האסירים שנמלטו

פעילי הגי'האד עם דם על הידיים: אלה המחבלים שנמלטו מהכלא

לפי דיווחים פלסטינים, שניים מהם היו מעורבים בניסיון בריחה מהכלא ב-2014. ירי שמחה נשמע בג'נין
משה שטיינמץ ואלון אמיצי
06 בספטמבר 2021
08:52

ששת האסירים הביטחוניים שנמלטו הלילה (שני) מכלא גלבוע הם מפקד גדודי חללי אל אקצא לשעבר זכריה זביידי, ומחבלי הג'יהאד האסלאמי איהם פואד נאיף כמאמג'י, מחמוד עבדאללה עלי עארדה, מוחמד קאסם אחמד עארדה, יעקוב מחמוד אחמד קאדרי ומונדאל יעקוב עבד אלגבאר אינפיעאת.

זביידי, בן 45 מג'נין, מרצה עונש מאסר משנת 2019 על ביצוע פיגועי ירי ועל עבירות חמורות שביצע באינתיפאדה השנייה, במהלכה היה אחראי לרציחתם ולפציעתם של ישראלים רבים. יחד עם עורך הדין טארק ברגות, שהפליל אותו, הוא ביצע שני פיגועי ירי, ב-7 בנובמבר 2018 וב-5 בינואר 2019, לעבר אוטובוסים ליד פסגות וליד בית אל שבבנימין. עד אז נמנעה ישראל מלהעמידו לדין בשל הסכם המבוקשים מ-2007.

מחמוד עבדאללה עלי עארדה, בן 45 מעראבה שבג'נין, הוא מבכירי הנהגת אסירי הג'יהאד האסלאמי בכלא ומפקד הבריחה. נעצר ב-1992 על מעורבותו באינתיפאדה השנייה וריצה 41 חודשים, עד ששוחרר במסגרת הסכמי אוסלו. ב-1996, פחות משנה לאחר ששוחרר, נעצר בשנית ונגזרו עליו מאסר עולם ועוד 15 שנה על חברותו בג'יהאד והשתתפותו בפעילויות טרור שהובילו להרג חיילים. כבר היה מעורב ב-2014 בניסיון בריחה מהכלא באמצעות מנהרה, יחד עם קאדרי. דובר הג'יהאד האסלאמי בעזה אמר עליו הבוקר כי הוא "הצליח להוביל את האסירים לחופש".

אחיו, מוחמד קאסם אחמד עארדה, בן 39 מעראבה שבג'נין, מרצה משנת 2002 שלושה מאסרי עולם ועוד 20 שנה על רצח וחברות בארגון טרור. הוא נעצר ברמאללה, שם הקים חוליית טרור של הג'יהאד לאחר שהשתחרר מהכלא של הרשות הפלסטינית. לפי הג'יהאד האסלאמי, בנובמבר 2001 הוא היה מעורב בפיגוע פיצוץ מטען של מחבל מתאבד על אוטובוס בוואדי ערה, שהוביל למותם של שלושה אזרחים ישראלים.


האסירים הנמלטים מימין למעלה בכיוון השעון: מחמוד עבדאללה עלי עארדה, איהם פואד נאיף כמאמג'י, מוחמד קאסם אחמד עארדה ויעקוב מחמוד אחמד קאדרי

יעקוב מחמוד אחמד קאדרי, בן 49 מג'נין, הוא פעיל בזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמית, מרצה שני מאסרי עולם ועוד 35 שנה שנגזרו עליו ב-2004 על רצח ישראלי ליד מבוא דותן, חברות בארגון טרור והשתתפות בפעולות טרור נוספות. הוא לחם בג'נין בחומת מגן, ובעל תואר ראשון בהיסטוריה מאוניברסיטת אל-קודס שבעזה במהלך מאסרו.

איהם פואד נאיף כמאמג'י, בן 35 מג'נין, מרצה עונש מאסר עולם משנת 2006 על סיוע לפיגוע חטיפתו  ורציחתו של אליהו אשרי ברמאללה באותה שנה. את פעילותו החל ב-2003, היה עצור בכלא יריחו של הרשות הפלסטינית וברח ממנו ב-2004.


אליהו אשרי

מנאדל אינפיעאת יעקוב, בן 25 מכפר יעבד, נעצר ב-2017 ומרצה עונש מאסר משנת 2019 על ירי. הוא בן דודה של נוף אינפיעאת, מחבלת שנורתה בעת ביצוע פיגוע דקירה במבוא דותן.

בעזה ובג'נין עורכים חגיגיות לכבוד המחבלים הנמלטים.


חגיגות בעזה. צילום: מג'די פתחי, TPS


חגיגות בעזה. צילום: מג'די פתחי, TPS