ניסיון פיגוע ירי בצפון השומרון: שני מחבלים חוסלו – אחד נפצע קשה

שלושה מחבלים חמושים ברובים מאולתרים וסכינים חצו את גדר ההפרדה, ירו לעבר מוצב סאלם ונורו. אין נפגעים ישראלים • הערכה: המחבלים תכננו לפגע במרכז הארץ, אך האוטובוס בו נסעו נתפס ונשלח חזרה • בעקבות המתיחות בשטחים ואחרי הפיגוע: צה"ל יתגבר כוחות ביו"ש
כרמל דנגור, איתי בלומנטל ונורית יוחנן
07 במאי 2021
10:46
עודכן ב 20:13

עוברים את הגדר בין שב"חים, נוסעים במיניבוס לבסיס סאלם ופותחים באש | תיעוד חדש מניסיון הפיגוע בשומרון, מתוך תחקיר של חטיבה מרחבית מנשה

ניסיון פיגוע בצפון השומרון: שלושה מחבלים, חמושים ברובי קרלו מאולתרים וסכינים, פתחו הבוקר (שישי) באש לעבר ש"ג במוצב באזור הכפר סאלם. כוח מג"ב וצה"ל הגיבו בירי לעבר המחבלים. שניים מהם נהרגו ואחד ככל הנראה נפצע קשה מאוד. אין נפגעים ישראלים באירוע. לפי הערכות, השלושה, תושבי אזור טול כרם, התכוונו לבצע פיגוע במרכז הארץ, אך הרכב שבו נסעו נתפס ונשלח חזרה לשטחי הרשות הפלסטינית. גורם ביטחוני מסר לכאן חדשות: "ייתכן שנמנע פיגוע 'שרונה 2'".


 זירת הפיגוע בסאלם, צילום: TPS

מתחקיר האירוע עולה כי שלושת המחבלים הם כבני 21, ללא עבר טרוריסטי. הם עלו על אוטובוס של שוהים בלתי חוקיים כדי להגיע לשטח ישראל, אך האוטובוס נתפס על ידי חיילי חטמ"ר מנשה והובא לאזור מוצב סאלם. השלושה ירדו מהרכב ופתחו באש. לוחם מג"ב שעמד במקום ירה לעברם. בהמשך כוח מגב שהתארגן לצאת לפעילות הצטרף ללוחם וביצע ירי לעבר המחבלים ונטרל אותם.

לא היה כל מידע מודיעני על האוטובוס, שנשא לוחית רישוי ישראלית. לפי ההערכה, הנהג, ערבי-ישראלי, לא ידע שהוא מסיע מפגעים. קיימת הערכה כי הימים הקרובים יהיו מאתגרים במיוחד עקב אירועי ירושלים ולילת אל קאדר. צה"ל ערוך עם כוחות מתוגברים. מאז תחילת הרמדאן בשניים וחצי גדודים נוספים.

ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן האשים את ישראל בהסלמה האחרונה בשטחים. בהודעה מטעמו של דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רדינה, נכתב כי "המשך התוקפנות של ישראל והפרת זכויות הפלסטינים, לצד האירוע היום בסאלם הוא מה שיוליד מתיחות והסלמה חריפה". עוד נכתב כי ממשלת ישראל היא שנושאת באחריות המלאה להסלמה, הזו ועל הקהילה הבינלאומית להגן על הפלסטינים. אבו רדינה אף קרא לממשל האמריקני ללחוץ על ישראל להפסיק את תוקפנותה כדי לא להגיע למצב שלא תהיה עליו שליטה.

בשנים האחרונות היו לא מעט נסיונות לפגוע בבית המשפט הצבאי שנמצא גם הוא באותו בסיס. רק בחודשים האחרונים מנעו לוחמי מג"ב כניסת מחבל עם מטען צינור לבית המשפט הצבאי. 

ארגון חמאס פרסם הודעה רשמית המתייחסת לאירועים האחרונים בירושלים וקרא לכל הפלסטינים, להמשיך ולהגיע למסגד אל-אקצא עד תום חודש רמדאן. בהודעה שעליה חתום סניף ירושלים של הארגון, ישנה קריאה ל"התנגדות ברצועת עזה", להכריז על מצב של דריכות וכוננות בשאר הימים שנותרו לחודש רמדאן. עוד משבח הארגון את הפלסטינים שהתעמתו עם ישראל בשכונת שייח' ג'ראח ובשער שכם.

כוחות צה"ל פעלו הלילה בכפר תורמוס עיא, שבו התגורר המחבל מונתסר שלבי שביצע את הפיגוע בצומת תפוח שבו נרצח יהודה גואטה ונפצעו שניים נוספים. הכוחות מיפו את ביתו לצורך בחינת האפשרות להריסת הבית.