תמונה של היירוט
צילום: אדי ישראל

הירי מעזה נמשך: ארבע רקטות שוגרו אל עבר ישראל

שתיים נורו לעבר אשקלון, אחת יורטה, ושתיים נפלו בשטח הרצועה • לא זוהו נפילות בשטח העיר אשקלון • התפרעויות לאורך גדר המערכת ברצועת עזה: כ-500 פלסטינים השליכו מטענים והבעירו צמיגים בחמישה מוקדים • 40 שריפות פרצו אמש בעוטף עזה מבלוני תבערה. צה"ל סגר הרמטית את מרחב הדיג בעזה
איציק זוארץ, אסף פוזיילוב וחן ביאר
09 במאי 2021
13:31
עודכן ב 02:54

הטרור לעבר עוטף עזה מתגבר:  צה"ל תקף הלילה (שני) ברצועה בתגובה לירי הרקטות והפרחת בלוני התבערה והנפץ לעבר ישראל. טנקים של צה״ל תקפו מספר עמדות צבאיות של חמאס. אמש, לאחר ירי הרקטות לעבר העיר אשקלון, הפרות סדר התפתחו על גדר המערכת ברצועת עזה. כ-500 פלסטינים השליכו מטענים והבעירו צמיגים בחמישה מוקדים לאורך הגדר. כוחות צה"ל במקום השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. עוד דווח כי זוהו שני שיגורים נוספים מעזה, אך הם נפלו בשטח הרצועה.

מוקדם יותר שתי רקטות שוגרו מרצועת עזה לשטח לישראל, רקטה אחת יורטה. כך נמסר מצה"ל. בעקבות הירי אזעקה הופעלה בעיר אשקלון ובמועצה האזורית אשקלון. מעיריית אשקלון נמסר כי לא זוהו נפילות בשטח העיר וכי לא ידוע על נפגעים או נזק. תושבת אשקלון בת 49 הגיעה לבית החולים ברזילי עם התקף חרדה מהאזעקה הערב, מצבה קל.

בכיר חמאס סאלח אל-עארורי אמר הערב כי "אנחנו לא רק משקיפים על האירועים, אלא מחוללים ומכווינים אותם". 40 שריפות פרצו היום בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה - פי ארבעה ממספר השריפות אמש. בתגובה להפרחות הבלתי פוסקות, שהגיעו לשיאן, ולירי הרקטות, בישראל החליטו להטיל סנקציה אזרחית על עזה ולסגור הרמטית את מרחב הדיג ברצועה.

רוב הדליקות היום התפשטו בשדות קוצים - למעט שמורת הטבע יער בארי שעלתה בלהבות, בה ניזוקו קשות שלושה שדות חיטה. לוחמי אש בסיוע יערנים פעלו כדי לכבות שריפה גדולה ביער שמחוני.

מוקדם יותר הופסקה תנועת הרכבות בין אשקלון לנתיבות בגלל בלון עם חפץ חשוד שנחת על המסילה ותחנת הרכבת של שדרות נסגרה. זמן קצר לאחר מכן, באישור המשטרה וכוחות הכיבוי, חודשה תנועת הרכבות.

במושב זימרת הסמוך לנתיבות נחתו בלונים ממולכדים בחצר בית. בעלת הבית דינה מדר סיפרה בריאיון לתוכנית חדר החדשות בכאן 11: "אנחנו מתורגלים כבר בסיטואציות האלה, אבל כשזה מגיע לבית זה כבר סיטואציה אחרת. הנכד שלי ניצל בנס – הוא חשב שזה בלוני יום הולדת".

אתמול פרצו ביישובי העוטף 10 שריפות מבלוני תבערה ונזק נגרם לשדה חיטה. צה"ל תקף הלילה עמדה צבאית של חמאס בדרום רצועת עזה, בתגובה לרקטה ששוגרה קודם לכן משטח הרצועה לישראל, ונפלה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. לא הופעלה אזעקה, אלא התרעה באפליקציה על שטח פתוח.

גורמים מצריים קיימו ביומיים האחרונים שיחות עם חמאס, במטרה למנוע את הידרדרות המצב לעימות צבאי רחב. העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח אתמול מפי מקורותיו בחמאס, שמצרים העבירה מסר מישראל לפיו היא אינה רוצה בהסלמה וחותרת להכיל את ההתרחשויות האחרונות.