נפתלי בנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנט: "בכוונתי לפעול בכל כוחי להקים ממשלת אחדות לאומית יחד עם לפיד"

יו"ר ימינה: "השמאל קיבל החלטות לא קלות. זו ההחלטה הכי קשה שקיבלתי בחיי אבל אני שלם איתה" • נתניהו: "מוליך שולל את הציבור, זו הונאת המאה"
מיכאל שמש ויערה שפירא
30 במאי 2021
19:48
עודכן ב 20:24

לקראת ממשלת לפיד-בנט: יו"ר ימינה נפתלי בנט אישר הערב (ראשון) כי בכוונתו "לפעול בכל כוחו להקים ממשלת אחדות לאומית יחד עם ידידי יאיר לפיד". בנאום במשכן הכנסת אמר בנט כי "אין ממשלת ימין. ארבע מערכות בחירות הוכיחו לנו שאין ממשלת ימין בראשות נתניהו, שלא יספרו לכם סיפורים". בתגובה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי בנט מוליך שולל את הציבור ומבצע את הונאת המאה.  

"לפני 2,000 שנה הייתה כאן מדינה יהודית בגלל מריבות פנימיות. הדבר הזה לא יקרה שוב. לא במשמרת שלי", אמר יו"ר ימינה. "המשבר הפוליטי בישראל הוא חסר תקדים ברמה עולמית. אפשר ללכת לבחירות חמישיות, שישיות, עשיריות, לפרק את קירות המדינה, לבנה אחר לבנה, עד שהבית שלנו ייפול עלינו. אפשר לעצור את הטירוף, ולקחת אחריות. יש מי שמספר לנו שיש ממשלת ימין מעבר לפינה, ורק אנחנו מונעים את הקמתה. זהו שקר מוחלט. אין ממשלת ימין. כבר ארבע מערכות בחירות ועוד חודשיים הוכיחו לכולנו שפשוט אין ממשלת ימין בראשות נתניהו. זה או בחירות חמישיות או ממשלת אחדות. שלא יספרו לכם סיפורים: אין עריקים, אין שתי אצבעות נוספות ל-61, ואין ממשלה. מי שאומר אחרת – משקר לכם במצח נחושה".

מהם השלבים בדרך לממשלת בנט-לפיד?

בנט תקף את ראש הממשלה נתניהו ואמר כי הוא כבר אינו מנסה להקים ממשלת ימין, כי הוא יודע היטב שאין. הוא מבקש לקחת איתו את המחנה הלאומי כולו, ואת המדינה כולה, למצדה הפרטית שלו. ברגע מכריע כזה צריך לקחת אחריות".

יו"ר ימינה ביקש להרגיע את מצביעיו: "השמאל עושה כאן פשרות לא קלות כשיעניק לי, מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר ואיש ארץ ישראל, את תפקיד ראש הממשלה, ולידידי גדעון סער, איש ימין מובהק, את תפקיד שר המשפטים. אנחנו לא זזנו מערכינו. זו לא ממשלה שתבצע התנתקות, ולא תמסור שטחים, וגם לא תחשוש לצאת למבצע צבאי, אם נידרש לכך. ההקשר הפוליטי לא יעצור שום דבר. לכל צד יש כוח הצבעה שווה, ולכל צד יש זכות וטו. אפשר להירגע. אם נצליח – נעשה דבר ענק למדינת ישראל. ובכל מקרה - נדע שעשינו הכל ברגע קשה. זו ההחלטה המורכבת ביותר שקיבלתי בחיי, אך אני שלם איתה".

חברי סיעת ימינה העניקו היום לבנט את תמיכתם, למעט עמיחי שיקלי שנעדר מהישיבה כאות מחאה על החלטת בנט. גם איילת שקד, שותפתו של בנט, הביעה את תמיכתה בכניסה לממשלת אחדות עם לפיד. בהודעה שפרסמה הסיעה נאמר כי היא מגבה פה אחד את בנט במאמציו להקמת הממשלה ולמניעת בחירות חמישיות. בהמשך אמר בנט כי בנימין נתניהו הציע לו הכול, כלשונו, "אך רק דבר אחד היה חסר: איך מוציאים את המדינה מהבוץ".

האזינו לפרק "יכול להיות שזה נגמר?" | עוד יום

ראש הממשלה נתניהו, כאמור, מיהר להגיב להצהרת בנט. בנאום שנשא תקף נתניהו את יו"ר ימינה: "הוא רוצה להיות ראש ממשלה בכל מחיר ואכפת לו רק מעצמו". הוא הוסיף שבנט לא רוצה בחירות כי הוא יודע שבבחירות האלה הוא יימחק לאחר שהפר את כל הבטחותיו. לדברי נתניהו עדיין אפשר להקים ממשלת ימין אם יוחזר המנדט לכנסת.

הבוקר קרא ראש הממשלה לסער ובנט להיפגש איתו כדי להקים ממשלת ימין. נתניהו ציין כי אנו נמצאים ברגע גורלי למדינה ויש לשים בצד כל שיקול אישי. ראש הממשלה וראשי סיעות הימין, דרעי, ליצמן גפני וסמוטריץ, הציגו לסער ולבנט הצעה לרוטציה שבמסגרתה סער יהיה ראשון במשך שנה ושלושה חודשים, נתניהו יהיה שני במשך שנתיים ובנט יכהן בתקופה שנותרה. על פי ההצעה, סעיף הפריטטיות יבוטל ושר המשפטים ימונה בהסכמה. ההצעה הגיעה אחרי שסער דחה הצעה אחרת של נתניהו לרוטציה וכתב בטוויטר: "עמדתנו ומחוייבותנו הייתה ונותרה - החלפת שלטון נתניהו. בהתאם לכך נמשיך לפעול. המלצה חמה לימים הקרובים: התעלמו מספינים".

האזינו ל"כיפת הזכוכית של בנט" | עוד יום