גוגל ואמזון
צילום: Pixabay, אי.פי

הצעד שיפגע בפייסבוק, אמזון וגוגל?

הישג לביידן: סין והודו תומכות ביוזמת מס החברות הגלובלי
בן יניב
01 ביולי 2021
18:54

סוף להתחמקות ממס של ענקיות ההיי-טק? הישג לנשיא ארצות הברית ג'ו ביידן: סין והודו הודיעו היום (חמישי) כי הן תומכות ביוזמת מס החברות הגלובלי. משמעות הודעת המדינות היא שארצות הברית השיגה תמיכה בינלאומית ליוזמתה בדבר רפורמה במערכת המס העולמית של 15% לפחות.

בכירים מיותר מ-130 מדינות שנפגשו היום באופן מקוון הביעו את נכונות ממשלותיהם לשתף פעולה עם אחת מיוזמות הדגל של הממשל האמריקני, וביניהן מדינות הענק המתפתחות, סין והודו שבעבר הביעו הסתייגות מהמהלך. מדובר בשינוי הגדול ביותר בשיטת המיסוי העולמית.

בחודש שעבר מדינות ה-G7 הגיעו להסכם על רפורמת מס עולמית שמטרתה לגבות מס הולם מתאגידי הטכנולוגיה הענקיים דוגמת גוגל, פייסבוק, אמזון, אפל ואחרים. ההסכם הושג בכינוס בלונדון של שרי האוצר של שבע המדינות המתועשות - ארצות הברית, בריטניה, גרמניה, צרפת, איטליה, קנדה ויפן.

שר האוצר של גרמניה, אולף שולץ, אמר כי מדובר בהסכם היסטורי: "אלה חדשות מצויינות לשוחרי הצדק במיסוי וחדשות גרועות למקלטי־המס ברחבי העולם", אמר שולץ. רישד סונק, שר האוצר הבריטי המארחת את הפסגה, הודיע בהכרזה הרשמית: "לאחר שנים של דיונים, הגענו לההסכם היסטורי לרפורמה בתחום המיסוי העולמי המתאים אותו לעידן הדיגיטלי אך מעל הכול להבטיח כי הוא הגון. שהחברות הנכונות ישלמו את המיסים במקומות הנכונים. זהו רגע מעורר גאווה".