פקקים, ארכיון
צילום: פלאש 90

האם ישראל צריכה להפסיק לעודד ילודה?

עמדתם בפקקים? פרופ' עומר מואב טוען שקצב הגדילה הטבעי בישראל לא יאפשר לנו להמשיך לחיות ברמת החיים הנוכחית עוד זמן רב • מואב: הגיע הזמן להחליט - רוצים להיות מדינה ענייה שמעודדת ילודה ומממנת משפחות מרובות ילדים, או מדינה מפותחת עם רמת חיים גבוהה - וממוצע של שני ילדים למשפחה
עצם העניין
21 באפריל 2021
08:42

עמדתם בפקקים לאחרונה? יצאתם לאתרי הטבע? בוודאי הרגשתם שצפוף בישראל. במדינה שלנו, בשונה מכל המדינות המפותחות האחרות - האוכלוסייה גדלה בקצב מהיר מאוד של 2% בשנה. בריאיון שערך אתמול (שלישי) קלמן ליבסקינד עם החוקר מהמרכז הבינתחומי, פרופ' עומר מואב, טען הכלכלן ש"אם אנחנו רק רוצים לעמוד במקום אנחנו צריכים להגדיל את התשתיות ב-2% בשנה, אבל אנחנו רוצים לא רק לעמוד במקום אלא להתקדם - דרושה השקעה אדירה, בתחבורה ציבורית בעיקר, כדי ליישר קו עם המדינות המפותחות". 

אבל מואב ממש לא אומר שצריך להגדיל את הגירעון או לנסות לרדוף אחרי קצב הריבוי הטבעי באמצעות הגדלת השקעות מאסיבית, אלא מצביע על שינוי כיוון: "הילודה הגבוה מאוד ובעיקר התפלגותה על אוכלוסיות שונות, היא אתגר כלכלי מאוד חמור שאנחנו צריכים להתייחס אליו". לדברי מואב, ישראל מעודדת ילודה על ידי סבסוד משפחות מרובות ילדים. 

"מחקרים שנעשו לאחרונה הראו שמשפחה חרדית ממוצעת מקבלת מהמדינה בתקציבי חינוך, בריאות ורווחה סדר גודל של 5,000 שקלים בחודש מעבר למה שהיא משלמת במסים. המשמעות היא שיש פה אוכלוסייה הולכת וגדלה, נטל שהולך וגדל על משלם המסים", אמר מואב. 

ומה עם העולם הערכי שמוביל משפחות יהודיות דתיות, ולא רק, להביא ילדים רבים? פרופ' מואב מעדיף להתמקד בצד הכלכלי. "אנחנו צריכים להחליט אם אנחנו רוצים להיות מדינה מפותחת, או  מדינה ענייה שעושים בה המון ילדים. אני לא אתווכח. אולי אקח את עצמי לחיות במקום אחר", אמר מואב. 

"ילודה היא לא רק פונקציה של תרבות, ערכים ודת אלא גם פונקציה של תמריצים. בראיה מפוכחת אין לנו ברירה אלא להבין שאנחנו לא יכולים להמשיך לעודד את הילודה ולממן את הילדים. צריך לצמצם את קצבאות הילדים ובוודאי להפסיק אותם אחרי ילד שלישי", אמר.