לא מחרים, לא מעודד להצטרף

לא מחרים, לא מעודד להצטרף
ניסיונות המשטרה להגיע ללב החברה הערבית באמצעות גיוס צעירים לשורותיה וחלוקת עלונים בבתי ספר יסודיים, העלו שוב את בעיית האמון בין הצדדים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ איימן עודה
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לאחרונה חולקו בבתי ספר יסודיים בכפר עוזייר שבגליל התחתון ובאום אל פאחם, עלוני מידע המסבירים לילדים על עבודת המשטרה. במקביל, הוזמנו בגירי הכפר לכנס המעודד גיוס לשורותיה. הדבר עורר סערה ברשתות החברתיות, בעקבותיה כתבה חברת הכנסת חנין זועבי סטטוס זועם בליווי תמונה מתוך העלון- "המשטרה מנסה לאלף את ילדינו ולגייס את צעירנו; היא נכנסת לבתי ספר ומכריחה את מנהליה למנוע מהתלמידים להפגין ולהביע את רגשותיהם ושייכותם לסוגיות של בני עמם". ניסיון ההסברה והגיוס מגיע לאחר תוצאות אירועי אום אל חיראן, שגרמו להתדרדרות משמעותית באמון בין המשטרה לאוכלוסייה הערבית.

העלון שחולק בבתי ספר יסודיים, מתוך עמוד הפייסבוק של חברת הכנסת חנין זועבי. כותרת אדומה מימין למעלה –האם תרצו להיות שוטרים כמונו?

חבר הכנסת איימן עודה, יושב ראש הרשימה המשותפת הגיב לדברים בכאן | מקומי: "הקשר בין האוכלוסייה הערבית למשטרה הוא יותר עמוק מיום העיון הזה, מדובר בקשר של אי אמון מוחלט. ראינו את זה בפעם האחרונה באום אל חיראן. החברה הערבית רואה איך מתייחסים אליה ואיך התייחסו למתנחלים בעמונה, רואים את העוינות". הסתייגות האוכלוסייה הערבית מהגיוס המשטרתי נובעת גם מאירועים קודמים - "היו דברים קשים יותר מאום אל חיראן- בעקבות אירועי אוקטובר 2000 הוקמה ועדת אור שקבעה כי המשטרה מתייחסת לאוכלוסייה הערבית כאל אויבים ולא אזרחים, כמו כן קבעה שהמשטרה מטפחת תרבות שקר.

האזינו לשיחה:

למרות שבמשטרה נעשים תהליכים למען שינוי המגמה הזו, עודה סבור כי המשטרה צריכה לפני כן לבדוק כיצד בונים אמון: "יש מאות ערבים הנהרגים על ידי ערבים, המשטרה לא מפענחת, לא עושה דיה, האוכלוסייה הערבית רואה את כל הדברים הללו". עודה סבור כי למשטרה יש את האמצעים לטפל באלימות , בעיקר בתופעת הנשק הבלתי חוקי בקרב האוכלוסייה הערבית, אך טוען שהיא אינה עושה מספיק: "אני דורש מהמשטרה לאסוף את הנשק הבלתי חוקי המשטרה לא עושה כי חסר פה רצון. במידה והנשק היה מעורב בעניין בטחוני, אנו יודעים שהמשטרה יודעת טוב מאוד איך לטפל".

עודה הוסיף כי הוא אינו נגד המשטרה - אך עדיין נמנע מלקרוא לצעירים להצטרף לשורותיה: "כשהמשטרה תהיה אזרחית לגמרי, שוויונית לכל האזרחית, שתצליח להעמיד לדין אנשים שהרגו ערבים, כשתהיה לה נוכחות אמתית אזרחית, זה דבר שיגדיל את האמון בקרב האוכלוסייה הערבית. על הביקורת על כך שאינו קורא בעצמו לצעירים במגזר להתגייס למשטרה בניסיון לשפר את המצב הקיים מבפנים, ענה עודה- "ההוכחה חלה על המשטרה עצמה, להתנהג בצורה הוגנת כלפי האוכלוסייה הערבית". בתגובה לסטטוס של חברת הכנסת זועבי אמר עודה "אין חרם נגד המשטרה. במידה ויש גניבה מבית – מתקשרים למשטרה. אין משטרה אחרת".

לתכנית המלאה:

הפופולריים