התפרעויות בשער שער 08.05
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ירדן: מזהירים את ישראל מהמשך ההפרות בירושלים

דובר משרד החוץ הירדני: "אנחנו בעימות יומיומי עם השלטונות הישראלים" • פלסטינים יידו הבוקר אבנים לעבר שוטרים בהר הבית • טיבי: "הלילה הזה עבר בשלום כי המשטרה לא פרצה למסגד"
כתבי כאן חדשות
09 במאי 2021
08:28
עודכן ב 14:32

הסלמה בירושלים: משרד החוץ הירדני פרסם היום (ראשון) אזהרה לישראל מההשלכות של "המשך ההפרות בירושלים ומסגד אל-אקצא". בהודעת המשרד נמסר שירדן דורש מישראל לחדול מההפרות וממשיכה במאמציה ביותר ממישור אחד כדי לעצור אותן. דובר משרד החוץ הירדדני, דיפ אללה אל-פאיז, ציין: "אנחנו בעימות יומיומי עם השלטונות הישראליים כדי להביא להפסקת המתקפות על מסגד אל-אקצא". 

בד בבד, האפיפיור פרנציסקוס הצטרף לקריאות לסיים את המהומות בירושלים. בישיבת הממשלה שנערכה בעיריית ירושלים היום אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "לא ניתן לאף גורם קיצוני להתסיס את ירושלים. לא נאפשר הפרות סדר אלימות. רק תחת ריבונות ישראלית הובטח בירושלים חופש דת לכל הדתות, וכך נמשיך". 

שר הביטחון בני גנץ הוסיף שבמשרד הביטחון פועלים בין השאר בתחום הרשתות החברתיות כדי להרגיע את הרוחות. הוא טען שפייסבוק לא עושה מספיק כדי להוריד סרטונים אלימים.

פלסטינים יידו הבוקר אבנים לעבר שוטרים בהר הבית

המתיחות בירושלים נמשכת אחרי שהבוקר דיווחו הפלסטינים שלאחר תפילת השחר בהר הבית נרשמו קריאות "ברוח ובדם נפדה את אל-אקצא" מצד המתפללים, והחל יידוי אבנים לעבר המשטרה בשער השלשלת. בתגובה המשטרה נכנסה לשטח ההר והשתמשה באמצעים לפיזור הפגנות. הסהר האדום דיווח על עשרה פצועים במהומות.

צה"ל נערך לאפשרות של הסלמה בגדה וברצועת עזה, בין השאר, לקראת יום ירושלים וסיום חודש רמדאן. גורם ביטחוני אמר היום לכאן חדשות כי "התסיסה בירושלים עלולה להקרין אל השטחים ולהצית אותם". כחלק מההיערכות צה"ל פרס ארבעה גדודים ביהודה ושומרון ובעזה, והעמיד כוחות בכוננות. כמו כן הוצבו מערכות כיפת ברזל והוחלט על פעילות מודיעינית-מבצעית משולבת של יחידות המודיעין בצה"ל ובשב"כ, כדי לסכל פיגועים ולאתר מחבלים.

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת, חבר הכנסת אחמד טיבי, אמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב שהגורם המסית ביותר את הפלסטינים באירועים האחרונים במזרח ירושלים הוא המשטרה ולא חמאס. "אלוהים שולח את הפלסטינים להתפלל באל-אקצא ולא חמאס", אמר טיבי, והוסיף: "הלילה הזה עבר בשלום כי המשטרה לא פרצה למסגד". 

אתמול נמשכו המהומות במזרח ירושלים. שוטרים ירי רימוני הלם לעבר מתפרעים בשער שכם. לדברי הסהר האדום, 90 בני אדם נפצעו ושמונה מהם פונו לבתי חולים. שני חשודים נעצרו בתקיפת שוטרים בגז פלפל בשכונת שייח' ג'ראח.

שוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, בהם רכבי התזה, רימוני הלם ופרשים. מהמשטרה נמסר שהם נאלצו לפעול לאחר שהמתקהלים ברחוב סולטן סולימאן ליד שער שכם החלו להשליך אבנים, בקבוקים, זיקוקים ונפצים לעבר השוטרים. קודם לכן, הותקפו שוטרים ברחוב הגיא בעיר העתיקה. שני חשודים נעצרו ונלקחו לחקירה. סמוך למקום נפגע שוטר בפניו מאבן. הוא טופל בשטח. המשטרה עצרה חשוד והוא הועבר לחקירה.   

בהכנת הידיעה השתתפו רועי קייס, נורית יוחנן, ורד פלמן וגיא בריצמן