העיכוב במימון מיירטי כיפת ברזל: גורם בארה"ב - נעמוד בהתחייבות

אחרי הסערה: בית הנבחרים האמריקני יצביע היום על המימון למיירטי כיפת ברזל • חשש במערכת הביטחון שהמחלוקת בממשל ארה"ב תשפיע על ההתנהלות בעתיד • יו"ר תת הוועדה לענייני המזרח התיכון בבית הנבחרים: "משוכנע שיהיה רוב גדול לאישור מימון כשיעלה כהצעה נפרדת"
עמיחי שטיין ונתן גוטמן
22 בספטמבר 2021
22:13
עודכן ב 08:08

ההצבעה בקונגרס על העבירת המימון למיירטי כיפת ברזל תתקיים היום (חמישי). גורם במשרד החוץ האמריקני אמר לכאן חדשות כי "הממשל יפעל להבטיח שלא יהיו פערים ביכולות ההגנה של מדינת ישראל - וכי למרות שבסופו הקונגרס הוא שצריך למצוא את הדרך הטובה ביותר להעביר את התקציבים לעניין זה, אנו מצפים לעבוד איתם בכדי לעשות זאת".

עוד אמר הגורם כי "הנשיא הבטיח לבנט כשביקר בוושינגטון כי אנו תומכים באופן מלא בחידוש מיירטי מערכת כיפת ברזל בישראל. הודענו את התמיכה הזו בפומבי וגם לקונגרס, ואנחנו נעמוד בהתחייבות הזאת".


גורמים בממשל האמריקני ובמפלגה הדמוקרטית העבירו מסר לגורמים ישראלים, לפיו "התקציב למיירטים יעבור בצורה כזו או אחרת". המסר גם הועבר בשיחה עם מנהיג הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים סנטי הוייר לשר החוץ יאיר לפיד, שעדכן אחר כך את ראש הממשלה נפתלי בנט. 

בישראל אומרים כי בסופו של דבר ההתנהלות מול בכירי הדמוקרטים הייתה טובה, וגם התוצאה היא שבסופו של דבר לא תהיה פגיעה במימון מיירטי כיפת ברזל. עם זאת, גורמים במערכת הביטחון טוענים כי ישנו חשש שבעקבות הפלונטר הפוליטי הפנים מפלגתי שנוצר - ייתכן שהדבר ישפיע על התנהלות הממשל בעסקאות עתידיות עם ישראל בעניין זה. הם מוסיפים: רק באירוע הבא - נדע האם זה חד פעמי או לא.

בתוך כך, יו"ר תת הוועדה לענייני המזרח התיכון בבית הנבחרים, חבר הקונגרס טד דויטש, אמר בריאיון לכאן חדשות: "אני משוכנע שיהיה רוב גדול לאישור מימון כיפת ברזל כשהבקשה תועלה להצבעה נפרדת בהמשך השבוע". דויטש הוסיף שישנם מספר חברים במפלגה הדמוקרטית שאינם תומכים בישראל אבל ציין כי הרוב הגדול של הדמוקרטים תומך בהצעה וכי על הרוב הזה לדאוג לכך שהמתנגדים יישארו בשוליים.

חבר הקונגרס דויטש דחה את ביקורת הרפובליקנים על מפלגתו בעניין ישראל ואמר כי הרפובליקנים ממילא לא התכוונו להצביע בעד החוק, גם אם היה כולל מימון לכיפת ברזל. הוא קרא לשני הצדדים להפסיק ולהשתמש בישראל כנושא פוליטי מפלג.