ספינה עומאן
צילום: ג'קי ריצ'ארד, מארין טראפיק

הרמטכ"ל כוכבי: פיצוץ הספינה בעומאן - תזכורת לטרור האיראני

בנאום שנשא בטקס החלפת מפקד יחידת 8200 אמר כוכבי כי פיצוץ הספינה בבעלות ישראלית בעומאן הוא תזכורת לכך שאיראן לא מהווה רק איום גרעיני אלא גם מפיצה טרור • בכירים במערכת הביטחון תומכים בתגובה נגד טהראן
כרמלה מנשה
28 בפברואר 2021
13:05

במערכת הביטחון ממשיכים להגיב לפיצוץ בספינה בבעלות הישראלית בעומאן ביום שישי האחרון. ראש המטה הכללי רב-אלוף אביב כוכבי התייחס לתקרית בנאום שנשא בטקס החלפת מפקד יחידת 8200, ומסר: "רק בסוף השבוע החולף קיבלנו תזכורת באחת הזירות האלה מאחד האיומים הגדולים ביותר באזור, איראן, וקיבלנו תזכורת שאיראן לא רק מהווה איום גרעיני, אלא שהיא מפיצה טרור ומבצעת טרור ופעולות נגד מטרות אזרחיות". 

על פי ההערכות במערכת הביטחון איראן עומדת מאחורי המתקפה. גורמים בכירים תומכים בתגובה ישראלית לתקיפה ומציינים כי מדובר בחציית קו אדום בכל האמור לתקיפת מטרה אזרחית ולא צבאית. עדיין מוקדם לקבוע איך בדיוק בוצעה התקיפה האיראנית, אבל ככל הנראה היא בוצעה באמצעות טילי חוף-ים. השאלה אם איראן נכשלה בהטבעת הספינה או שפגעה בה מבלי לגרום לנפגעים כדי להעביר מסר לישראל, בעקבות חיסול מדען הגרעין שמיוחס למוסד.

שר הביטחון בני גנץ אישר גם הוא בראיון לתכנית "הכול פוליטי", כי ההערכה היא שאיראן עומדת מאחורי הפיצוץ. גנץ הוסיף כי "צריך להמשיך לחקור את זה אבל האיראנים מחפשים לפגוע בתשתיות ישראליות או באזרחים ישראליים. המיקום של הספינה בסמיכות יחסית לאיראן בשלב הזה מביא את המחשבה שיש הערכה שמדובר באיראנים".