תחקיר: מנהיג העדה הדרוזית והקשר למיזם הטורבינות בגולן

תחקיר: מנהיג העדה הדרוזית והקשר למיזם הטורבינות בגולן
האדמה בצפון הארץ בוערת בגלל מחאת בני העדה הדרוזית נגד הפרוייקט - אך ישנן טענות כי מי שעומד בראש ההתנגדות דווקא לקח חלק בהקמת טורבינות הרוח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תחקיר הטורבינות ברמת הגולן
צילום: -

בשבועות האחרונים האדמה בוערת בעקבות מחאת בני העדה הדרוזית ברמת הגולן נגד פרויקט הקמת טורבינות רוח. היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11 נחשף כי מי שהיום מתנגדים לבנייה, ומנהלים משא ומתן עם המדינה כדי לעצור את הפרויקט, הם אלה שלקחו - על פי הטענות - חלק בתוכנית ההקמה.

 

כשהחלו המהומות כולם נשאו עיניים למנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, שייח' מואפק טריף, והוא זה שמנסה להרגיע את הרוחות. גם בשיחה עם כאן חדשות הוא שב והבהיר: אסור לטורבינות לקום על קרקע פרטית של חקלאים. אלא שבאנרג'יקס מציירים תמונה אחרת.

גורמים בחברה אומרים לנו שטריף עצמו לקח חלק ביוזמת הטורבינות. "טריף מנסה למנוע טורבינות עכשיו אבל הוא סייע לקדם את הטורבינות בראשית הדרך". גם בן דודו של השייח', השר לשעבר סאלח טריף, שישב בעבר בכלא על עבירות שוחד ומרמה, מונה על ידי אנרג'יקס לתפקיד יושב הראש של חברת בת שלה.

כ-90 חקלאים טוענים שהטורבינות יעברו להם בתוך החלקה החקלאית או ממש סמוך לה; וזה, מבלי שחתמו מעולם על אישור. הדרוזים טוענים כי חברת אנרג'יקס, האחראית על הפרוייקט, סיפחה לכאורה לשטחים של מי שחתמו על העסקה – שטחים נוספים, שלא שייכים להם אלא לחברים שלא חתמו כלל. ואת המסמכים האלה הציגו בוועדות הבנייה.

אחרי חג הקורבן, בראשית השבוע הבא, אמורות להתחדש העבודות לבניית הטורבינות, ואמורות להמשיך להתנהל שיחות המשא ומתן מול החקלאים. אלא שלא ברור מי נגד מי והאם אותם אנשים שנלחמים עכשיו עבור העדה, הם האנשים ששיכנעו את הדרוזים לצאת לדרך ולהקים טורבינות.

הפופולריים