פרסום ראשון

נתניהו על ההכרה החד-צדדית בפלסטין: לא יעצרו אותנו מלנצח

נתניהו על ההכרה החד-צדדית בפלסטין: לא יעצרו אותנו מלנצח
ארצות הברית הבהירה שמדינה פלסטינית צריכה לקום כחלק ממשא ומתן • במשרד החוץ מתכוונים לבודד את נציגי נורווגיה, אירלנד, ספרד וסלובניה - ולא לשתף אותם בעדכונים ותדרוכים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נורווגיה, ספרד, אירלנד, סלובניה
צילום: AP

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (רביעי) לכוונתן של מדינות אירופאיות להכיר במדינה פלסטינית באופן חד צדדי: "80% מהפלסטינים ביהודה ושומרון תומכים בטבח הנורא של 7 באוקטובר. לרוע הזה אסור לתת מדינה. זה פרס לטרור שלא יביא שלום - והוא גם לא יעצור אותנו מלנצח את החמאס".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בישראל מתכוונים לבודד את הדיפלומטים של המדינות שהכירו היום במדינה פלסטינית, ולמעשה "להחרים" אותם - זאת באמצעות אי זימונם לתדרוכים, ומניעת עדכונם וכן עיכוב בקשותיהם. כפי שפורסם בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, זוהי רק אחת התגובות, ובישראל בוחנים תגובות נוספות.

נורווגיה, אירלנד, ספרד וסלובניה הודיעו על כך שהן מכירות במדינה פלסטינית באופן חד צדדי. ראש ממשלת נורווגיה סטיורה אמר בהקשר זה: "המטרה היא להשיג מדינה פלסטינית מגובשת מבחינה פוליטית, הנובעת מהרשות הפלסטינית. אנו מאמינים שפתרון שתי המדינות הוא אינטרס טוב עבור ישראל".

ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ז הכריז כי בשבוע הבא, ב-28 במאי, ספרד תאשר באופן רשמי את ההכרה במדינה הפלסטינית. בנאומו תקף את פעולותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ברצועת עזה, ואמר שבעוד שלישראל יש את הזכות להגן על עצמה, היא תוקפת, מפציצה מבנים ואזרחים והורגת חפים מפשע. לדבריו, לנתניהו אין אינטרס לשלום בין הצדדים, ופעולותיו מהוות סכנה ממשית לפתרון שתי המדינות.

שר החוץ ישראל כ"ץ הורה להחזיר מיידית להתייעצויות את שגרירי ישראל באירלנד, ספרד ונורווגיה: "שולח מסר חד וברור - ישראל לא תבליג מול מי שחותרים תחת ריבונותה ומסכנים את ביטחונה". בנוסף, השר זימן את שגרירי אירלנד, ספרד ונורווגיה לשיחת נזיפה במהלכה יצפו בסרטון החטיפה של התצפיתניות: "החליטו להעניק מדליית זהב למרצחי ואנסי חמאס, נמחיש להם איזו החלטה מעוותת קיבלו ממשלותיהן".

דובר ממשלת גרמניה סטפן הבסטריט, נשאל בברלין אם יבוצעו צווי מעצר של בית הדין בהאג. "כמובן שכן, אנו שומרים על החוק", ענה. בתוך כך, דובר במשרד לביטחון הלאומי האמריקני הגיב להכרה של ספרד, אירלנד ונורווגיה במדינה פלסטינית וציין כי על אף שהנשיא ג'ו ביידן תומך נלהב בפתרון שתי המדינות, הוא סבור שמדינה פלסטינית צריכה להגיע באמצעות משא ומתן ישיר בין הצדדים, ולא באמצעות הכרה חד צדדית.

הפופולריים