נתניהו, בנט ולפיד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לפני הפגישה עם לפיד במוצאי שבת - בנט ייפגש מחר עם נתניהו

מוקדם יותר נפגש יו"ר יש עתיד עם עודה וטיבי, שטרם התחייבו להמליץ עליו לנשיא. את הפגישה ערכו בתל אביב - והיא הסתיימה ללא הצהרות קונקרטיות. פגישה נוספת תיערך ביום ראשון • בתקווה חדשה מציבים אולטימטום ליש עתיד - אם לפיד לא יודיע שהוא מוותר לבנט על ראשות הממשלה, הוא יילך עם נתניהו • הורוביץ: לא רואה תסריט שנמליץ על בנט להקים ממשלה
יערה שפירא, סולימאן מסוודה וזאב קם
01 באפריל 2021
07:40
עודכן ב 16:10

לקראת סבב ההמלצות ביום שני: יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד צפוי להיפגש עם יו"ר ימינה נפתלי בנט במוצאי השבת - לראשונה מאז הבחירות. מוקדם יותר היום (חמישי) ערך לפיד פגישה משולשת עם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה ויו"ר סיעת תע"ל ברשימתו אחמד טיבי.

הפגישה הסתיימה ללא התחייבות מצד טיבי ועודה להמליץ על לפיד לקבל את המנדט מהנשיא ופגישה נוספת תתקיים ככל הנראה ביום ראשון הקרוב. בצד של המשותפת הגדירו את הפגישה "עניינית וחיובית". לפי הודעת "יש עתיד", השלושה דנו בסוגיות המהותיות לחברה הערבית וקבעו להמשיך את השיח בזמן הקרוב "על מנת למצות את האפשרויות להחלפת שלטון ומדיניות נתניהו". 

ברקע, גורמים בכירים בתקווה חדשה מציבים מעין אולטימטום ליאיר לפיד בעקבות אי ההגעה להסכמות מול נפתלי בנט: לדברי אותם בכירים במפלגתו של סער, בנט וימינה נמצאים בימים האחרונים תחת מתקפה קשה בימין על כך שהם שותקים ועל כך שהם מראים מוכנות להיכנס לממשלה עם מפלגות המרכז-שמאל, ולא נראה שזה יוכל להימשך עוד זמן רב. כך פורסם הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב.

"אם לפיד לא יודיע בשבוע הקרוב שהוא מוותר לבנט על ראשות הממשלה, בנט לא יוכל עוד לעמוד תחת הביקורת שהוא סופג עכשיו בימין ויודיע שהוא הולך עם נתניהו", הזהירו אותם בכירים. לטענתם, אם לפיד ימשוך את הזמן ויעכב את הסכמתו לוותר לבנט, כבר לא יהיה על מה לוותר מכיוון שבנט יירד מהגדר ויחזור בחזרה למחנה הימין. כך שחלון הזמן להגעה להסכמות ולוויתור מצד לפיד עומד על בין שבוע לשבועיים, לטענתם.

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ התראיין הבוקר לירון דקל ועקיבא נוביק בכאן רשת ב ואמר שאינו רואה תסריט לפיו ימליץ לנשיא על נפתלי בנט כמועמד להרכבת הממשלה. "נמליץ על לפיד לראשות הממשלה, אחרי שיקבל את המנדט מהנשיא, ייפתח משא ומתן ונשקול את הכל. אנחנו לא פוסלים שום אפשרות".

נתניהו קרא לבנט וסער: בואו נשים מאחור את משקעי העבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא אתמול ליו"ר ימינה נפתלי בנט וליו"ר תקווה חדשה גדעון סער לחבור אליו לממשלת ימין. "זה לא סוד שהיו בינינו מחלוקות", אמר נתניהו. "בואו נשים את המשקעים האישיים מאחורינו. חזרו הביתה למקום הטבעי שלכם".

בתגובה ראשונה מאז פרסום תוצאות הבחירות, ראש הממשלה ציין כי יש 65 מנדטים לממשלת ימין, והוסיף כי כל ממשלה אחרת "תהיה ממשלת שמאל בלתי יציבה, שתקום בניגוד מובהק לאידאולוגיה של הרוב העצום שהצביע למפלגות הימין".

סער הגיב: "לא אצטרף ולא אתמוך בממשלה בראשות נתניהו. המשך כהונתו פוגעת בישראל". בימינה אמרו אחרי הצהרת ראש הממשלה כי "בנט דואג לאזרחים, לא לשריונים. בנט ימשיך לעשות כל מאמץ כדי להקים ממשלה טובה ויציבה שתחלץ את ישראל מהכאוס".