"מדוע אני מאמינה לשמוליק אטיאס": במאית "ספק סביר" בטור מיוחד

"מדוע אני מאמינה לשמוליק אטיאס"
"מראשית הדרך היה ברור שהפרטים ששמוליק מסר לא מתאימים לזירה": רגע לפני שידור החלק השני בדוקו-תחקיר אודות פרשת הרשעתו של שמוליק אטיאס, הבמאית לימור פנחסוב מפרקת את תיק הרצח ומסבירה למה היא אופטימית שהאמת תצא לאור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שמוליק אטיאס - ספק סביר
צילום: כאן

"על מה מבוססות הטענות שיש ספק סביר באשמתו של שמוליק אטיאס ברצח עוזי לוי?". זו השאלה שנשאלתי הכי הרבה פעמים מאז שידור הפרק הראשון של "ספק סביר" בשבוע שעבר.

אז קודם כל, כמה עובדות חשובות:

*הרצח אירע ב-23.05.12 בראשון לציון, כאשר עוזי לוי ישב עם חברו ב' בקרוון בו התגורר. השניים עישנו ודיברו, ואז ב' החבר, יצא לאפסן את המחשב הנייד שלו באופנוע שחנה בחוץ ונכנס חזרה לקרוון לסיגריה אחרונה.

*על פי עדותו של ב', כמה דקות לאחר מכן נכנס אדם אשר פניו חשופות וגם ידיו בלי כפפות, ירה בעוזי 11 כדורים ונמלט. עוזי נפגע ב-5 במקומות שונים בגוף והתמוטט על הרצפה. ב', שלדבריו ישב לידו כל העת בקרוון, אפילו לא נשרט. על פי העדויות, עוזי עוד היה בין החיים כאשר הגיע האמבולנס, ואפילו דיבר, אך בבית החולים התדרדר מצבו והוא מת מפצעיו.

*שמוליק אטיאס, שגר במרחק קצר מאוד מהקרוון של עוזי, טוען כי היה ברחוב סמוך, כאשר שמע אנשים מדברים על הירי שאירע. כשהוא מגיע למכולת השכונתית ומבין שיש המולה גדולה בשכונה, הוא לוקח החלטה אומללה ומחשידה ומחליט להתרחק מהבלאגן ולנסוע לצפון לקברי צדיקים אליהם היה נוהג לנסוע אחת לחודש.

*חקירת המשטרה מובילה בתחילה לכמה כיווני חקירה אפשריים. אבל כאשר אחת השכנות מספרת לשוטרים על סכסוך ישן שהיה לעוזי עם שכן מבוגר ממנו בשם שמוליק אטיאס, הם מסמנים אותו כחשוד המרכזי.

*עוד באותו ערב, מגיעים החוקרים לביתו של שמוליק וכאשר הם מבינים כי הוא נסע בחיפזון צפונה הם רואים בכך בריחה מזירת הפשע. מכאן והלאה, שמוליק הוא כיוון החקירה היחידי בתיק הזה.

צפו בחלק הראשון של הדוקו-תחקיר "ספק סביר" >>

עד כאן הכל הגיוני וסביר. נמצא חשוד מרכזי, והחקירה מתקדמת. השוטרים ממשיכים לאיסוף חומרי מצלמות האבטחה מהבתים באיזור, ומוצאים רק סרטון אחד בו נראית דמות אדם רץ אל תוך הקרוון, ככל הנראה יורה וחוזר בריצה. אמנם הדמות לא ניתנת לזיהוי אבל עכשיו הם יודעים את מסלול ההליכה של הרוצח.   

ב', חברו של הנרצח, נעצר גם הוא לחקירה. לדברי ראש הצח"מ, היתה להם תחושה שמשהו לא תקין עם העדות שלו. איך יכול להיות שישב כל כך קרוב לנרצח ולא נפצע ובעיקר איך יכול להיות שהוא לא מצליח לזהות את היורה שעמד מולו. אל התא של ב' מכניסים החוקרים מדובב משטרתי -  זה אותו מדובב שכעבור יומיים יעבור לדובב את שמוליק בתאו. כשברור לכולם שזה אסור על פי הנהלים, כיוון שמדובב חייב להיכנס לתא של הנחקר כשהוא לא יודע כלום על התיק בו מדובר. אבל כך היה. כמובן שהשוטרים נשבעים שזהו רק צירוף מקרים.

אחרי יממה במעצר, מחליטים החוקרים לשחרר את ב' ממעצר. יומיים לאחר מכן מגיעה פריצת הדרך בחקירה - שמוליק אטיאס מגיע חזרה לראשון לציון ומתחנת האוטובוס הולך ישירות לתחנת המשטרה עם התיק שלו וכרטיס האוטובוס בידו. הוא מספר שחברים בשכונה אמרו לו שמחפשים אותו ולכן הגיע. שמוליק נעצר מיד בחשד לרצח של עוזי.

חשוב לציין שמשלב זה ועד לסוף המשפט, לא נמצאה שום ראייה מדעית שקושרת את שמוליק אל הרצח - לא ד.נ.א, לא טביעות אצבע, סימני נעליים, שערות או כל דבר אחר. הפרטים היחידים שמחשידים אותו הם הנסיבות, בהן הסכסוך הישן עם הנרצח והעובדה שברח צפונה.

"לא נמצאה שום ראייה מדעית שקושרת את שמוליק אל הרצח". שמוליק אטיאס , מתוך "ספק סביר".

כאמור, השוטרים מכניסים אל תא המעצר של שמוליק את מ', המדובב המשטרתי. איך התנהל הדיבוב ואלו הכנות בלתי חוקיות עבר המדובב לפני שהוכנס לתא ראינו בפרק הראשון ועוד נראה בפרק הבא. בכל מקרה, על דבר אחד אין ויכוח - שמוליק אטיאס הודה בפני המדובב ברצח. עד היום טוען שמוליק שהוא בסך הכל רצה להרשים את המדובב שהציג עצמו כעבריין "בכיר", ורצה שיחשוב שגם הוא, שמוליק, עבריין כבד בפני עצמו.

לאורך חמשת הימים בהם שהה המדובב בתאו, מספר שמוליק למדובב מספר פרטים לגבי הרצח בנקודות זמן שונות, בהתאם ללחץ הנפשי שגרמה לו חקירת המשטרה, ובהתאם לדרישות ולשאלות המדובב. חשוב להבין, אין בכל הימים האלה רגע כזה של כנות שבו יושב שמוליק ומספר למדובב סיפור מלא ושלם על התרחשות הרצח. 

על פי ההודאה שמסר שמוליק למדובב, בבוקר יום הרצח הוא הבין (הוא לא הסביר מדוע) ש-"הקם להורגך, השכם להורגו", ולכן הוא מגיע באותו ערב לקרוואן של עוזי, בועט בדלת הכניסה, נעמד ליד המשקוף השמאלי ויורה. לדבריו, הוא מסתכל לב. בעיניים ופוגע גם בו. בהמשך סיפר איך החליף מחסנית והמשיך לירות בעוזי ובכלב שלו. כשסיים לירות, הכניס את האקדח לתחתונים ויצא כשהוא מוסתר על ידי משאית שעמדה ליד הקרוון. את הנשק, לדבריו, נתן לאחד מהחבר'ה בשכונה, ואז יצא לצפון בגלל סימני אבק שריפה שהיו על ידיו.  

מראשית הדרך היה ברור שהפרטים ששמוליק מסר לא מתאימים לזירה: הדלת בכלל נפתחת החוצה ואי אפשר לבעוט בה כדי להיכנס פנימה, היורה לא עמד ליד המשקוף אלא ירה כמה כדורים מגובה נמוך, את הנשק אי אפשר להכניס למכנסיים בלי לקבל כוויה (השוטרים הפשיטו את שמוליק ולא מצאו סימן). והכי מוזר, איזה רוצח נותן את כלי הרצח לסתם אדם בשכונה? השוטרים אפילו לא חיפשו את האיש – היה ברור שזאת המצאה ואין איש כזה. בנוסף, שמוליק לא ידע לציין באיזה סוג נשק השתמש.

"עד היום טוען שמוליק שהוא בסך הכל רצה להרשים את המדובב". המדובב מ', מתוך "ספק סביר".

בכל מקרה של הודאה, בית המשפט דורש "סיוע להודאה", כלומר פרטים שנאמרו בהודאה ורק מבצע הפשע יכול לדעת אותם. במקרה של שמוליק, שלוש נקודות הסיוע הן העובדה שירו בכלב של עוזי, הימצאותה של משאית בסמוך לזירה ותנועת יד שעשה ב' שישב ליד עוזי בזמן הרצח.

כשמתעמקים בתיק כמו שעשינו בשנים האחרונות, מגלים מהר מאוד שלפחות שני עדים מהשכונה מספרים אחרי הרצח שירו גם בכלבה של עוזי, אז איך יכול להיות שזה פרט סודי כזה שרק הרוצח יכול היה לדעת? אותו דבר לגבי המשאית - האזור כולו הוא חניון של משאית ושמוליק גר כמה רחובות משם, כך שהגיוני שיידע על הימצאות משאית גם אם לא ביצע את הרצח. ולגבי תנועת היד, כשישב בתאו של "ב", שאל אותו המדובב מה הוא עשה בזמן הירי, ו-"ב" הראה איך הגן בידו על פניו. כמה ימים אחרי, שמוליק עושה לדברי המדובב תנועה זהה.

והנה עוד משהו חשוב  - לדברי המשטרה, הימים בהם שהה המדובב בתאו של שמוליק תועדו רק בסאונד, כלומר יש רק את קולם של שמוליק והמדובב, אבל באורך פלא, כששמוליק עושה את תנועת היד, המצלמה בתא עובדת "בטעות". ההגנה ביקשה לראות את סרט הצילום אך נענתה בשלילה.

כל אלה עונים מבחינתי להגדרה של ספק סביר, וכולנו תקווה שיחד עם עדות המדובב יזכה שמוליק למשפט חוזר. אם יחליט בית המשפט לזכות אותו או לא, זאת נדע רק בהמשך.

החלק השני של "ספק סביר" ישודר הערב (רביעי) בכאן 11, בשעה 21:15, ובכל זמן שתרצו באתר וביישומון כאן.

צפו בקליפ ל-"לילה כיום יאיר": שיר הנושא של "ספק סביר" בביצועו של שי צברי >>

הפופולריים