המגעים לעסקת חטופים

גורמים המעורים במו"מ: התקדמות בסוגיות משמעותיות לאחר יומיים של דיונים בקהיר

גורמים המעורים במו"מ: התקדמות בסוגיות משמעותיות
אחרי יומיים של דיונים, ראש השב"כ שב ארצה ומשלחת בכירים ישראלים צפויה להמריא מחר לדוחא לשיחות עקיפות מול חמאס. גורמים מצרים אישרו התקדמות במשא ומתן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אריק מרמור, פלאש 90
צילום: אריק מרמור, פלאש 90

גורמים המעורים במשא ומתן לשחרור חטופים אמרו הערב (שלישי) כי סוגיות משמעותיות התקדמו לאחר יומיים של דיונים בקהיר. "צפוי לנו משא ומתן מורכב של כמה שבועות. ההודעות האופטימיות מוקדמות, אך יש חלקים רבים בהם יש הסכמות בין הצדדים", כך נמסר מטעם בכיר המעורה בשיחות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

במקביל, ראש השב"כ, ששהה בקהיר ביומיים האחרונים כחלק מהמגעים לעסקה, שב ארצה. רונן בר ואלוף במיל' ניצן אלון יחברו מחר לראש המוסד לנסיעתו לקטר, לפסגה המרובעת עם ראש ה-CIA ויליאם ברנס, ראש ממשלת קטר אל ת'אני וראש המודיעין המצרי. על כך הוסיף הגורם הישראלי הבכיר: "בפסגה בדוחא יתקיימו דיונים גם לגבי המנגנון לגישור על הפערים בין הצדדים - בראשם מתווה הפסקת האש, וסוגיית שחרור האסירים".

קודם לכן, מקור מצרי רם דרג אישר לערוץ "אל-קאהרה" בארצו כי ישנה הסכמה בין ישראל לחמאס על רוב הנקודות שהוצגו במשא ומתן לעסקת חטופים.

בחדשות הערב בכאן 11 פרסמנו אמש כי המשלחת הישראלית לקהיר דנה עם המצרים והאמריקנים בהקמת מכשול תת-קרקעי מתקדם בגבול בין עזה למצרים. על פי הפרסום, ישראל אף נערכת לוותר על השליטה בציר פילדלפי ולהעבירה לידי מצרים אם העסקה הנידונה כעת תצא לפועל.

בהודעה שפרסמה בתחילת השבוע לשכת ראש הממשלה, וספגה ביקורת מצד ארצות הברית וחמאס, פורטו הדרישות והעקרונות שעליהן נתנה ישראל את הסכמתה. מלשכת נתניהו נמסר עם פרסום ההודעה כי "המתווה שהוסכם על ישראל וזכה לברכת הנשיא ביידן יאפשר לישראל להשיב חטופים מבלי לפגוע ביתר מטרות המלחמה".

התנאים שעליהם הסכימה ישראל:

1. כל עסקה תאפשר לישראל לחזור ולהילחם עד להשגת כל מטרות המלחמה.

2. לא יתאפשרו הברחות נשק לחמאס מגבול עזה-מצרים.

3. לא תתאפשר חזרת אלפי מחבלים חמושים לצפון הרצועה.

4. ישראל תמקסם את מספר החטופים החיים שיוחזרו משבי החמאס.

בממשל האמריקני הביעו תסכול מהודעת נתניהו. "זה לא מסייע ולא מקדם את האפשרות להגיע לעסקה", אמרו גורמים בממשל ביידן לכאן חדשות. לדבריהם, ישנה הרגשה כי בכל פעם שיש דרך להתקדם ואולי לסגור פערים - יש הצהרה חדשה שלא מסייעת לסגור אותם ולהגיע לעסקה.

דובר המועצה לביטחון לאומי האמריקני ג'ון קירבי מתח ביקורת אתמול בתדרוך שערך לעיתונאים על הודעות ישראל וחמאס בנושא עסקת החטופים. "בשני הצדדים אנו רואים הצהרות פומביות שאינן משקפות באופן מלא את השיחות שאנו מקיימים איתם או עם נציגיהם", אמר.

בחמאס מתחו גם כן ביקורת על הודעת נתניהו. מנהיג ארגון הטרור איסמאעיל הנייה ערך שיחות בהולות עם המתווכים ומסר להם כי "קריאות צה"ל לפינוי שכונות רחבות בעזה, מעשי הטבח, ההרג והגירוש" עלולים להשיב את המשא ומתן לנקודת האפס, והטיל על נתניהו וצה"ל את האחריות על קריסת נתיב השיחות הזה.

הפופולריים