בנט ולפיד
צילום: אבשלום ששוני ויונתן זינדל, פלאש 90

בנט: ממשלת שינוי ירדה מהפרק

לפיד בהצהרה: "בנט טועה, אמשיך להפוך כל אבן כדי להקים ממשלה" • המשא ומתן בין ימינה לליכוד התחדש, הצוותים נפגשו • יו"ר יש עתיד נפגש עם נתניהו לתדרוך ביטחוני
מיכאל שמש, יערה שפירא וזאב קם
13 במאי 2021
10:55
עודכן ב 22:58

עדכון 14.05.21: במהלך ההסלמה הביטחונית - נתניהו קיים פגישה פוליטית בקריה עם בכיר בצוות המו"מ של הליכוד

לאחר שבנט הודיע שממשלה עם לפיד יורדת מהפרק, יו"ר יש עתיד אמר הערב (חמישי) בהצהרה: "בנט טועה, שינוי לא עושים כשנוח. אין לי שום כוונות לוותר". עוד הוא הוסיף: "אמשיך להפוך כל אבן כדי להקים ממשלה, כשייגמר המבצע – צריך ממשלה אחרת". 


כמו כן, לפיד שוחח עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס, וביקש להמשיך עמו במגעים להקמת ממשלה ללא ימינה. לדברי גורמים, השניים סיכמו לקיים מגעים לאחר שתבוא רגיעה ביטחונית. גם ברשימה המשותפת אמרו שהם לא מורידים מהשולחן את האפשרות של הרכבת ממשלת לפיד ללא ימינה.

היום התחדש המשא ומתן בין ימינה לליכוד וצוותי המפלגות נפגשו. בשיחות סגורות בנט הוריד את האפשרות של הקמת ממשלה עם מתנגדי נתניהו, ואמר: בשל מצב החירום בערים המעורבות, ממשלת שינוי בהרכב המתוכנן לא תוכל להתמודד. דרוש כוח, הכנסת צבא ומעצרים. דברים שאי אפשר לעשות כשנשענים על מנסור עבאס. ולתפיסת בנט הביטחוני קודם לאזרחי.


בנט היה רוצה להביא איתו את סער, גנץ ולפיד לממשלה כזו עם הליכוד. בסביבתו פסימיים. בכירים במפלגת ימינה אמרו הבוקר שבעקבות אירועי הימים האחרונים נוצרה סיטואציה שמחזירה את האפשרות להקים ממשלת ימין, זאת למרות שהמנדט נמצא כיום אצל יאיר לפיד.

לדברי אותם בכירים, אירועי הימים האחרונים בכל הגזרות משפיעים באופן ישיר גם על ההתרחשויות הפוליטיות ועל הניסיונות להקים ממשלה, ולדבריהם הדבר הנכון כרגע הוא לחדש את המגעים להקמת ממשלת ימין ולנסות להקימה, למרות הקושי הקיים בהקמתה מאז הבחירות. בנוסף, במהלך הימים האחרונים התקיימה שיחה נוקבת בין נפתלי בנט ואיילת שקד על רקע הנושא.

גורמים בתקווה חדשה אמרו לכאן חדשות כי "אין שינוי בעמדתנו - לא שחושבים שיש סיכוי לממשלת שינוי, כי בנט הוריד אותה מהפרק, אבל לא מתכננים להצטרף לממשלה בראשות נתניהו ומתנגדים לבחירות ישירות".

האזינו להסכת יכול להיות שזה נגמר? | עוד יום 

אתמול סירב יו"ר ימינה בנט להתייחס לאפשרות שיישתף פעולה עם הסיעות הערביות בהקמת ממשלה. בריאיון לרשת CNN האמריקנית הוסיף בנט: "אני וחבריי לא נהיה כבולים על ידי תומכי טרור". עוד אמר כי אינו בטוח אם יהיה ראש ממשלה, אך כי "אנו עושים הכל על מנת להוציא את ישראל מתוך הפלונטר הזה והליכה לבחירות נוספות".

מוקדם יותר אתמול הודיע יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, כי בכוונתו להמשיך במאמצים להרכיב ממשלה למרות המצב הביטחוני. יושב ראש רע"ם, מנסור עבאס, אמר כי אין מנוס מלשוב למגעים הפוליטיים להרכבת הממשלה אחרי שהאש תדעך.