חברת NSO

ניו יורק טיימס: ישראל תנסה לשדל את הממשל האמריקני לבטל את הסנקציות נגד NSO

בשבוע שעבר הטילו בוושינגטון עיצומים על NSO Group ועל חברה ישראלית נוספת המוכרת כלי ריגול בסייבר, בטענה כי השתיים "פוגעות בביטחון הלאומי של ארה"ב". גורמים ישראליים מסרו לעיתון האמריקני כי ישראל תנסה לשכנע את ממשל ביידן שההפך הוא הנכון
נתן גוטמן
09 בנובמבר 2021
05:24

העיתון ניו יורק טיימס דיווח הלילה (שלישי) כי ישראל מתכוונת לנסות ולשדל את הממשל האמריקני להסיר את חברת NSO מהרשימה השחורה שאליה הוכנסה. העיתון מצטט גורמים ישראליים שאמרו כי ישראל תפעל לשכנע את הממשל שפעולות חברת ריגול הסייבר הן בעלות חשיבות רבה לביטחונן הלאומי של ישראל ושל ארצות הברית.

אתמול דווח בחדשות הערב כי בית משפט בקליפורניה דחה את טענות החברה הישראלית, שאמרה כי אין סמכות לארה"ב לשפוט אותה על אדמתה בתור חברה זרה הרשומה בישראל, ששייכת לסמכות השיפוט הישראלית. לאחר דחיית הטענות, ביהמ"ש בארה"ב ידון בתביעה שהגישה וואטסאפ נגד NSO, בהאשמה שהחדירה את תוכנת פגסוס לכ-1,400 ממשתמשי האפליקציה בתוך שבועיים.

בשבוע שעבר הטיל ממשל ביידן עיצומים על NSO Group ועל חברה ישראלית נוספת של סייבר התקפי בשם Candiru, בטענה כי השתיים "פוגעות בביטחונה הלאומי של ארצות הברית". גורם מדיני אמר כי ישראל קיבלה עדכון על המהלך האמריקני רק שעה-שעתיים לפני ההודעה.

מאחורי תעשיית הצללים | האזינו להסכת "עוד יום"

משמעות ההחלטה היא שחברות אמריקניות לא יוכלו לייצא טכנולוגיה לחברות הללו, ברמה של טכנולוגיה בסיסית כמו תוכנות של מייקרוסופט, ציוד של חברת Dell ועוד. אולם, ההודעה האמריקנית היא למעשה מהלך ארוך טווח לצמצום פעילות החברה.

המסר האמריקני לישראל בהודעה הוא ההוראה להגביל את רשימת המדינות אליהן יכולה NSO וחברות ריגול סייבר נוספות לייצא את טכנולוגיית הריגול שלהן, לא רק על פי סולם הערכים הביטחוני של ישראל, אלא גם על פי סולם ערכי. הכוונה כאן בין היתר היא לענייני זכויות אדם, נושא שהממשל האמריקני חרט על דגלו.

סערת NSO: שלב אחר שלב

לפני כחודשיים דיווחו כלי תקשורת בצרפת כי טלפונים סלולאריים של חמישה שרים נפרצו על ידי תוכנית הריגול "פגסוס" של NSO בין 2019 ל-2020. לפי הדיווח, חקירות שבוצעו על ידי שירותים מיוחדים בצרפת אחרי פרסום הפרשה, הובילו לזיהוי "נוכחותם של סמנים חשודים" במכשירי השרים. עם חשיפת הפרשה, דווח ב"וושינגטון פוסט" על כך שנשיא צרפת מקרון היה בתוך רשימת המטרות שנחשפה, ולצדו 15 שרים בממשלת צרפת.

בחודש יולי הודיעה התביעה בפריז כי היא פותחת בחקירה רשמית בעקבות הפרסומים האחרונים שתוכנת פגסוס של החברה הישראלית שימשה למעקב אחר פוליטיקאים, עיתונאים ופעילי זכויות אדם. פתיחת החקירה התאפשרה בעקבות תלונה של כלי תקשורת מקומי, לפיה שירותי המודיעין של מרוקו התקינו את תוכנת הריגול בטלפונים של שני עיתונאים שלו.

"פגסוס" מאפשרת לחדור למכשירי אייפון ואנדרואיד, ולחלץ הודעות, תמונות, מיילים ותיעוד שיחות. נוסף לכך, התוכנה מאפשרת להפעיל את המיקרופון של המכשיר הסלולרי, מבלי שבעליו יודעים על כך. התחקיר, של 17 כלי תקשורת בעולם, פורסם בעקבות דליפה של יותר מ-50 אלף מספרי טלפון של "יעדים" – אנשים שלקוחות של "NSO" היו מעוניינים לעקוב אחריהם. בין האנשים שהופיעו ברשימה – עיתונאית ממקסיקו שנרצחה ומקורבים לעיתונאי הסעודי ג'מאל ח'שוקג'י שנרצח גם כן.