נפצעת בשדרות? האמבולנס באשקלון

נפצעת בשדרות? חכה
תושב שדרות נפצע בתאונת דרכים והתבקש לחכות עד שאמבולנס מאשקלון יגיע לפנותו. מד"א בתגובה: הצוותים בתחנת שדרות היו בקריאות חירום אחרות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פינוי פצוע באמבולנס, אילוסטרציה
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רפי מזרחי, תושב העיר שדרות, רכב על אופניים לכיוון ביתו, כשלפתע פגע בו רכב. רפי, שעף מהאופניים וקיבל חבטה בפנים, צעק לסובבים להזמין אמבולנס, אך התשובה שקיבלו כאשר התקשרו למוקד החירום של מגן דוד אדום הפתיעה את כולם: יש אמבולנס פנוי רק באשקלון. "זו לא חבלה פשוטה, לא שברתי יד או משהו דומה, בינתיים יוצא לי דם מהראש, הייתי חייב פינוי מיידי", סיפר רפי לכאן | מקומי.

גם אחרי שהגיע באופן עצמאי לסניף מד"א בשדרות, לא מצא מענה: "המקום היה סגור, דפקנו בדלת, צעקנו, ואני בינתיים מדמם הראש". עוד מספר רפי שבתחנת שדרות היו אמבולנסים, אבל המקום היה ריק לגמרי, ללא נהגים, כוננים, או כל אדם שיוכל לטפל בו.

האזינו לשיחה:

כדי לקצר את זמן ההגעה של האמבולנס, הציע רפי לצמצם טווחי נסיעה ולהגיע לצומת יד מרדכי בעזרתו של הנהג הפוגע. השיחה הזאת שברה את רפי "בכיתי וצעקתי, בזמן שאני פצוע הייתי צריך לתכנן עם נהג האמבולנס מאיפה הוא יבוא ומאיפה הוא יאסוף אותי. למה אני צריך להגיע לסיטואציה כזאת? אם הייתי פצוע קצת קשה יותר, יכולתי לאבד הכרה ועד שהאמבולנס היה מגיע, אלוהים יודע מה היה קורה".

לא ברור איך בעיר כמו שדרות, הלמודה מצבי מלחמה ונמצאת תחת איום תמידי של קסאמים, אין נהג אמבולנס כונן: "בגלל המצב הביטחוני המתוח, קמו כאן הרבה עמדות של עזרה ראשונה ותחנה גדולה של מד"א ופתאום ברגע האמת, כשאתה חושב שהעיר שלך תהיה מוכנה אם תצטרך טיפול מהיר - מסתבר שהיא לא מוכנה, התאכזבתי".

מבחינה גופנית רפי מחלים, אך הטראומה האישית נשארת: "אני הולך וכל הזמן חושש, לא בגלל הפגיעה בי, אלא מה יקרה לאחר שיפגעו בי- יבואו לעזור לי, או לא יבואו לעזור לי?"

ממגן דוד אדום נמסר בתגובה: מבדיקת האירוע במערכות השליטה והבקרה של מד"א עולה כי כאשר האזרח התקשר למוקד החירום 101 של מד"א, הצוותים בתחנת שדרות היו באותה העת בקריאות חירום והוא נענה על ידי חובשת במוקד שתשאלה על המקרה הרפואי, תדרכה את מזמין האמבולנס כיצד עליו לפעול במקביל להזנקת האמבולנס הקרוב ביותר שאיתרה מערכת השליטה והבקרה. בתחנות ההזנקה של מד"א לא קיים שירות מרפאה ולכן אנו שבים ומזכירים לציבור שבכל צורך רפואי יש לחייג למוקד החירום 101 ולא להגיע לתחנות.

האזינו לתוכנית המלאה:

הפופולריים