נתניהו ופוטין, ארכיון
צילום: חיים צח, פלאש 90

העסקה עם סוריה: בישראל מבקשים לפרסם את התמורה הנוספת

הרוסים טרם הסכימו לפרסום פרטי העסקה • גנץ נגד שיחת נתניהו עם אם הצעירה: מגדילה את הסיפור במקום להקטינו
גילי כהן
19 בפברואר 2021
20:22

העסקה לשחרור הישראלית מסוריה: ישראל פנתה באופן רשמי לרוסיה הערב (שישי), על מנת שתסיר את התנגדותה לפרסום התמורה הנוספת לסוריה, שעדיין אסורה בפרסום. הבקשה הישראלית נדונה, אך טרם חל שינוי בעמדה הרוסית - המבקשת שלא לפרסם את דבר אותה תמורה. התמורה הזו עדיין לא הועברה לסוריה, אך צפויה להיות מועברת בתקופה הקרובה.

במקביל, בסביבת שר הביטחון בני גנץ מתחו הערב ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל עצם קיום השיחה שלו עם אמה של הצעירה - בניגוד למדיניות שהוגדרה שביקשה לשמור את העסקה לחזרת הצעירה בפרופיל נמוך.

הצעירה הישראלית שחצתה את הגבול לסוריה, ושהתה ברוסיה מיום רביעי, נחתה הלילה בישראל בטיסה שיצאה ממוסקווה. נוסף לשני רועי צאן שהוחזרו שלשום לסורים, ישראל תעביר תמורה נוספת לסורים, שאושרה בישיבת הממשלה שלשום - כך פורסם אתמול בחדשות הערב. אי אפשר לפרט מהי התמורה, אך לא מדובר על שחרור אסירים סורים נוספים. הסיבה לאיסור הפרסום היא חשש מעליית המחיר בעסקאות עתידיות.

בתוך כך, חבר הכנסת אחמד טיבי כתב היום בטוויטר כי "בשבוע שעבר העליתי בכנסת דרישה לאפשר הכנסה של אלפי חיסונים לעזה ולהעביר חיסונים לפלסטינים בגדה מהמלאי הגדול שיש בישראל. האם חייבים להמתין שיהודי יחצה את הגבול לעזה כדי לזכות בחיסון? אפשר אחרת. זה החוק הבין לאומי וזה אנושי. מדובר באותו שטח אפידמיולוגי רציף". 

נתניהו שוחח היום עם אמה של הצעירה שהושבה לביתה ואמר כי "ישראל תמיד תפעל להחזיר את אזרחיה". התחקור של הצעירה צפוי להימשך עד יום ראשון. התחקור מתנהל גם מול גורמי שב"כ וגם מול גורמי משטרה במטרה להבין מדוע חצתה את הגבול לסוריה ומה המסלול שעברה.

מטוס המנהלים שהביא את הצעירה כלל את המשלחת הישראלית בראשות ראש סגל ראש הממשלה אשר חיון ומתאם השבויים והנעדרים ירון בלום, בהשתתפות נציגי מל"ל ורופאה. הרופאה בדקה את הישראלית טרם ההמראה ממוסקווה וקבעה שהיא מרגישה טוב. היא גם שוחחה עם משפחתה. מלשכת ראש הממשלה נמסר מוקדם יותר כי בנימין נתניהו שוחח עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, פעמיים בימים האחרונים וביקש ממנו סיוע בהשבתה.