מעצר החשודים, לפנות בוקר
צילום: מתוך "רב הנסתר"; יונתן זינדל, פלאש 90

המשטרה עצרה שלושה חשודים במעורבות במקרי רצח והיעדרות בשנות ה-80 וה-90 באזור ירושלים

השלושה חשודים בין היתר ברצח בכוונת תחילה, חטיפה לשם סחיטה וקשירת קשר לביצוע פשע. מהמשטרה נמסר כי צפויים בהמשך מעצרים נוספים • מדובר במקרי רצח אבי אדרי משנת 1990 והיעדרות הנער ניסים שטרית משנת 1986 • פרטים מהפרשה נחשפו בסרט התיעודי "רב הנסתר" בכאן 11
ורד פלמן וסולימאן מסוודה
17 באוקטובר 2021
09:45
עודכן ב 16:23

בעקבות הסרט התיעודי ששודר בכאן 11, המשטרה עצרה לפנות בוקר (ראשון) שני גברים ואישה, תושבי ירושלים בשנות ה-60 לחייהם, בחשד למעורבות במקרי רצח והיעדרות שהתרחשו באמצע שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 באזור עיר הבירה. שלושת העצורים נמנים על חסידות "שובו בנים" של אליעזר ברלנד. בין היתר חשודים השלושה ברצח בכוונת תחילה, חטיפה לשם סחיטה וקשירת קשר לביצוע פשע.

מעצרו של אחד החשודים הוארך בשמונה ימים. השופט אלעד לנג אמר בהחלטתו: יש חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות. המשטרה מבקשת לבצע כ-30 פעולות חקירה, רובן ניתנות לשיבוש ולכן יש עילת מעצר של מסוכנות. צו איסור פרסום הוטל על פרטים רבים בחקירה.

צפו בסרט "רב הנסתר" של כאן 11 שהוביל למעצר החשודים

הפרשות המדוברות הן היעדרותו של הנער ניסים שטרית בן ה-17 בינואר 1986, ומקרה הרצח של אבי אדרי בשנת 1990, שגופתו אותרה ביער רמות יום לאחר היעדרותו. פרטים מהפרשות נחשפו בסרט התיעודי "רב הנסתר" של הבמאית שני חזיזה, ששודר בכאן 11 בפברואר 2020.

שטרית, בן 17 בהיעדרו, התגורר בירושלים. לפני היעדרותו הוא הותקף בידי אברכים ליד הישיבה שבה למד באשדוד. בהמשך זיהה את אחד מתוקפיו בירושלים, הזעיק את המשטרה והחשוד נעצר. שטרית ומשפחתו החלו לקבל איומים, כשהדרישה הייתה שיבטל את תלונתו, אך הוא לא הסכים. לאחר זמן מה, כשעבד בכנסת, קיבל שיחת טלפון ויצא מהמשכן. באותו ערב הוא נצפה בפעם האחרונה במרכז ירושלים ומאז לא נודעו עקבותיו.

הפרסום הראשון על חידוש חקירת הרצח וההיעדרות


המקרה השני בו מעורבים החשודים אירע ארבע שנים לאחר מכן. אברהם אדרי, בן 40 מירושלים, עבד בישיבת "ויאמר יצחק" בשכונת שמעון הצדיק בעיר. באחד הערבים הוא אמר לאשתו כי הוא קופץ לישיבה,. ידוע שהוא הגיע למקום, יצא ממנו ונעלם. היעדרותו דווחה למשטרה ויום למחרת גופתו נמצאה ביער רמות.

יוצרת הסרט "רב הנסתר", שני חזיזה, סיפרה בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב: "מצאנו קשר אפשרי בין משמרות הצניעות של שובו בנים לשני המקרים. העדויות שאספנו בתחילת העבודה היו נשמעות מופרכות לגמרי". לדבריה, "מרגש לקום לבוקר כזה ולראות שיש תוצאות לעבודה הסיזיפית הזו, סוג של עבודת בילוש. אני מקווה שזה ייגמר בהרשעות ולא רק במעצרים".

האזינו לריאיון עם שני חזיזה, יוצרת הסרט