הממשלה אישרה את חוק הארכת המילואים ל-3 חודשים

הממשלה אישרה את חוק הארכת המילואים ל-3 חודשים
על פי התיקון, יהיה ניתן לגייס למילואים חיילים בגיל 41 וקצינים בגיל 46 בצו שמונה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיילים מבצעים תרגיל פינוי פצועים במסוק ברמת הגולן, פברואר
חיילים מבצעים תרגיל פינוי פצועים במסוק ברמת הגולן, פברואר צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הוראת השעה שמאריכה את גיל הפטור למילואימניקים למשך שלושה חודשים. קרי, בשלושת חודשים הקרובים יהיה ניתן לגייס למילואים חיילים בגיל 41 וקצינים בגיל 46 בצו שמונה. בכדי לעגן בחוק את העלאת גיל הפטור, ועדת השרים הסמיכה את משרד הביטחון להגיש לכנסת הצעה להארכת חוק העלאת גיל הפטור ממילואים ב-6 חודשים, כפי שהוגש מלכתחילה - וביגוד לעמדת היועצת המשפטית לממשלה, גליה בהרב מיארה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בסביבתו של שר הביטחון יואב גלנט, אומרים שהנושא צריך לעלות בממשלה בהקדם. ההסבר שניתן לדחיפות הוא שאם העלאת גיל הפטור לא תוארך, משמעות הדבר היא שחיילים וקצינים שמשרתים כעת ונמצאים בקבוצות הגיל הללו, עשויים להשתחרר ממילואים בסוף החודש, מכיוון שאז גיל הפטור יחזור להיות כפי שהיה טרם הוראת השעה.

בהרב מיארה, פרסמה חוות דעת בנוגע להעלאת גיל הפטור: "יש מניעה משפטית להכביד על המשרתים מבלי לצמצם את אי השוויון". עוד אמרה: "ניתן להאריך את הוראת השעה לתקופה של שלושה חודשים בלבד, אשר תנוצל באופן מיידי כבר בחודש הקרוב כאמור לשם גיבוש מענים לנושא השוויון בנשיאה בנטל והוצאתם אל הפועל, בחקיקה ושלא בחקיקה".

כמו כן, היועמ"שית ציינה בחוות דעתה כי שר הביטחון יואב גלנט, מסר לה כי יש צורך ביטחוני דחוף לשם שמירה על ביטחון המדינה -  להאריך את הוראת השעה להארכת שירות המילואים. גלנט התחייב בפני בהרב מיארה כי מערכת הביטחון והממשלה יפעלו כבר בחודש הקרוב למיצוי פוטנציאל הגיוס ולצמצום אי השוויון בנטל.

מדובר בהארכת שירות מילואים באמצעות העלאת גיל הפטור בשנה אחת, ושחרור ממילואים לחייל בגיל 41 במקום 40 ולקצין בגיל 46 במקום 45. ההארכה תיעשה בהוראת שעה, שתאריך בארבעה חודשים תקנות שעתידות לפקוע בסוף חודש יוני.

בסביבתו של שר הביטחון יואב גלנט, אומרים שהנושא צריך לעלות בממשלה בהקדם. ההסבר שניתן לדחיפות הוא כי אם העלאת גיל הפטור לא תוארך, משמעות הדבר היא שחיילים וקצינים שמשרתים כעת ונמצאים בקבוצות הגיל הללו, עשויים להשתחרר ממילואים בסוף החודש, מכיוון שאז גיל הפטור יחזור להיות כפי שהיה לפני התקנות.

הממשלה לא תדון היום גם בהארכת השירות הסדיר ל-36 חודשים – חוק שמערכת הביטחון ביקשה לקדם, אך הדיון בו נדחה כבר כמה חודשים.

הפופולריים