פריג' וסלימאן
צילום: אוליביה פיטוסי פלאש 90

סערת חוק כפר קאסם | השר פריג': "רצו להביך אותי"; ח"כ תומא סלימאן: "שיפסיק עם ההצגה"

לאחר קרב הצעקות במליאה, השר לשיתוף פעולה אזורי וחברת הכנסת מהרשימה המשותפת בריאיון לדב גיל-הר בכאן רשת ב | האזינו
הבוקר הזה
28 באוקטובר 2021
07:51

סערת חוק כפר קאסם: יום לאחר המהומה במליאת הכנסת, השר לשיתוף פעולה אזורי, עיסאווי פריג', אמר הבוקר (חמישי) בריאיון לדב גיל הר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי הוא פנה לחברת הכנסת אעידה תמא-סלימאן שעתיים לפני הדיון. "ביקשתי שנעביר את הנושא לוועדת החינוך, ובמקביל אני אשב עם השרים ואקדם הצעת מחליטים - שהממשלה יכולה לחיות איתה. הייתי מרוויח שהנושא יישאר על סדר היום. היא לא הסכימה ורצתה להביך אותי", הסביר פריג'.

האזינו לריאיון עם השר פריג' בכאן רשת ב

השר לשיתוף פעולה אזורי הוסיף כי "לא התכוונתי לפגוע בחברת הכנסת סלימאן, צר לי מאוד שבמקום שכולם נהיה מאוחדים בנושא - קרה מה שקרה". על הטענה שמרצ "חותמת גומי" בממשלה אמר: "עניין ההתנחלויות בניגוד לעמדתנו, אנחנו עושים עבודה מאוד חשובה בפנים, לא הכול יוצא החוצה".

חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן אמרה בתגובה לפריג' כי "הגיע הזמן שהשר יפסיק את ההצגה שהתחיל אתמול. לא אני השתמשתי בכאב, רק בהסכמה שלי הוא עלה לדוכן". בריאיון לדב גיל הר בכאן רשת ב סיפרה תומא סלימאן: "פריג' הגיש את החוק ב-2016. הוא ידע על החוק מיום ראשון, ורק אתמול בבוקר הוא ניגש אלי, מתוך הממשלה נאמר לי שאין הצעה כזאת".

האזינו לריאיון עם חברת הכנסת תומא-סלימאן בכאן רשת ב

מהומה בדיון על חוק כפר קאסם | השר פריג' תקף את חברי המשותפת: "בוז לכם, רוצים לעשות מהכאב שלנו פוליטיקה פנימית". יו"ר הכנסת ליווה אותו החוצה@ZeevKam pic.twitter.com/iIJDafPwgk

לפני ההצבעה על החוק, פריג' מסיעת מרצ, יליד כפר קאסם בעצמו, תקף את חברי סיעת הרשימה המשותפת ואמר: "בוז לכם, רוצים לעשות מהכאב פוליטיקה". פריג' הוסיף כי "73 שנים אתם סוחרים ברגשות של הערבים". יו"ר הכנסת מיקי לוי הוריד את פריג' מהדוכן בזמן שהוא צועק לעבר חברי המשותפת: "צבועים, תתביישו לכם". חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן, יוזמת החוק, השיבה: "מי שיושב בממשלת שינוי וחייב למלא את פיו מים, כשמדובר על טבח בבני עמו. הכאב כנראה קשה מנשוא לשבת בממשלה שדורסת אותך ואת ההיסטוריה שלך".

חוק כפר קאסם נפל ברוב גדול של 93 מתנגדים מול 12 תומכים. חברי רע"ם הצביעו בעד החוק ובניגוד למשמעת הקואליציונית. חברי מרצ יצאו החוצה בהצבעה למעט חברי הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי ועלי סלאלחה שהצביעו בעד החוק. כפי שפורסם אתמול בכאן רשת ב - חברי הכנסת הערבים בקואליציה קיבלו חופש הצבעה.

לפני העימות על דוכן המליאה, גורמים בממשלה הציעו לחברת הכנסת תומא סלימאן למשוך את החוק - ובתמורה הוא יועבר בהחלטת ממשלה. תומא סלימאן אמרה לכאן חדשות: "אם הם רציניים, שיעלו את זה עכשיו על דוכן הכנסת באופן רשמי. בינתיים אני לא דנה בספקולציות".

השמירה על משמעת קואליציונית עמדה בלב הדיון על הצעת החוק. סגן השרה יאיר גולן אמר שלשום בריאיון לרשת ב כי צריך לשמור על המשמעת הקואליציונית, גם במחיר של הצבעה נגד החוק. "החוק צודק מאין כמותו", הוא טען. "אך אני חושב שבקואליציה הרגישה הזו צריך לשמור על המשמעת הקואליציונית מכל משמר. אני יודע כמה זה קשה, אבל אני חושב שבסופו של דבר לא יהיה מנוס. זה לא שהחוק לא צודק או לא נכון, אלא שכרגע זה לא הזמן להעביר אותו".