זירת האירוע

הנרצח ה-24 מתחילת השנה: בן 27 נורה למוות ליד ביתו בטירה

מותו של הנרצח - מוחמד איאד קאסם, נקבע בבית החולים מאיר בכפר סבא. הקורבן היה מוכר למשטרה • דיווחים על חילופי יריות נוספים בעיר
הדס גרינברג ואורלי אלקלעי
13 במרץ 2021
22:50

איאד קאסם, בן 27 מטירה, נורה למוות הערב (שבת) מחוץ לביתו בעיר. קאסם פונה במצב קריטי לבית החולים מאיר בכפר סבא ושם נקבע מותו. אחרי האירוע התקבלו דיווחים על חילופי ירי נוספים בטירה. קאסם היה מוכר למשטרה, ולפני כשנה נורה ברגליו. זהו מקרה הרצח ה-24 בנסיבות של אלימות ופשיעה בחברה הערבית מאז תחילת השנה, כך לפי מעקב יוזמות אברהם.

איאד קאסם

ממלא מקום ראש עיריית טירה, סאמח עיראקי, אמר לאימן קאסם בתוכנית "כאן הלילה", ברשת ב: ״אנחנו עוברים מרצח אחד לרצח שני. זה מחזה שחוזר על עצמו כל שבוע, ואנחנו לא מצליחים להציל את בנינו".

עיראקי התייחס להפגנות נגד חוסר הטיפול בפשיעה בחברה הערבית, ואמר כי "ההפגנות מופנות למדינה, לממסד ולמשטרה. אין הרבה חכמולוגיה, אם שני הצעירים שבאו לירות בבחור היום היו יודעים שיש סיכוי של אחוז אחד שהם יתפסו ויוגש נגדם כתב אישום - הם היו חושבים פעמיים. אין הרתעה. נגישות הנשק הפכה להיות כמו שקונים לחם במכולת. צו השעה הוא להיכנס בית, בית ולחפש נשק, אבל לא רק לתפוס נשק אלא לעשות תוכנית למיגור הפשיעה״.

בין הנרצחים מתחילת השנה, 17 אזרחי המדינה ועוד שישה שאינם אזרחים. שלושה מהנרצחים היו מתחת לגיל 20 במותם. ב-19 ממקרי הרצח, הרצח נעשה באמצעות כלי ירייה, עשרה נרצחים היו מתחת לגיל 30. בשלושה מהמקרים היו מעורבים בירי שוטרים. ב-2 במארס נרצח חאלד חוסרי בנהריה, בשבוע שעבר נרצח מוחמד עאדס בן ה-15 בג'לג'וליה. 

כ-400 בני אדם מחו אתמול בכניסה לג'לג'וליה בעקבות רצח הנער מוחמד עדס בן ה-15, שנורה למוות ביישוב ביום שלישי סמוך לתחנת משטרה. חברו לכיתה מוסטפא חאמד נפצע קשה ועדיין מאושפז בבית החולים. נמשך המצוד אחר החשודים בירי, אחד מהם קטין.

אלפים השתתפו במסע ההלוויה של הנער ביום רביעי, ועיריית ג'לג'וליה הכריזה על שביתה כללית. גורם המעורה בחקירה אמר כי שני הנערים לא היו היעד המתוכנן לירי ונראה כי נפגעו משום ששהו במקום. במשטרה מדגישים כי משפחתו של מוחמד עדס אינה מעורבת בפלילים.

ביום שישי שעבר הפגינו אלפים באום אל פחם נגד האלימות והפשיעה בחברה הערבית, ונגד מה שהם מכנים אוזלת ידה של המשטרה. במהלך ההפגנה התפתחו עימותים ויושב ראש מפלגת רע"מ, מנסור עבאס, הותקף על ידי מפגינים. תושב העיר, בן 35, נפצע קשה בראשו מרימון הלם. שמונה שוטרים נפצעו קל ובמשטרה אמרו כי ראש העיר וראשי המפגינים לא שיתפו פעולה בניסיונות ההידברות בשבוע שקדם להפגנה.