יאיר לפיד

לפיד: מאמין בכוונות הטובות של שותפיי העתידיים – נפתלי ובני, גדעון ומרב, איווט וניצן

יו"ר יש עתיד הציג את "חזון הממשלה החדשה": לא על הכול נסכים, זאת תהיה ממשלה מורכבת
כתבי כאן חדשות
06 במאי 2021
20:09
עודכן ב 20:55

לאחר הטלת המנדט על לפיד, במערכת הפוליטית נערכים לחידוש המשא ומתן להקמת הממשלה. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר הערב (חמישי) במסיבת עיתונאים בה הוא הציג את "חזון הממשלה החדשה": "מאמין בכוונות הטובות של שותפיי העתידיים – נפתלי ובני, גדעון ומרב, איווט וניצן. הם אנשים שונים עם דיעות שונות, אבל זה שמישהו לא מסכים אתך, לא הופך אותו לאוייב".

בתחילת דבריו, אמר יו"ר יש עתיד: "זו תהיה ממשלה מורכבת, אבל תהיה לה מטרה פשוטה: להוציא אותנו מהמשבר. ממשבר הקורונה, מהמשבר הכלכלי, מהמשבר הפוליטי, בעיקר מהמשבר בתוכנו, בתוך עם ישראל". 

לדברי מעורבים, ההצהרה נועדה בין היתר לסייע לבנט לחבור ללפיד. בתוך כך, ח"כ עמיחי שיקלי מימינה הבהיר הבוקר שלא יצביע בעד ממשלה שתקום עם מפלגות מרצ והרשימה המשותפת. בגוש הימין פועלים כדי למצוא מתנגדים נוספים מימינה.

עוד אמר לפיד כי "אנחנו לא נמצאים כאן כדי להילחם על העבר, אלא על העתיד. מי שרוצה לריב ולכעוס, שיריב ויכעס. אנחנו מעדיפים ללכת לעבוד למען אזרחי ישראל. לבנות לילדים שלנו כיתות בתי ספר, לתקן את היחסים בין חרדים לחילונים, לחזק את מערכת הבריאות, לקדם את החברה הערבית יחד עם נבחרי הציבור שלה, לצמצם פערים חברתיים".  

20:13 - הצהרת ראשי המפלגות החרדיות: גפני: בנט ושקד מה תגידו ביום הדין?

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני אמר בהצהרה לתקשורת: "הציבור החרדי יודע לנצח בבחירות ולא להתגאות. אנחנו יודעים להפסיד ולא להתבייש. חושבים שאנחנו טיפשים, יושב נפתלי בנט והופך אבן על אבן כדי להקים ממשלת שמאל עם לפיד. ואז אומר שהם הפכו אבן על על אבן להקים ממשלת ימין. למה אתם משקרים?"

גפני פנה לבנט ושקד ואמר: "מה תגידו ביום הדין? כנראה יש משהו יותר חשוב מארץ ישראל וזה כנראה השנאה לנתניהו. אם אתם חושבים שלנו אין בטן מלאה על כל השותפות רבת השנים עם הליכוד - אני יכול לכתוב ספר על זה, אבל אנחנו יודעים מה חשוב לתורת ישראל, לעם ישראל ולארץ ישראל".

20:12 - הצהרת ראשי המפלגות החרדיות: ליצמן: "בנט - איך אתה מעז לשקר לנו בבוטות"

השר יעקב ליצמן תקף את בנט ואמר בהצהרה כי "נפתלי, אתה אמרת לי על לפיד את הדברים הקשים ביותר. אמרת שהוא פילג את העם ושהוא נהג בדרך רעה. הבטחת ונתת מילה שזו טעות שלא תחזור אליה. על בסיס זה לחצנו ידיים ופעלנו יחד. אתה מפיר זאת מולנו החרדים ולא רק מול בוחריך".

ליצמן אף ביקש להבהיר: "כל התדרוכים והדיווחים על שיחות שלנו עם בנט סער ולפיד שקריים. אין אף אחד שמוסמך לדבר איתם וזה לא קורה. לא נתמוך בממשלה של בנט ולפיד בשום צורה אלא בממשלת ימין. משמעות הכתרת ליברמן לאוצר ולפיד כראש ממשלה הוא ניתוק כל קשר עם היהדות החרדית".

19:40 - דרעי לבנט: זאת ממשלת שמאל, חזור בך

בהצהרת ראשי המפלגות החרדיות פנה הערב יו"ר מפלגת ש"ס אריה דרעי לבנט וקרא לו לחזור בו מהשותפות המתגבשת עם לפיד. "זאת ממשלת שמאל, חזור בך, הכדור לא אצלנו אבל עוד לא מאוחר", קרא דרעי. "משלת ימין תקום כשידעו שאין אפשרות לממשלת שמאל, יש לנו שותפות ארוכה, אל תנתקו את החבל הזה".

18:25 - נתניהו: לא הולך לשום מקום

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לחברי הליכוד בישיבת סיעה כי הוא לא הולך לשום מקום. "אני נשאר פה, נלחם יחד איתכם עד שננצח", אמר נתניהו.

האם תקופת שלטון נתניהו בדרך לסיום? האזינו להסכת "עוד יום"

17:30 - גם ח"כ אורבך מימינה דוחה את הצעת נתניהו: "דרכו של בנט היא הנכונה"

לאחר שח"כ עידית סילמן מימינה אומרת כי סירבה להצעות מצד ראש הממשלה, עכשיו עושה זאת גם חבר הכנסת ניר אורבך מהמפלגה. "כאיש ציונות דתית, אני מאמין שהדרך של בחירות חמישיות שאתה מנסה להוביל אליהן היא דרך ללא מוצא לישראל", השיב אורבך לנתניהו הוסיף: "דרכו של נפתלי בנט להקמת ממשלה, בה משתפים פעולה זה עם זה למרות מחלוקות, היא הדרך הנכונה".

17:00 - נתניהו תוקף את בנט ושקד: "אחראים להונאה הגדולה ביותר מקום המדינה"

בישיבת סיעת הליכוד האשים ראש הממשלה את יו"ר ימינה נפתלי בנט וח"כ איילת שקד שעשו הכל כדי להדיח את הימין מהשלטון - ולא לחבור אליו, כפי שאמר בנט אתמול בהצהרתו. "בנט ושקד אחראים להונאה הגדולה ביותר מקום המדינה", אמר נתניהו. "בפברואר שקד אמרה שלפיד לא יהיה ראש ממשלה בישראל, ומתן כהנא אמר: 'אם בג"ץ יאשר את מראענה לא נוכל לשתף פעולה עם העבודה, יש גבול'. מסתבר שאין גבול", המשיך ראש הממשלה. "אם ימינה הייתה אומרת לבוחרים שזה מה שהם מתכוונים לעשות - ממשלת שמאל - לא בנט ולא שקד היו יושבים היום בכנסת". 

אחר כך קרא נתניהו לבנט ושקד להצביע נגד הממשלה המתגבשת. לח"כ שקד פנה אישית ואמר: "עשי את המעשה הנכון, אל תחברי לממשלת שמאל מסוכנת". מנגד, שיבח נתניהו את הצהרתו של ח"כ שיקלי: "קראתי את מכתבו המכונן, שהוא אמיץ עם יושרה, ומסרב להפר את ההבטחות לבוחרים. המעשה של הח"כ מימינה הוא המתחייב וכפי שהוא עשה את הדבר הנכון - כך גם שקד ועוד חברים בימינה יכולים וצריכים".

15:30 - ח"כ סילמן מימינה מגבה את בנט

חברת הכנסת עידית סילמן מימינה אומרת כי סירבה להצעות מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו וכי היא מגבה את בנט: "אינני מעוניינת בכך, אלא במניעת בחירות חמישיות".

14:24 – נתניהו נפגש עם ראשי הגוש שתומכים בו: "ממשיכים להתנגד לממשלת שמאל"

בתום הפגישה שהתקיימה במשרדו עם דרעי, ליצמן וגפני נמסר: "גוש הימין קורא לנפתלי בנט, איילת שקד וחברי הכנסת של ימינה לעמוד בהתחייבותם לבוחר ולא להצטרף לממשלת שמאל עם לפיד, מרצ והעבודה". 

13:43 – ח"כ ברוכי מיהדות התורה: נשארים בגוש נתניהו

 חבר־הכנסת אליהו ברוכי מ'יהדות התורה אמר לכאן רשת ב כי סיעתו דבקה בהחלטתה להישאר בגוש תומכי נתניהו, ואין סיכוי שתצטרף לגוש של מתנגדיו. לדבריו, גם אם ''ש''ס'' תצטרף לקואליציית לפיד-בנט, ''יהדות התורה'' לא תשנה את החלטתה בעניין. בראיון לליאת רגב בתוכנית ''בחצי היום'' אמר ברוכי כי הוא יכול לסמוך על בנט שישמור על הצביון המסורתי של המדינה, אך פחות יכול לסמוך על שותפיו. ''אני לא חושב שבהרכב הזה נוכל לשמור על הצביון', אמר.