מצעד הדגלים מתאסף במרכז ירושלים, 10.5.21

מארגני מצעד הדגלים: המשטרה הודיעה לנו שאין אישור למצעד ביום חמישי, והוא יבוטל

במשטרה אומרים כי לא נתנו הנחיה לבטל • סגן מנהיג חמאס בעזה ח'ליל אלחיה איים: "אל תתקרבו לאל-אקצא, שלא נגיע לעימותים שהיו בחודש מאי • ראש חטיבת חקירות במשטרה בוועדת החוץ והביטחון: "אנחנו מתוחים עד הקצה. המצעד יתאפשר אבל המועד והמתווה ייבחנו מול הדרג המדיני"
כרמל דנגור, גל ברגר
07 ביוני 2021
11:59
עודכן ב 18:20

מארגני מצעד הדגלים מסרו היום (שני) כי "המשטרה הודיעה לנו שאין אישור למצעד ביום חמישי, והוא יבוטל". במשטרה הבהירו כי במתווה הנוכחי ובתאריך שהוצג, האירוע אינו מאושר וכך הובהר גם אתמול.  בעקבות ההחלטה נתניהו יכנס דיון חירום בהשתתפות השרים גנץ ואוחנה וגורמים נוספים.

"אמש בסיום הערכת מצב ובפגישה שנערכה הבוקר, שוחחו נציגי משטרת ישראל עם המארגנים, והודיעו להם כי מועד ומתווה הצעדה יתואמו בין הגורמים. ולאחר שאלו יסוכמו בין הצדדים, משטרת ישראל תעביר את המלצתה לדרג המדיני בהתאם", אמרו במשטרה. "במידה שיוחלט על ידי המארגנים לשנות את המתווה או מועד הצעדה, הנושא ייבחן כמקובל", הדגישו. קצין אג"ם מחוז ירושלים ביקש הבוקר בישיבה להוציא הודעת ביטול לאירוע לציבור הרחב "בדגש לישיבות, תנועות נוער ומכינות".

כמה דקות קודם לכן, סגן מנהיג חמאס בעזה, ח'ליל אלחיה, הזהיר את ישראל לבל תתקרב לירושלים ואל-אקצא: "אנו מקווים שהמסר יובן היטב כדי שלא נגיע למה שהיה חודש במאי". אז התקיים יום ירושלים לפי התאריך העברי, והיה גם יום פתיחת מבצע "שומר החומות".

ראש חטיבת חקירות במשטרה תנ"צ דודו בואני אמר היום בדיון שהתקיים בוועדת החוץ והביטחון כי "אנחנו מתוחים עד הקצה, ולכן המפכ"ל הנחה אותנו שהמצעד יצעד במועד ובמתווה עליו יסוכם עם הדרג הפוליטי והמדיני. המצעד יתאפשר אבל המועד והמתווה ייבחנו מול הדרג המדיני".

המשטרה המליצה אתמול לשנות את התוואי או המועד של צעדת הדגלים המתוכננת. במערכת הביטחון ממשיכים בכוננות ודריכות מחשש להסלמה בשל אירועי השבוע הקרובים, ביניהם צעדת הדגלים. גורם ביטחוני אמר היום לכאן חדשות כי המצב נפיץ וכל הגורמים מודעים לרגישות ולנפיצות בשטח.

"במיוחד כאשר מדובר בירושלים, כל אירוע חריג יכול להבעיר את השטח ולהביא להסלמה גם בשטחים וגם ברצועת עזה ולכן נידרשת אחריות, רגישות, שכל ישר וקבלת החלטות ללא מעורבות פוליטית", הסביר הגורם". 

בנוסף, בחדשות הערב פורסם אתמול כי בממשל האמריקני עוקבים אחר האפשרות שמצעד הדגלים בסוף השבוע יעבור בשער שכם. בממשל אמרו לגורמים ישראלים בימים האחרונים: "אל תגרמו לאירועים שיזעזעו את השטח. צריך להימנע מאירועים שעלולים לפגוע בנסיונות להשיג שקט". בממשל ממתינים להחלטה הסופית של הדרג המדיני בישראל, ונמנעים כרגע מהתבטאויות פומביות בנושא.