זה הזמן לקבל החלטות קשות, גם אם הדבר כרוך במחירים פוליטיים". 

בדבריו אמר גלנט כי במקרה של אי קבלת החלטה תיוותר ישראל עם שתי חלופות גרועות ומסוכנות: חזרתו של חמאס לשלטון בעזה או ממשל צבאי ישראלי ברצועה. "היום שאחרי חמאס יושג רק על ידי שליטה של גורמים פלסטינים שיהוו חלופה לחמאס, זה אינטרס ישראלי. אי החלטה משמעותה בחירה בפועל של אחת מהחלופות הגרועות", אמר. העימות הפומבי הזה בין שר הביטחון לראש הממשלה מתקיים זמן קצר לפני כינוס קבינט המלחמה הערב.

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות

נתניהו פרסם סרטון תגובה לדבריו של שר הביטחון, ובו אמר: "אני לא מוכן להחליף את חמאס בפתחסטן. אחרי הטבח הנורא ב-7 באוקטובר הנחיתי להשמיד את חמאס. לוחמי צה"ל וכוחות הביטחון נלחמים על כך". לדבריו, "כל עוד חמאס נשאר על כנו, אף גורם אחר לא ייכנס לנהל את עזה אזרחית, בוודאי שלא הרשות הפלסטינית. התנאי הראשון להכשרת הקרקע לגורם אחר הוא לחסל את חמאס, ולעשות זאת בלי תירוצים".

 

השר בני גנץ התייצב לצדו של גלנט ואמר כי "שר הביטחון אומר דברי אמת - אחריותה של הנהגה היא לעשות את הדבר הנכון עבור המדינה, בכל מחיר". 

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב לדבריו של שר הביטחון ואמר כי "מבחינתו של גלנט, אין הבדל בין אם בעזה ישלטו חיילי צה"ל, לבין אם ישלטו בה מרצחי החמאס. זו מהות הקונספציה של שר ביטחון שכשל ב-7 באוקטובר, וממשיך להיכשל גם עכשיו. שר ביטחון כזה חייב להיות מוחלף כדי להשיג את יעדי המלחמה". 

שר התקשורת קרעי תקף גם הוא: "קצת צניעות משר הביטחון כלפי אלה שהזהירו כל השנים מתפיסת העולם השגויה שלו ושל חבריו". 

 

שר האוצר סמוטריץ' אמר כי "שר הביטחון גלנט הודיע היום למעשה על תמיכתו בהקמת מדינת טרור פלסטינית כפרס לטרור ולחמאס על הטבח הנורא ביותר שבוצע בעם היהודי מאז השואה". לדבריו, תוכניתו של שר הביטחון היא "להכניס את הרשות הפלסטינית לעזה על דמם של לוחמינו".

סמוטריץ' רמז גם הוא כי יש לפטר את גלנט: "אני דורש מראש הממשלה להביא לממשלה באופן מידי החלטה על שלילת כל מעורבות של הרשות הפלסטינית ברצועת עזה, ולאחר מכן לדרוש מגלנט לבחור בין מימוש מדיניות הממשלה להחזרת המפתחות". 

 

גם ח"כ אושר שקלים מהליכוד קרא לפיטוריו של גלנט. לדבריו, "מי שחותר כנגד ראש הממשלה מתוך שורות הליכוד מקומו לא איתנו. כדי לנצח במערכה יש לפטר אותו סוף סוף. במקום סוס טרויאני יש למנות סוס דוהר אמין ומנצח". 

מוקדם יותר היום פרסם נתניהו סרטון ובו התייחס לסוגיית "היום שאחרי" ברצועה ולביקורת שמופנית כלפיו על חוסר קבלת החלטה בנושא: "עד שלא יהיה ברור שחמאס לא שולט צבאית בעזה הדיבורים בעניין יישארו רק דיבורים - ריקים מתוכן". 

לטענת נתניהו כל עוד חמאס שולט ברצועה גורמים אחרים לא יהיו מוכנים לקבל את השליטה האזרחית בעזה מחשש לשלומם. עוד אמר ראש הממשלה: "בניגוד לנטען, מזה חודשים אנחנו עוסקים בניסיונות שונים להביא פתרון לבעיה המורכבת הזו. חלק מהניסיונות סמויים מן העין וטוב שכך".

הפופולריים