-
צילום: רויטרס

השוטר שחנק למוות את ג'ורג' פלויד הורשע ברצח

חבר המושבעים במשפטו של דרק שובין החליט כי הוא אשם בכל סעיפי האישום. העונש המירבי על הסעיף החמור ביותר - 40 שנות מאסר, הוא צפוי לקבל יותר מ-15 שנות מאסר בפועל • ביידן: צעד ענק במסע לצדק באמריקה • אובמה: צדק אמיתי הוא יותר מפסק דין אחד
כתבי כאן חדשות
21 באפריל 2021
00:08
עודכן ב 06:42

בית משפט במיניאפוליס הרשיע הלילה (רביעי) את השוטר דרק שובין ברצח ג'ורג' פלויד בשנה שעברה. הוא הורשע בכל סעיפי האישום, רצח מדרגה שנייה שלא בכוונה תחילה, רצח מדרגה שלישית והריגה מדרגה שנייה. המשמעות של ההרשעה ברצח מדרגה שנייה היא שהמושבעים קבעו כי שובין היה מודע לכך שהוא גורם למותו של פלויד. העונש המירבי על האישומים שבהם הורשע שובין הוא 40 שנות מאסר, אך נראה שבית המשפט יסתפק ב-15 שנים.

בתום ההקראה של הכרעת הדין הוצא השוטר אזוק מאולם בית המשפט. גזר הדין יינתן בעוד כשמונה שבועות. מחוץ לבית המשפט היו צהלות בעקבות הכרעת הדין. גם ב"כיכר ג׳ורג׳ פלויד", שם נהרג פלויד, וגם במוקדים שונים ברחבי ארצות הברית נאספו אנשים.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס התקשרו למשפחת פלויד לאחר הקראת פסק הדין, ואמרו כי נעשה צדק אך נדרשים עוד צעדים כדי לשפר את המצב ואת התנהלות המשטרה. ביידן הוסיף בהצהרה לאחר הכרעת הדין כי ״זה היה רצח לאור יום והוא גרם לכל העולם לראות את האפליה השיטתית, שהיא כתם על האומה שלנו. דבר לא יחזיר לבני משפחת פלויד את יקירם, אבל זה יכול להיות צעד ענק קדימה במסע לעבר צדק באמריקה״.

עוד אמר ביידן כי "אל לנו לעזוב את הרגע הזה בתחושה שעבודתינו הושלמה. צריך להקשיב למילותיו האחרונות של ג׳ורג׳ פלויד ׳איני יכול לנשום׳. אסור לנו לתת למילים אלה למות איתו. יש לנו הזדמנות לשנות את כיוון המדינה״. סגנית הנשיא קמלה האריס אמרה שהמשפט במיניאפוליס הראה לאמריקנים רבים את אי-הצדק עמו חיים אמריקנים שחורים שנים רבות. ״האמת על אי צדק גזעי היא שזו אינה בעיה רק של שחורים ושל לא-לבנים. היא בעיה של כל אמריקני והיא מונעת מהאומה שלנו להגשים את הפוטנציאל המלא שלה״, אמרה האריס.

ביידן והאריס קראו לאשר בקונגרס את הצעת החוק על שמו של ג׳ורג׳ פלויד שמחייבת צעדים לרפורמות בעבודת המשטרה. גם הנשיא לשעבר ברק אובמה פרסם הודעה, בה כתב כי "היום, חבר מושבעים במיניאפוליס עשה את הדבר הנכון, אבל אם נהיה כנים עם עצמנו, אנו יודעים שצדק אמיתי הוא יותר מאשר פסק דין אחד".

משפטו של שובין נפתח לפני כחודש בבית המשפט במיניאפוליס. על פי התיעוד שנחשף מהתקרית בה נהרג פלויד, שובין הוא זה שלחץ בברכו על צווארו של פלויד והרג אותו בחניקה. בכתב האישום נגד שובין נטען כי השוטר הוזעק לחנות שבה על פי החשד פלויד שילם בעבור סיגריות באמצעות שטר מזוייף. הוא ריתק את פלויד לקרקע ואף שפלויד צעק כי אינו מצליח לנשום המשיך שובין בריתוק עד שאיבד העצור את הכרתו ומת. 

במהלך המשפט העידו 45 עדים, ביניהם רופאים, מומחים לשימוש בכוח, קציני משטרה, עדי ראייה וקרובים של פלויד. התביעה במשפט ניסתה להוכיח כי שובין השתמש בכוח מופרז כשעצר את פלויד. התובע במשפט אמר באחד מהצהרותיו כי "לא היה מדובר בעבודה משטרתית. זה היה רצח".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התייחס לסוגיה היום בבית הלבן ואמר על משפחת פלויד כי הוא רק יכול "לדמיין את הלחץ והחרדה שהם מרגישים. לצד זאת אמר כי שוחח איתם היום, וחיכה עד עכשיו מכיוון שלא רצה להשפיע על המשפט. "אני מתפלל שפסק הדין יהיה נכון", אמר ביידן.

מותו של פלויד בן ה-48 הצית מהומות ענקיות בארצות הברית שנודעו בביטוי "חיי שחורים נחשבים". המהומות וההפגנות היו סוגייה פוליטית מרכזית בשנת הבחירות לנשיאות.

שעות לפני פסק הדין: שוטר ירה למוות בנערה בת 16 אפרו-אמריקנית באוהיו

בתוך כך, עשרות בני אדם יצאו להפגין הלילה בעיר קולומבוס באוהיו, בעקבות תקרית במהלכה נורתה למוות נערה אפרו-אמריקנית בידי קצין משטרה. התקרית אירעה זמן קצר לפני הקראת פסק הדין במשפטו של שובין. משטרת קולומבוס הודיעה כי תיעזר במצלמות הגוף של השוטרים כדי לחקור את נסיבות מותה של הנערה. מפקד המשטרה המקומית וראש העירייה הראו חלקים ממצלמת אחד השוטרים. עוד טענו כי הנערה שנורתה למוות ניסתה לדקור נערה אחרת וכי השוטר שירה בה עשה זאת כדי להגן על עצמו.

השתתפו בהכנת הידיעה: מואב ורדי, נתן גוטמן, מאיה ראכלין ואיתמר מרגלית