ראש הממשלה בנט ונשיא רוסיה פוטין בפגישתם
צילום: קובי גדעון, לע"מ

"חמה וחיובית": פגישת בנט ופוטין הסתיימה אחרי 5 שעות - רה"מ יישאר בסוצ'י עד צאת השבת

ראש הממשלה מבקר לראשונה ברוסיה על רקע המשא ומתן של המעצמות על חזרה להסכם הגרעין • אתמול פורסם בכאן חדשות כי בנט שוקל לדחות את ההחלטה לאפשר כניסת מחוסנים בחיסון הקורונה הרוסי לישראל • אלקין: סוכם על המשך המדיניות הקיימת בנוגע לסוריה
גילי כהן
22 באוקטובר 2021
07:26
עודכן ב 15:46

לאחר חמש שעות, פגישת ראש הממשלה נפתלי בנט ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין הסתיימה. פוטין מנה בפתח הפגישה עם בנט היום (שישי) בסוצ'י נושאים שהשניים ידונו עליהם ואמר: "יש הרבה נושאים בעייתיים, אבל יש גם נקודות מגע והזדמנויות לשיתוף פעולה, במיוחד בכל הנוגע לסוגיות הקשורות במאבק בטרור". מדובר בביקור ראשון של ראש הממשלה הישראלי במדינה, בצל המשא ומתן של המעצמות לחזרה להסכם הגרעין עם איראן. נוכח התארכות הפגישה, ראש הממשלה ישאר ברוסיה עד צאת השבת.

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין, ששימש כמתרגם במפגש, אמר כי סוכם בה על המשך המדיניות הקיימת בנוגע לסוריה. בשיחה עם עיתונאים אמר אלקין כי הנושא המרכזי היה יצירת המשכיות בין ישראל לרוסיה. "היה שיח עצום בנושאים האסטרטגיים", אמר. כמו כן אמר אלקין שנידונו לעומק מצבה הנוכחי של תוכנית הגרעין האיראנית והתקיים שיח מאוד רחב לגבי המצב בסוריה תוך שימור מנגנון התיאום.

מקורות סעודים אמרו לערוץ הסעודי אל-חדת' כי פוטין דרש מבנט להימנע מפגיעה בתשתיות סוריות או בסמלי המשטר הסורי בתקיפות של ישראל. כמו כן מסרו שפוטין הביע רצון להקים צוות רוסי-ישראלי משותף כדי להתמודד עם "איום המל"טים".

צפו בדברי הפתיחה בפגישה

פוטין התייחס למצב הפוליטי בישראל, ואמר כי הוא מקווה שלמרות הקרבות הפוליטיים וחילופי השלטון - תהיה המשכיות ביחסים בין שתי המדינות. "אני באמת מקווה שלמרות קרבות פוליטיים פנימיים, שהם חלק מהנוף בכל מדינה, בכל הקשור ליחסי ישראל-רוסיה תמשיך בקו של קודמך. נוצרו בינינו יחסים טובים", הדגיש הנשיא הרוסי.

ראש הממשלה בנט אמר מצידו לפוטין: "נדבר גם על המצב בסוריה ועל המאמצים לבלימת תוכנית הגרעין הצבאית האיראנית". לדבריו, "כל הדיון יהיה מושתת על הקשר העמוק בין שתי המדינות, אנחנו רואים בך ידיד אמת של העם היהודי".

אל ראש הממשלה התלוו בנסיעתו יועצים, בהם ראש המטה לביטחון לאומי ד"ר איל חולתא, היועצת המדינית שמרית מאיר והמזכיר הצבאי אבי גיל. גם השר זאב אלקין הצטרף כמסייע בתרגום. הוא נהג להצטרף לנסיעות קודמות של ראש הממשלה לשעבר נתניהו.

> בנט מגיע לאודישן אצל פוטין: האם ייווצרו יחסי אמון בין המנהיגים?

ישראל, על פי דיווחים, הגבירה בעת האחרונה את פעילותה ההתקפית נגד מטרות איראניות בסוריה. דבר זה משמעותי לאור הנוכחות הרוסית בסוריה לפעילות מבצעית המיוחסת לישראל גם באתרים בהם ידועה פעילות של חיילים רוסים. בישראל מקווים לדון גם על סוגיית הגרעין האיראני, לקראת ניסיונות המשא ומתן המחודש של המעצמות, ביניהן גם רוסיה, מול איראן.

טרם המראתו אמר ראש הממשלה: "הקשר בין רוסיה לישראל הוא נדבך משמעותי במדיניות החוץ של מדינת ישראל, גם בגלל המעמד המיוחד של רוסיה באזור והמעמד הבין-לאומי שלה, וגם בגלל מיליון דוברי הרוסית בישראל, המהווים גשר בין המדינות". 

שגריר ישראל ברוסיה, אלכס בן צבי, אמר הבוקר בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב כי "אחד הנושאים המרכזיים יהיה התבססות איראן בסוריה". הוא הדגיש כי "כל הנושאים שהם המהות של ביטחון ישראל בטוח יהיו על השולחן", והוסיף: "לכל מדינה יש אינטרסים באזור הזה, גם לרוסיה".

בישראל החליטו השבוע כמחווה לרוסיה ופוטין לאשר כניסת תיירים שחוסנו בחיסון הרוסי לקורונה "ספוטניק" להיכנס בישראל. אתמול פורסם בכאן חדשות כי יממה לפני הפגישה, ביקש בנט לדחות את החלטה, בעקבות החשש מהתפרצות תת הזן החדש של הדלתא בישראל. 

חיסון הספוטניק אינו מוכר על ידי ארגון הבריאות העולמי, ולפי ההחלטה היו אמורים התיירים מרוסיה להיכנס למדינה בכפוף לבדיקה סרולוגית שתתקיים בארץ. לדברי גורם המעורה בפרטים, ייתכן שבנט מעוניין להמתין עד לאחר פגישתו עם נשיא רוסיה.