מיכאל ביטון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ביטון: סעידיאן מאפשר לנו לקדם צעדים תקועים

השר במשרד הביטחון: חיטטו בעברו כדי להוכיח שהפגיעה נגרמה לפני הצבא
הכול פוליטי
24 באפריל 2021
18:37
עודכן ב 19:55

השר לנושאים אסטרטגיים ולנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון מיכאל ביטון, האחראי בין השאר לאגף השיקום התייחס היום (שבת) בריאיון לאסף ליברמן בכאן 11 למקרה איציק סעידיאן. ביטון אמר כי "באופן טרגי הוא מאפשר לנו לקדם צעדים למען הלומי קרב שהיו תקועים קודם לכן". השר הוסיף שאגף השיקום חיטט בעברו של סעידיאן כדי להוכיח שהפגיעה הנפשית שלו נגרמה לפני הצבא.


ביטון המשיך והסביר כי במשרד הביטחון לא יאפשרו אבחנה בין לוחמים לבין לא לוחמים בהכרה לנכות. על מקרה סעידיאן אמר כי "מקומם שבבחינת מצבו של סעידיאן נבדקה ילדותו". לדברי השר, לוחם ראוי לכל הזכויות – בלי פשפוש בעברו.

מוקדם יותר היום פורסם בכאן חדשות התחקיר הראשוני על התנהלות אגף השיקום במשרד הביטחון מול סעידיאן שהוגש לשר הביטחון בני גנץ ולמנכ"ל משרדו. לכאן חדשות נודע שרופאים בוועדות הרפואיות לא תוחקרו מאחר שאין אישור לחקור אותם בשל מעמדם המשפטי כחברים בוועדות רפואיות. במערכת הביטחון מחפשים דרך חוקית שתאפשר את תחקור הרופאים.

בדוח הראשוני לבדיקת התנהלות אגף השיקום נמצאות תקלות. הרפורמה הרחבה שהוחלט עליה מלמדת על כשלים שהיו במערכת הטיפול בהלומי קרב. ברפורמה מומלץ שלא ינברו בעברו של נכה פוסט טראומה, יבוטל מבחן ההכנסה ויוגדל מספרם של העובדים הסוציאליים והמוקדנים שיהיו קשובים לפניות בכל שעות היממה. התוכנית תוצג מחר לממשלה.

מצבו של סעידיאן בן ה-26 מירושלים, מוסיף להיות אנוש. בתחילת השבוע הוא עבר לראשונה ניתוח בבית החולים שיבא בתל השומר, שאחריו נמסר על שיפור קל במצבו. ביום רביעי הידרדר מצבו שוב ונשקפת סכנה לחייו.