-

מות הקצין בכלא: פעל כדי להרשים את מפקדיו

מטרתו של הקצין הייתה להרשים את מפקדיו כדי לקבל משימות איכותיות ביותר • פרסום ראשון: ועדה בראשות תא"ל מונתה עוד לפני מות הקצין - לבדוק את נהלי הגיוס לשירות במודיעין • הוריו פנו לרמטכ"ל: "דורשים שהמחדל ייחקר באופן יסודי, לא ניתן לקבור גם את האמת"
איתי בלומנטל וכרמלה מנשה
11 ביוני 2021
17:12
עודכן ב 20:24

חדשות הערב 

מות קצין המודיעין בכלא: פרטים חדשים מהפרשה שנחשפים הערב (שישי) במהדורת השבוע מגלים שהקצין פעל כדי להרשים את מפקדיו ביחידה הטכנולוגית במכוון, בצורה אקטיבית ובניגוד לנהלים. זאת במטרה לקבל את המשימות האיכותיות ביותר ביחידה. בשלב זה, עדיין לא ניתן לומר כיצד ביצע את מעשיו, אך ידוע שהוא ניסה להסתירם. 

בצה"ל אומרים שהמעשים שביצע הקצין גרמו לנזק ביטחוני גדול, אך גורמים באגף המודיעין הצליחו למנוע נזק גדול הרבה יותר. עוד פורסם בכאן חדשות לראשונה שוועדה בראשות קצין בדרגת תא״ל במילואים מאמ״ן מונתה, עוד לפני האירוע הטרגי שבו נמצא הקצין מת בתאו, לבדוק את נהלי הגיוס של מועמדים לשירות במודיעין, ואת תהליכי המיון והבקרה. הוועדה הזאת גם תבדוק את תהליכי הגיוס של הקצין, ואת הנסיבות של האירוע החמור.

מוקדם יותר פרסמו הוריו של הקצין מכתב ששלחו לרמטכ"ל אביב כוכבי, ובו דרשו לחקור ביסודיות את נסיבות מותו: "לא נשקוט ולא ננוח עד שתתברר האמת המלאה, עד שנקבל את תמונת המצב המלאה, קשה ככל שתהיה. ביום אחד באמצע החיים קברנו את בן שלנו, לא ניתן לקבור גם את האמת". 

ההורים מחו על סימני השאלה הרבים שנותרו בנוגע למות בנם וכתבו: "לא חלמנו שהבן שלנו, שהקדיש חמש שנים מחייו לצה"ל, יסיים את חייו בצורה כה טראגית וכואבת, בנסיבות לא ברורות ומעורפלות, והוא בסך הכל בן 24. אנו נמצאים בתוך מחול שדים נורא, בתוך כאוס ומנסים להבין איך איבדנו את הבן שלנו, למה, מי לא שמר עליו, מי הפקיר אותו". 

"הבן שלנו היה ילד מיוחד במינו", הם המשיכו. "הצלחותיו בזמן שירותו הצבאי נזקפו לזכות יחידתו, אגף המודיעין ומדינת ישראל. לקראת סיום שירות הקבע שלו, בחרו להטיל עליו האשמות חמורות, תוך התעלמות מוחלטת מאחריותם של דרגי הפיקוד הבכירים ממנו, ונקיטת פעולות שונות ומקוממות, שמרגיש שנועדו יותר לפגוע בנפשו מאשר להגן על ביטחון המדינה". 

ההורים מתחו ביקורת על התנהלות אגף המודיעין וצה"ל: "הפעולות שנקט בהן הצבא לא נבעו מרצון לשמור על צנעתו וצנעת המשפחה, אלא מחשש שהוא יספר איך פועלים באמ"ן - נותנים חופש פעולה ומעודדים יצירתיות וניצול יכולות של חייל מעולה, אבל במקום ללוות את החייל ולפקח על מעשיו, מעלימים עין עד שזה יוצא מכלל שליטה". 

הואשם בעבירות ביטחוניות חמורות, פעל ממניעים אישיים: פרטים נוספים על מות הקצין

ההורים התייחסו להידרדרות במצבו הנפשי של בנם לאחר שנשלח למאסר: "הוא אומנם לא היה בצינוק, אבל הפך לאדם שאיש אינו רוצה בקרבתו, זאת עוד טרם החל ההליך המשפטי. נפגענו עד עמקי נשמתנו כשכל המפקדים שהיוו כמעט את כל עולמו בשנים האחרונות, נטשו ומחקו אותו מסדר היום שלהם. רק פעמיים בכל תשעת החודשים נזכרו לשאול אותו על מצבו".

אתמול פורסם שבצה"ל לא מתנגדים לפרסום שמו ותמונתו של הקצין, שהואשם בעבירות ביטחוניות חמורות, אף מדגישים כי אין מניעה ביטחונית לכך. האיסור על פרסום הפרטים הוצא לבקשת המשפחה. עורך הדין של המשפחה הגיב: "צה"ל שכח שאנחנו לא בשנות ה-80', וכמו שאי אפשר להעלים אף אדם כך אי אפשר לתדרך עיתונאים ולפרסם הודעות לא אחראיות. תוכן ההודעה מנוגד לסיכומים עם הפרקליטות, שכן הסיכונים הביטחוניים שבפרסום עדיין לא נבחנו על ידי אגף המבצעים". 

ביום רביעי הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס לראשונה לפרשה, ואמר: "הקצין מאמ"ן הוא חייל שלי, חייל של כולנו – גם אם עשה עבירה חמורה ביותר. הקצין הזה היה בקשר עם משפחתו ועם הסובבים אותו בבית הסוהר. כל מה שעשינו היה כדי לשמור על צנעתו וצנעת משפחתו מתוך יחס הוגן. רצינו לשמור עליו ולשמור על סוד גדול שהוא כמעט פגע - בדקה ה-90 עצרנו את זה". כוכבי הסביר כי "הוא היה קצין מצוין, צר לי מאוד על המקרה. כך או כך, אסור היה שימות בכלא. את זה צריך לתחקר".