שר המשפטים גדעון סער
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סער: נתתי אור ירוק להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות

שר המשפטים בכאן רשת ב: מסכים להצעת גנץ - בסמכותו להביא הצעה לממשלה, היועמ"ש שותף להחלטה • בנט מתכנן לדחות את הדיון על ועדת החקירה לאחרי אישור התקציב • התנועה לאיכות השלטון: קוראים לגנץ להביא את ההצעה כבר בישיבת הממשלה הקרובה
תמר אלמוג ויגאל גואטה
03 באוקטובר 2021
17:05
עודכן ב 31 אוקטובר 10:24

** עדכון 31.10.21: כפוף לאישור הממשלה: תוקם ועדת חקירה ממלכתית בעניין הצוללות וכלי השיט

לקראת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות וכלי השיט? שר המשפטים גדעון סער אמר היום (ראשון) כי נתן אור ירוק מבחינתו להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשה, המכונה גם "תיק 3000". בריאיון לתמר אלמוג ויגאל גואטה בתוכנית "שלי גואטה" בכאן רשת ב, הודיע סער כי ההסכמה להצעתו של שר הביטחון גנץ התקבלה לאחר עבודת מטה משותפת בין משרדו למשרד הביטחון.

האזינו לריאיון של שר המשפטים גדעון סער ב"שלי וגואטה"

לדברי סער, המועד שבו גנץ יבחר להביא את הנושא הזה לממשלה הוא בידו, והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מעורב בנושא. שר המשפטים הוסיף כי בתור ועדת חקירה ממלכתית, יהיו לה סמכויות נרחבות.

בנט מתכנן לדחות את הדיון עד לאחרי אישור התקציב

בעוד שסער, שנחשב עד כה למתנגד המרכזי להקמת הוועדה, נתן אור ירוק לעניין – ישנו מכשול נוסף שמגיע מכיוונו של ראש הממשלה נפתלי בנט. בחדשות הערב פורסם היום שבנט מעוניין לדחות את הדיון על הקמת ועדת החקירה לצוללות לאחרי אישור התקציב בכנסת. ראש הממשלה מבין שמדובר בימים מתוחים ושישנה התנגדות להקמת הוועדה בקואליציה ובתוך המפלגה שלו. הרצון הוא לדחות את הדברים כדי למנוע פגיעה בתקציב. 

עוד פורסם בחדשות הערב שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היה שותף ולהליך ולהסכמה על הקמת ועדת החקירה. עמדתו היא שההחלטה על ההקמה שייכת לדרג המדיני. עם זאת, בניגוד לעבר, היועץ צפוי להגביל פחות את התחומים שבהם תוכל הוועדה לעסוק, בעיקר כי החקירות הפליליות בנושא הסתיימו והוגשו כתבי אישום. המנדט לוועדה צפוי להיות רוחבי, בסוגיות עקרוניות, ולא יעסוק בפרטי האישומים שהוגשו.

התנועה לאיכות השלטון, שעתרה לבג״ץ להקים ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות, הגיבה על האור הירוק של סער וקראה לגנץ להביא את הצעה זו כבר בישיבת הממשלה הקרובה: "שבענו מהבטחות חלולות וזריקת אחריות בין השרים - הגיע הזמן למעשים. חייבים לפזר את הערפל סביב פרשת השחיתות הביטחונית החמורה בתולדות המדינה. לא נשקוט עד שהוועדה תקום".

ההחלטה לערב את שב"כ וצה"ל בטיפול בחברה הערבית והיחסים עם רע"ם: האזינו לריאיון המלא עם סער

בחודש יולי סיכמו ביניהם שר המשפטים סער ושר הביטחון גנץ לבחון יחד את האפשרות של הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשה, לאחר עימות ביניהם בנושא. בסוף יוני התקיימה שיחה אישית בין גנץ לסער, בה אמר שר הביטחון ליו"ר תקווה חדשה כי הוא מעוניין מאוד לקדם את הקמת ועדת החקירה לפרשת הצוללות, וסער השיב לו שלא יעשה זאת בצורה תקשורתית והציע שיקדמו זאת בתיאום יחד עם היועץ המשפטי לממשלה - אולם גנץ בחר בגישה אחרת והוציא הבוקר הודעות לתקשורת בנושא.

בסביבת גנץ תקפו את סער ואמרו כי שר המשפטים משקר בטיעונים שלו, והגיע הזמן שראשי הקואליציה יסירו את המסיכות ויגידו אם הם תומכים או מתנגדים להקמת ועדת חקירה ממלכתית לרכש הצוללות. גדעון סער קיבל אז גיבוי מלא מחברי יש עתיד. בכיר במפלגתו של לפיד תקף את גנץ ואמר: "הגיע הזמן ששר הביטחון יפסיק עם הפרובוקציות בממשלה החדשה".

בהכנת הידיעה השתתף מיכאל שמש