מהומות בעזה
צילום: עטייה מוחמד, פלאש 90

גורם ביטחוני: אם הירי יימשך - אנחנו מתקרבים לסבב לחימה

הקבינט הסמיך את נתניהו וגנץ לאשר תוכניות תקיפה ברצועת עזה • חמאס העביר מסרי רגיעה • לאחר שהירי נמשך בין ראשון לשני: ישראל הודיעה על סגירה מוחלטת של מרחב הדיג ברצועה
גילי כהן, רועי שרון ונורית יוחנן
26 באפריל 2021
07:22
עודכן ב 20:21

בתום דיונו על המתיחות בדרום, הקבינט המדיני-ביטחוני העביר היום (שני) מסר לפיו ירי נוסף מרצועת עזה יגרור תגובה צבאית. בדיון עלה חשש שלחמאס יש דווקא אינטרס לדרדר כעת את המצב בשל הבחירות ברשות הפלסטינית, שלא ברור אם יתקיימו. במקביל, גם המצב הפוליטי בישראל מציב את ישראל במלכוד. מצד אחד היא לא מעוניינת להביא להסלמה רבתי, אך גם לא להבליג על ירי מתמשך. שרי הקבינט לא מתבטאים בנושא.

הקבינט הסמיך היום את ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ לאשר תוכניות לתקיפה בעזה. גורם במערכת הביטחון אמר כי "לא נאפשר המשך של ירי רקטות". לדבריו, "המשמעות היא שככל שהירי שראינו בשלושת הלילות האחרונים יימשך - אנחנו מתקרבים לסבב לחימה בעזה".

צה"ל הציג לקבינט תוכניות תקיפה לפי "מדרגות הסלמה". כרגע אין תגבור כוחות בעוטף, אך המצב תלוי במעשיי חמאס. הדיון, שכונס בדרישת שר הביטחון גנץ, נמשך כשעתיים וחצי. 

דובר חמאס, עבד אל-לטיף א-קאנוע, הגיב הבוקר על החלטת ישראל לסגור את מרחב הדיג: "המדיניות התוקפנית כלפי הפלסטינים לא תשבור את רוח העמידה האיתנה שלהם או תגביל את נחישותו", אמר הדובר. 

חמאס העביר גם היום מסרים של רגיעה. אך העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח הבוקר מפי מקורות בחמאס כי בארגון סירבו לרגיעה ברצועה, כל עוד ישראל ממשיכה במדיניותה בירושלים. בארגון הטרור מעוניינים שירושלים תמנע מישראלים להיכנס להר הבית ותתיר לקיים את הבחירות הפלסטיניות במזרח העיר.

על פי הדיווח, חמאס העביר מסר למתווכים המצרים כי אם ישראל תמשיך במדיניותה בירושלים ובמניעת הבחירות לפרלמנט הפלסטיני, שאמורות להתקיים בעוד פחות מחודש, הדבר יוביל לפיצוץ בירושלים, בגדה ובעזה - עד כדי עימות רחב ברצועה. 

במהלך הלילה הודיעה ישראל על צמצום מרחב הדייג בעזה מ-15 ל-9 מייל ימיים, מהשעה 06:00 בבוקר ועד להודעה חדשה. בצה"ל הדגישו כי "חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה כלפי ישראל, והוא יישא בהשלכות לאלימות המופעלת כנגד אזרחי ישראל".

בסך הכול, אמש ובמהלך הלילה שוגרו חמש רקטות לישראל - שתיים יורטו, שתיים נפלו בשטח הרצועה ואחת נחתה בשטח פתוח במועצה המקומית שער הנגב. שלושה אנשים נפצעו קל כשרצו למרחב המוגן ופונו לבית החולים ברזילי באשקלון.

הבחירה שלא להגיב שלשום על ירי הרקטות מרצועת עזה התקבלה בהמלצת הדרג הצבאי. השיקול של צה"ל היה לתת הזדמנות להחזרת השקט לפני כניסה לסבב לחימה בדרום, שעוד עלול לקרות. כך פורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11.