האזינו

טראומה תחת השפעה: ההתמודדות של ניצולי נובה

טראומה תחת השפעה: ההתמודדות של ניצולי נובה
רבים מניצולי ושורדי הפסטיבל היו תחת השפעת סמים שונים בזמן שחוו את הטראומה הנוראה של השבת השחורה. גיא, פסיכותרפיסט שמטפל ברבים מהם, שומע את הזוועות שחוו ומסייע להם לחזור לחיים, התארח בהסכת "מכורים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההרס במסיבת נובה
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

רבים מניצולי ושורדי פסטיבל נובה היו תחת השפעת סמים שונים בזמן הטראומה הנוראה של השבת השחורה, ואף ממשיכים להשתמש מאז. בפרק מיוחד של ההסכת "מכורים" בעקבות מתקפת ה-7 באוקטובר, משוחחים מגישי ההסכת, אורי ואילן, עם גיא, פסיכותרפיסט שמטפל ברבים מהניצולים, שומע את הזוועות שחוו ומסייע להם לחזור לחיים. גיא מתמחה בהתמכרויות ובהשפעות סמים פסיכדליים. הוא בעצמו מכור נקי. לדבריו מוקדם עדיין לקבוע אילו השלכות יהיו לשימוש בסמים בזמן הטבח ועל פיתוח תסמיני פוסט טראומה בעתיד.

האזינו לפרק המיוחד בעקבות האסון בפסטיבל נובה כאן:

 

"אני פוגש המון אנשים שהיו שם", מספר גיא, "שבחודש האחרון המשיכו להשתמש בחומרים כדי לעשות איזה שהוא ניסיון לריפוי עצמי (self-medication), בין אם זה בסמים דיסוציאטיביים, ואנחנו יכולים לגמרי להבין למה אנחנו רוצים לשכוח את מה שראינו, ובין אם זה בחומרים פסיכדליים - כדי לנסות לתקן את החוויה".

בפרק מיוחד זה של "מכורים", גיא מספר גם על הקשיים שלו בהתמודדות מול המטופלים כמו גם על היתרון שיש לו כמי שבעצמו חווה תלות בסמים עד שנגמל. הוא טוען שמטפל שאינו מבין לעומק את השפעות הסמים הפסיכדליים עלול להתייחס אליהם בטעות בתור "הפרעות" בטיפול. לדבריו היום אנחנו יודעים שלחומרים פסיכדליים יש השפעות מרחיקות לכת על התפיסה שלנו את עצמנו, על הרוחניות שלנו ועל כן לדבריו רבים מהמטופלים אותם הוא פוגש, ואשר ניצלו מפסטיבל נובה, עברו "משבר רוחני".

אורי ואילן מנסים להבין יחד עם גיא כיצד תקופת המלחמה המתוחה בה כולנו מצויים משפיעה על מי שיש לו נטייה להתמכרות. בין היתר משוחחים בפרק על הסיכון של מכורים נקיים לחזור ולהשתמש, ועל הסיכון המדאיג אף יותר של מי שאינם מכורים, לפתח התמכרות.

ההסכת "מכורים" מוגש על ידי אורי ואילן, שני חברים מכורים-נקיים שנגמלו משימוש בסמים. השניים משוחחים מדי פרק עם מכור או מכורה אחרים על הפנים הרבות של התמכרות ועל ההחלמה ממנה. בפרקים האחרונים התארחו ב"מכורים" מכורה לסקס, מכור להימורים, גיימינג, אכילה כפייתית, פגיעה עצמית וסמים. בהסכת "מכורים" כל האורחים, וגם המגישים, היו בתחתית והצליחו לחזור לחיים.

הפופולריים