חזר לסדר היום

בכיר בממשלה: "חוק הרבנים" קודם בשל איומי דרעי על נתניהו

בכיר בממשלה: "חוק הרבנים" קודם בשל איומי דרעי על נתניהו
אחרי ששתי הסיעות המרכזיות שהתנגדו לדון בחוק פרשו מהממשלה, הקואליציה החזירה את החוק השנוי במחלוקת לסדר היום הפוליטי • בכיר בממשלה לכאן חדשות: החוק קודם בשל איום של דרעי כלפי נתניהו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת החוקה תתכנס בעוד יומיים לדון ב"חוק הרבנים". כפי שדווח היום (ראשון), הממשלה חידשה את קידום ההצעה לאחר שבני גנץ וגדעון סער פרשו מהקואליציה. קידום הצעת חוק "רבני הערים" לוקחת את הכוח מידי הרשויות המקומיות והעבירה אותו לידי מועצת הרבנות הראשית ושר הדתות. באופוזיציה יקיימו פיליבסטר לאורך המליאה על הצעת החוק של הקואליציה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

אלא שכפי שפורסם בחדשות הערב בכאן 11, בכיר בממשלה הבהיר כי אין כוונה או יכולת להעביר סופית את "חוק הרבנים". החוק מקודם בשל איום של אריה דרעי על ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לכאן חדשות ידוע על ארבעה חברי כנסת לפחות בקואליציה המתנגדים לחוק.

חברת הכנסת טלי גוטליב יצאה נגד העלאת החוק בהתכתבות בקבוצת וואטסאפ פנימית: "למה בשם כל השמות מעלים שוב חוק שמצוי במחלוקת ומעורר מחלוקת בזמן מלחמה? לא למדנו כלום? יש מספיק חוקים להכין שקשורים למלחמה. תשאירו את המחלוקות ואת החוק הזה לימים טובים יותר. טאקט בחקיקה היא לא מילה גסה".

חבר הכנסת משה סעדה כתב ברשת החברתית: "האמירה הערכית שלי עודנה בתוקף - אני אתנגד לחוק הזה יחד עם עוד חברי כנסת והוא לא יעבור, אם הוא יובא כעת להצבעה. הניסיון לבצע מחטף ולקדם בשעת מלחמה חוק ששנוי במחלוקת גדולה, רק כדי לאפשר מינויים שפוליטיקאים חפצים ביקרם, היא בגדר תעודת עניות לאלו שמקדמים אותו כעת מתוך דחיפות לא ברורה".

ממפלגת המחנה הממלכתי נמסר בתגובה לקידום החוק: "נתניהו והקואליציה שלו מוכיחים שוב שאצלם הפוליטיקה מעל לכל העיקר לשרוד. דווקא עכשיו, כשהצפון בוער והדרום במלחמה, מחליטים בקואליציה לקדם חוק מעוות, ללבות את הקרע בעם ולשבור שיאים חדשים של ניתוק. מנענו את קידום החוק ונעשה הכל כדי לסכל אותו גם כעת".

הצעת חוק שירותי הדת היהודיים, המכונה "חוק הרבנים", כוללת הסדרים הנוגעים לאופן בחירתם, משך כהונתם, גיל הפרישה והיקף המשרה של רבני עיר, רבני יישובים, רבנים אזוריים ורבני שכונות. על פי ההצעה, השנויה במחלוקת, שר הדתות יקבע את הצורך במינוי רבני שכונות, נוסף לרבני ערים.

כלומר, הסמכות שהייתה בעבר בידי הרשויות המקומיות - תעבור למשרד לשירותי דת וכך יבוצעו מינויים בהתאם לשיקולים של המשרד והשר העומד בראשו. מכיוון שלפי הצעת החוק, על כל 50 אלף תושבים אפשר יהיה למנות רב שכונה אחד או יותר, ההערכה היא כי היא תייצר מאות רבות של משרות רבנים חדשות, על חשבון כספי הרשויות המקומיות.

הפופולריים