נתניהו, גנץ, ארגמן וכוכבי בהערכת מצב
-

נתניהו לחמאס: "נגיב בעוצמה אחרת על כל גילוי תוקפנות"

גנץ: "הגיעה שעת המעשה המדיני. התנעת מהלכים ארוכי טווח שיחלישו את הקיצוניים ויחברו בין המתונים" • כוכבי: "נכונים לשוב ולפעול בעוצמה בכל רגע נתון" • ארגמן: "כללי המשחק השתנו" • צה"ל: הוסרו ההגבלות בכל הארץ, הלימודים יתחדשו ביום ראשון • כבישים בעוטף עזה נפתחו לתנועה • מנהיג חמאס הנייה: נערכים למערכה הבאה, ערביי ישראל עשו מהפכה
כרמלה מנשה ואיתי בלומנטל
21 במאי 2021
07:52
עודכן ב 16:04

שידור חי בכאן 11

מבצע "שומר החומות": ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר היום (שישי) עם סיכום המבצע בעזה כי שינינו את המשוואה מול חמאס לא רק לימי המבצע אלא גם להמשך. "אם חמאס חושב שנסבול טפטוף רקטות הוא טועה. נגיב בעוצמה אחרת על כל גילוי תוקפנות. מה שהיה הוא לא מה שיהיה", אמר נתניהו. 


בהצהרה שנשא יחד עם שר הביטחון גנץ, הרמטכ"ל כוכבי וראש השב"כ ארגמן בקריה בתל אביב אמר נתניהו כי "לא הכול ידוע לציבור וגם לא לחמאס. ההישגים ייחשפו עם הזמן. עשינו דברים נועזים וחדשניים בלי להיגרר להרפתקאות מיותרות". נתניהו ציין כי הדבר היחיד שמנחה אותו הוא הבטחת ביטחונה של ישראל והשמירה על חיי אזרחיה וחייליה. "אם היה צורך להיכנס לעזה היינו עושים זאת. חשבתי שנוכל להשיג תוצאות טובות יותר בדרכים אחרות בטוחות יותר".

שר הביטחון בני גנץ אמר בהצהרה כי השגנו את כל היעדים שהצבנו. "גבינו מחיר כבד מאוד מחמאס והשגנו את יכולותיו שנים אחורה. בשלב זה, תם המעשה הצבאי - והגיעה שעת המעשה המדיני. על חורבות בתיהם של בכירי החמאס והריסות של למעלה מ-100 קילומטר של מנהרות הטרור - חובה עלינו לבנות מציאות אחרת. מעשה מדיני אין משמעו הסכמי בזק, אלא התנעת מהלכים ארוכי טווח שיחלישו את הקיצוניים ויחזקו ויחברו בין המתונים. יש לנו הזדמנות לשנות. אסור למצמץ ולפספס ולסגור את הדלת". גנץ ציין כי אם לא נפעל מדינית מהר ונכון שומר החומות ייזכר כסבב נוסף. "אסור להפוך אותו להחמצה מדינית".


הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי אמר כי חמאס טעה בירי לישראל. "הוא לא קרא אותנו נכון ופגש עוצמת תקיפה שלא ציפה לה. הפגיעה בחמאס והג'יהאד האסלאמי קשה. גם לאוייב ייקח זמן להבין את היקף הפגיעה לצד העובדה שהוא יודע כמה כשל בפיגועים שניסה להוציא לפועל. הוא נמנע מירי נרחב בשעות האחרונות של מבצע שלא כמו בעבר". כוכבי ציין כי מבחינת צה"ל לא תם ולא נשלם. "אנו ערוכים לכל התפתחות. נכונים לשוב ולפעול בעוצמה בכל רגע נתון".


ראש השב"כ, נדב ארגמן, אמר כי המבצע יכול להיות משנה מציאות, כפוף לאיך שנתנהל מכאן ואילך. "כללי המשחק השתנו ומה שהיה הוא לא מה שיהיה. שב"כ ימשיך לפעול ברצועת עזה", אמר ארגמן.


מנהיג חמאס אסמאעיל הנייה אמר בתגובה ראשונה מאז סיום סבב הלחימה: "נחדש את הבתים שישראל הרסה, ונחזיר את היכולות שלנו". הנייה התייחס גם להתפרעויות הערבים ביהודה ושומרון ובישראל - "מה שיש בגדה זו אינתיפאדה, מה שעשו ערביי ישראל זו מהפכה. הם גרמו לישראל לאבד שיווי משקל".

צה"ל הודיע היום כי כל ההגבלות בכל הארץ הוסרו, וכי הלימודים יתחדשו ביום ראשון. השקט ברצועת עזה ויישובי העוטף נשמר מאז שנכנסה הפסקת האש לתוקפה בשעה 02:00 לפנות בוקר.

פיקוד העורף הסיר את הגבלות ההתגוננות ביישובי עוטף עזה והדרום ואם לא יהיה שינוי, ביום ראשון מערכת החינוך תשוב לפעילות סדירה. במשטרה הודיעו כי כביש 4 מזיקים ליד מרדכי נפתח לתנועה וכך גם כביש 34 מצומת נירעם לצומת יד מרדכי.

משרד החוץ האמריקני הודיע הבוקר כי שר החוץ אנתוני בלינקן צפוי להגיע למזרח התיכון. בהודעה נמסר כי שר החוץ מצפה לפגוש את מקביליו הישראלים, הפלסטינים ונוספים באזור במהלך ביקורו באזור בימים הקרובים.

האזינו לפרק "מה ישראל רוצה להשיג ממבצע שומר החומות?" בהסכת "עוד יום"

דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, סיכם הבוקר את המבצע בעזה וציין כי צה"ל השמיד יותר מ-100 ק"מ של מערך תת קרקעי הגנתי של חמאס, חיסל 25 בכירים ו-200 פעילים. זילברמן ציין כי במהלך המבצע להשמדת ה"מטרו" של חמאס נפגעו 570 רקטות, משגרים ובורות שיגור. נפגעו 70 משגרים רב קניים ו-35 נכסים שקשורים למרגמות. "פגענו פגישה קשה ביכולת הייצור והתעצמות של חמאס - מרכזים וסדנאות שמייצרים אמל"ח וכאלה שמשפרים אמל"ח. פגענו במבני משטר: 10 משרדי חמאס, 11 משרדי ביטחון פנים, חמישה בנקים שמעבירים כסף לארגוני טרור", אמר דובר צה"ל והוסיף כי כ-90% מהרקטות שנורו לכיוון ישראל.

על ההיערכות לכניסת הפסקת האש לתוקף אמר זילברמן: "רצינו להבטיח שעם כניסת הפסקת האש לתוקף לא יהיה מטח נרחב ומשמעותי של חמאס לעבר ישראל ולכן צה"ל העלה לאוויר עשרות כלי טייס מעל הרצועה, זה היה ב-12 בלילה כשמטוסי קרב יושבים מעל הרצועה, בעיקר מל"טים ומטוסי קרב כשהם טעונים בתוכנית תקיפה משמעותית של עשרות מטרות כאופציה להפעלה לפני כניסת האש לתוקף. המסר שבמידה שיהיה מטח נתקוף עשרות מטרות בו זמנית הועבר גם לחמאס. בפועל בשעתיים האחרונות לפני הפסקת האש נורו כ-40 רקטות 90 אחוזים מהן נפלו בשטח פתוח והשאר יורטו. לא היה צורך בתוכנית הפוטנציאלית שהכנו וכעבור דקות נוספות המטוסים ומהלטים חוזרים לנחיתה".