שריפת הענק במתקני בז"ן במפרץ חיפה, דצמבר 2016
צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה

בז"ן בראש: רשימת המפעלים המזהמים ביותר בישראל

לפי המשרד להגנת הסביבה, כיל שבנגב, מכון טיהור השפכים שבראשל"צ ופז באשדוד הם הבאים בתור ברשימה האדומה • נציגי ארגוני סביבה ייפגשו עם מבקר המדינה, ויעלו בפניו גם את נושא הזיהום במפרץ חיפה • כך המשיכו לזהם בבז"ן, כמעט בלי השלכות
כתבי כאן חדשות
20 באוקטובר 2021
05:59
עודכן ב 20:14

המשרד להגנת הסביבה פרסם היום (רביעי) את הרשימה האדומה של המפעלים המזהמים בישראל. בראש הרשימה נמצאת חברת בז"ן, בתי הזיקוק לנפט שבחיפה, עם עליה של 18% במדד ההשפעה הסביבתית לעומת המדד הקודם. בדיקת המשרד מצאה כי ב-2019 תועדו בבז"ן הפרות רבות של חריגות בפליטות לאוויר של מזהמים שונים, וכן הפרות בטיפול בשפכים וחומרים מסוכנים. הנתונים שהמשרד בדק מתייחסים לשנת 2019 בלבד.

מחר ייפגשו נציגי ארגוני סביבה עם מבקר המדינה – כך פורסם היום בכאן חדשות. באופן רשמי המפגש נקבע במטרה לשתף את הפעילים בעיקרי דוח המבקר שצפוי להתפרסם בקרוב, בנושא היערכות המדינה לתרחישים שיגיעו בשל ההתחממות הגלובלית. עם זאת, נציגי הארגונים צפויים להעלות בפני המבקר סוגיות נוספות שמטרידות אותם, לדוגמה: זיהום האוויר במפרץ חיפה, והחתימה הסביבתית של החברות שבבעלות משפחת עופר.

הדוח שפורסם הבוקר עורר הדים גם בקרב חברי כנסת מהקואליציה, שכועסים על כך שטרם תוקצבה והוקמה המנהלת שאמורה ליישם את החלטת הממשלה הקודמת – שאומצה כחלק מקווי היסוד של הממשלה הנוכחית – לפינוי התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה. כבר חודשים שחברי כנסת שואלים ומעירים בנושא הזה ולא מקבלים תשובות.

במקום השני במדד ההשפעה הסביבתית נמצאת חברת כיל רותם אמפרט שבנגב. במקום השלישי השפד"ן, מכון טיהור השפכים שבחולות ראשון לציון, ובמקום הרביעי בתי הזיקוק של פז באשדוד.

מדד ההשפעה הסביבתית נערך בפעם התשיעית, והוא מציג לציבור את נתוני הסיכון הסביבתי של 49 חברות ציבוריות, 124 מפעלי תעשייה וכ-700 תחנות דלק. מלבד פליטת מזהמים ושימוש בחומרים מסוכנים, במשרד מדגישים שהבדיקה כוללת גם את רמת הפיקוח והאכיפה של אותם מפעלים, עד כמה הם הפרו הוראות חוק ותקנות בנושא איכות הסביבה וכתוצאה מכך רמת החשיפה של אותן חברות לסיכונים משפטיים ולקנסות כבדים.

לדברי השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "חשיבות המדד הוא בשקיפות שהוא מספק לציבור הרחב בהיבט הסביבתי, ולמשקיעים הפיננסים באותן חברות הנסחרות בבורסה. הוא נותן מידע על מצב הסיכון הסביבתי שיכול להפוך גם לסיכון פיננסי".

כרוניקה של זיהום 

בתי זיקוק לנפט שבשליטת עידן עופר קוטפים את המקום הראשון לשמצה עם הניקוד השלילי של 586. כשבוחנים את הנתונים מגלים שמדובר בעלייה שלילית גדולה מאוד גם ביחס לשנים עברו. ב-2017 בז"ן היו במקום השני בקרב המזהמים, ב-2018 הם השתפרו קצת והגיעו למקום השלישי.

בדוח נמצאו חריגות בפליטת החומרים המזהמים לאוויר, אי שדרוג תשתיות, טיפול לקוי בשפכים ובחומרים מסוכנים – כל זה כשהמפעלים שלהם נמצאים קרוב מאוד לתושבים. לבז"ן היו אירועים של הזרמה לנחל בערכים מזהמים גבוהים מהמותר, אירוע שריפה, ובשלב מסוים הם גם לא ביצעו ניטור לבנזן.

ב-33 מקרים הם קיבלו נזיפה, 17 פעמים הם זומנו לשימוע. עכשיו הם קיבלו ארבע הרשעות פליליות – אך לא הוצא להם צו הפסקה. גם עיצומים כספיים הוטלו עליהם רק פעמיים.

לא מזמן בז"ן פרסמו שהם עומדים להשקיע לפחות 400 מיליון שקלים לטובת כדור הארץ ויעסקו בשיתופי פעולה בתחום המימן הירוק. עם זאת, הם לא התחייבו על מספרים או על היקף בנושא, ורוב הפעילות של בז"ן תישאר מזהמת.

בז"ן: "המדד חסר מהימנות והמידע מטעה"

תגובת בז"ן לפרסום המדד: "למרות חוסר מהימנותו של המדד והמידע המטעה הניתן למשקיעים, קבוצת בז"ן רואה בהשקעה באיכות הסביבה חשיבות אסטרטגית, כפי שגם עולה מהנתונים הרשמיים המתפרסמים על ידי המשרד להגנת הסביבה. בשנים 2018-2019 קבוצת בז"ן הפחיתה פליטות בעשרות אחוזים, ביניהם הפחתה של 75% בפליטות הבנזן (בשנה אחת בלבד). הפחתה זו מצטרפת למגמה רב-שנתית של הקבוצה, אשר הפחיתה משנת 2009 ועד 2019 בין 65% ל-95% מפליטות מזהמי אוויר העיקריים. בז"ן ממשיכה בימים אלה לתכנן פרויקטים ארוכי טווח שההשפעה הסביבתית החיובית שלהם תהיה משמעותית".

באיגוד הכימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה בהתאחדות התעשיינים נטען כי המדד מחושב באופן שמעוות את הנתונים, עוסק בהטעיית משקיעים ולא בשקיפות ראויה של המידע, כפי שהיה מצופה ממנו.

בהכנת הידיעה השתתפו חן ביאר, יפעת גליק, עופר חלפון ואורלי אלקלעי