פרס נובל לשלום

פרס נובל לרפואה לחוקר אמריקני וחוקר לבנוני על תגליות של קולטנים בגוף

שני החוקרים, דיוויד ג'וליוס וארדם פאפאפוטיאן, זכו בפרס היוקרתי בשל התגליות שלהם של בנושא קולטני טמפרטורות ומגע בגוף האדם - בהן כיצד חום, קור וכוח מכאני יכולים לפתח דחפים עצביים • מאז 2015 לא הייתה אף אישה בין מקבלי הפרס בתחום הרפואה • בהמשך השבוע יוענקו הפרסים בתחומי הפיזיקה, כימיה, ספרות, שלום וכלכלה
איתמר מרגלית
04 באוקטובר 2021
12:25
עודכן ב 12:37

פרס נובל בתחום הרפואה לשנת 2021 הוענק היום (שני) לשני חוקרים, דיוויד ג'וליוס האמריקני וארדם פאפאפוטיאן הלבנוני, על התגליות שלהם של בנושא קולטני טמפרטורות ומגע בגוף האדם. בין השאר גילו בעבודתם צמד החוקרים כיצד חום, קור וכוח מכאני יכולים לפתח דחפים עצביים. בהמשך השבוע, עד יום שני הבא, יוענקו הפרסים בתחומי הפיזיקה, כימיה, ספרות, שלום וכלכלה.

בטקס בשטוקהולם: הכרזת הזוכים בפרס נובל לרפואה

שבוע ההכרזות על הזוכים בפרסי נובל נפתח היום בהודעה של ועדת הפרס במכון קרולינסקה בשטוקהולם על הזוכים בפרס נובל לרפואה. כיאה לשנת קורונה, בין המועמדים לפרס היוקרתי היו מי שהובילו בפיתוח חיסוני RNA, קתלין קריקו ודרו ויסמן מאוניברסיטת פנסילבניה שבארצות הברית, שהניחו יחד את היסוד לפיתוח חיסוני הקורונה החדשים - אך כאמור לא זכו בפרס. 

בשנה שעברה הוענק פרס נובל ברפואה להרווי אלטר, מייקל הוטון וצ'רלס רייס על מחקרים שהובילו לגילוי הנגיף הגורם לדלקת כבד נגיפית מסוג C (הפטיטיס C) ולזיהויו. בשנת 2019 הוענק הפרס לוויליאם קיילין, פיטר רטקליף וגרג סמנצה, על פענוח המנגנונים המולקולריים של בקרת הגנים האחראים לחישה של חוסר חמצן (היפוקסיה) והתמודדות עם מצב כזה.

למעשה, מאז 2015 לא הייתה אף אישה בין מקבלי פרס נובל ברפואה, אז הוא הוענק לחוקרת הסינית יו יו טו על תרומתה לפיתוח התרופה ארטמיסינין המיועדת לטיפול במלריה. 

תגיות:
פרס נובל