-
צילום: אי-פי

"יש 6-5 איראנים חמושים": כך נשמעה השיחה בין צוות המכלית שנחטפה למשמר החופים

דיווח: אנשי הצוות - חיבלו בכוונה במנועים וכך מנעו את הכוונה להשיטה לעבר איראן | פרטים חדשים מהתקרית אתמול
איתמר מרגלית, גילי כהן ורובי המרשלג
04 באוגוסט 2021
08:25
עודכן ב 18:23

מתיחות במפרץ: העיתון הבריטי "טיימס" דיווח היום (רביעי) מפי גורמים ממשלתיים בריטים כי אנשי צוות המכלית שנחטפה אתמול - חיבלו בכוונה במנועים וכך מנעו את הכוונה להשיטה לעבר איראן. עוד דווח כי ברגע שספינות מלחמה אמריקניות ועומאניות הגיעו לאזור התקרית - האיראנים עברו לסירות שהמתינו להם בסמוך וברחו. אחד הגורמים הממשלתיים אמר שבתקרית שהסתיימה רשמית הבוקר, אף איש צוות מהאונייה לא נפגע.

בתוך כך פורסמה שיחת הקשר בין אנשי המכלית למשמר החופים האמירותי. בשיחה בין אנשי המכלית למשמר החופים של איחוד האמירויות, נשמע איש הצוות אומר כי "יש 6-5 איראנים עם תחמושת על הסיפון".


לפחות ארבע מכליות נפט דיווחו אתמול שאיבדו שליטה על מערכות ההיגוי והניווט ושידרו אותות מצוקה מאזור המפרץ. משרד החוץ הבריטי הודיע שהתחיל לחקור את התקרית וגורמים בממלכה העריכו שמדובר בחטיפת כלי שיט, שבוצעה בידי לוחמים חמושים של משמרות המהפכה של איראן. מערכת הביטחון בישראל ערכה בדיקה כדי לברר מי בעלי הספינות, כדי לוודא שלתקרית אין קשר ישראלי, ולפי שעה לא נמצא קשר כזה.

דובר בצבא איראן התייחס לדיווחים על חטיפת ספינה באזור מפרץ עומאן, וטען שמדובר בלוחמה פסיכולוגית, שמטרתה לדבריו, להכין את הקרקע להרפתקאות נוספות. בד בבד, מקור ביטחוני איראני מסר לערוץ "אל-מיאדין" המזוהה עם חיזבאללה: "וושינגטון, לונדון ותל אביב חייבות לזכור שאיראן מסוגלת לסגור את מצרי הורמוז תוך דקות ספורות". 

לקראת מלחמה עם איראן? האזינו לעוד יום

בתוך כך, בריטניה, רומניה וליבריה אמרו אתמול לחברות מועצת הביטחון של האו"ם כי "סביר מאוד" שאיראן השתמשה בכטב"ם אחד או יותר כדי לבצע את הפיגוע בספינה בניהול ישראלי בסוף השבוע, שבו נהרגו אזרחים ממוצא בריטי ורומני. במכתב לחברות המועצה הן קראו לגנות את איראן וציינו "ההתקפה הזו שיבשה והוותה סיכון לבטיחות הספנות הבין-לאומית. הייתה הפרה ברורה של החוק הבין לאומי".

שגריר ישראל בארצות הברית ובאו״ם גלעד ארדן דרש ממועצת הביטחון לגנות את איראן גם כן, וציין שטהראן אחראית לפשעי מלחמה ופעולות רצחניות במזרח התיכון ובעולם כולו, ומאיימת על הסחר הבין לאומי.