אמבולנס, ארכיון
צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

מרדף במכונית, ירי ובריחה: תיעוד הרצח הכפול הלילה בטול כרם

שני אחים תושבי באקה אל-גרביה נורו הלילה למוות בטול כרם. אימם של השניים נרצחה לפני שבעה חודשים ושלושת דודיהם לפני ארבעה חודשים • ראש עיריית באקה אל-גרבייה: "המשטרה יודעת על כל מי שמאויים - אבל אין מספיק אכיפה" • קצין משטרה נפצע הלילה במהלך ירי שהתבצע בין שתי משפחות מסוכסכות ברמלה. 69 חשודים נעצרו באירוע
אורלי אלקלעי והדס גרינברג
16 באפריל 2021
06:39
עודכן ב 16:02

שני אחים תושבי באקה אל-גרביה, שאפע וסאלח אבו חוסיין נהרגו הלילה (שישי) מירי בטול-כרם. לפי הדיווחים אלמונים פתחו לעברם באש ממכונית חולפת. השניים עברו להתגורר בשטחי הרשות הפלסטינית בעקבות איומים של חייו של שאפא, לאחר ששמונה מבני משפחתו נרצחו. בתיעוד שפורסם אחר הצוהריים ממצלמת אבטחה נראה רכב שרדף אחר מכוניתם של השניים, נצמד אליהם וגורם להם להתנגש במכונית חונה. בהמשך נורו מהרכב יריות אל רכבם של השניים, נהג הרכב היורה נמלט מהמקום.

אימם של השניים, עאידה אבו חוסיין, נרצחה לפני שלושה חודשים ושלושת דודיו לפני ארבעה חודשים ברצח המשולש בבאקה אל גרבייה ובכביש 9.

ראש עיריית באקה אל גרבייה מורסי אבו מוך הגיב לאלימות בעירו ואמר ל-@liat_regev: "ילדים מתעוררים בלילה מיריות, אי אפשר להמשיך ככה. המשטרה יודעת על כל מי שמאויים - אבל אין מספיק אכיפה. ראש הממשלה הבטיח לטפל באלימות אבל הוא לא עושה כלום".

שאפע וסלאח אבו חוסין (צילום: באדיבות המשפחה)

שאפא היה מסוכסך עם משפחת פשע על רקע שליטה וסחר בסמים. הנסיונות לחסלו החלו כבר לפני כשנתיים, ובני משפחתו הקרובה שילמו את המחיר. לפנות בוקר הצליחו לפגוע בו ובאחיו בירי שנורה לעבר המכונית בה נסעו בטול כרם. מאז סוף השבוע שעבר נרצחו בישראל תשעה בני אדם על רקע פלילי, כחלק מסכסוכי עבריינים.

לפי נתוני המעקב של יוזמות אברהם 34 ערבים נרצחו מתחילת השנה, בהם 28 אזרחי ישראל ועוד שישה שאינם אזרחים. ב-29 ממקרי הרצח, הרצח נעשה באמצעות כלי ירייה. 21 מהנרצחים היו עד גיל 30.

69 נעצרו ברמלה, קצין משטרה נפצע מירי

ברמלה נפצע קל מירי ברגלו קצין משטרה, במהלך פעילות לאיתור חשודים בירי בשכונת גן חקל בעיר. השוטרים הוזעקו למקום בעקבות דיווחים על ירי, השלכת בקבוקי תבערה ויידוי אבנים, בין שתי משפחות מסוכסכות. בפעילות המשטרה נעצרו 69 חשודים, ונתפסו אקדח, תחמושת ובקבוקי תבערה.

בעקבות האירועים, קיים הבוקר מפקד מרחב שפלה, תת ניצב רונן אבניאלי, הערכת מצב בה אמר: "אני רואה בחומרה רבה את האירוע בה נפגע שוטר המבצע את תפקידו. אנו נגיב בחומרה כלפי כל מי שפוגע בשוטרים".