למצולמים אין קשר לנאמר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כתב אישום נגד איש העסקים יעקב אבו אלקיעאן

אבו אלקיעאן מואשם בעבירות של מגע עם סוכן חוץ עבור איראן ומסירת ידיעה לאויב. על פי כתב האישום, טען שהוא בין מקבלי ההחלטות בישראל, ומסר מידע על שר הביטחון גנץ ועל עסקאות צבאיות. בעבר היה חבר ברשימת תל"ם לכנסת
איציק זוארץ
12 ביולי 2021
13:54

כתב אישום הוגש היום (שני) נגד איש העסקים יעקוב אבו אלקיעאן. הוא מואשם בעבירות של מגע עם סוכן חוץ ומסירת ידיעה לאויב. אלקיען נחשב לאחד הקבלנים הגדולים בנגב ומעשירי המגזר הבדואי. בעבר היה חבר ברשימת תל"ם של משה (בוגי) יעלון לכנסת.

על פי הודעת שב"כ, בחודש שעבר נעצר אלקיעאן לחקירה, בחשד כי עמד בקשרים אסורים עם גורם לבנוני-עיראקי ובאמצעותו עם גורמי מודיעין איראנים, שלהם אף העביר מידע. החקירה העלתה כי עמד בקשר ממושך עם חיידר אלמשהדאני, שמשמש כאיש קשר של גורמי מודיעין בטהראן. עוד עלה בחקירה כי אבו אלקיעאן ביקש בשלב מסוים להיפגש עם גורמים נוספים מטעמו של חיידר בעיראק, ירדן וטורקיה, תוך שהבין שמדובר בגורמים איראנים - פגישה שלא התקיימה לבסוף.

לפי כתב האישום, לקראת הבחירות לכנסת הצטרף אבו אלקיעאן לרשימת תל"ם ופרסם בעמוד הפייסבוק שלו תמונות עם בכירים במפלגה ובמפלגת כחול לבן, בהם משה יעלון ובני גנץ. בשיחות עם חיידר, טען כי הוא נמנה בין מקבלי ההחלטות במדינה, כי הוא חבר קבינט וכי מדינת ישראל עתידה לבצע פעולות תקיפה בקרוב.

אבו אלקיעאן ויעלון, מתוך דף הפייסבוק של יעלון

אבו אלקיעאן מסר לחיידר מידע שנודע לו בתקשורת, אודות פעילותם של כוחות הביטחון בישראל, פעילותו של שר הביטחון בני גנץ ועסקאות צבאיות שנעשו בין ישראל לארצות הברית. בנוסף, סיפר לו על מפגשים בין ישראל, סעודיה ואיחוד האמירויות.

ביום שישי האחרון הגישה הפרקליטות הצהרת תובע נגדו לקראת כתב אישום. הצעד הגיע לאחר שסגן נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע, השופט אליהו ביתן, מתח ביקורת על הפרקליטות והאריך את מעצר החשוד ביום אחד בלבד, בעקבות ערר של המשטרה. ביתן הסביר כי "עד אז המדינה תגבש עמדה האם תגיש כתב אישום עם בקשה למעצר עד תום ההליכים או תשחרר את החשוד".

שלשום שוחרר אבו אלקיעאן לאחר מעצר של חודש, לפני כן היה מנוע מפגש עם עורך דין במשך 20 יום. עורכי הדין של החשוד אבי חימי ומשה וייס מסרו שלשום בדיון בית המשפט, כי "למרות הכותרת הבומבסטית, מדובר בחשד שייגמר בקול ענות חלושה. מרשנו הוא אזרח נאמן למדינת ישראל ולא בכדי בית המשפט הורה היום על שחרורו".