עבאס ובנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר שהצביע עם האופוזיציה: ח"כ גנאים ייענש

הח"כ מרע"ם התייחס לרדיו מכאן לביקורת של הקואליציה: לא מפחד מאף אחד • יו"ר ועדת הכנסת אורבך: "אני איתו גמרתי"
זאב קם וסולימאן מסוודה
11 בנובמבר 2021
09:05
עודכן ב 09:46

בעקבות הביקורת החריפה של בכירים בקואליציה על הצבעת חבר הכנסת מרע"ם מאזן גנאים עם האופוזיציה להקמת בית חולים בסכנין, הגיב היום (חמישי) גנאים לרדיו מכאן עם נאדר אבו תאמר ואמר כי "ברגע שאני ארגיש שההתנהלות שלי פוגעת בתוכנית החומש של החברה הערבית – אלך הביתה". על איומי הקואליציה שיינקטו נגדו סנקציות: "שרדתי דברים קשים יותר בחיים שלי. לא מפחד מאף אחד".

לאחר הפרת המשמעת הקואליציונית של חבר הכנסת מרע"ם, שהובילה אמש להפסד של הקואליציה בהצבעה בקריאה טרומית, החליטו ראשי הקואליציה להעניש את גנאים ולהטיל עליו סנקציות פרלמנטריות. בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב טרם הוחלט על סוג העונש, אך הוא יכול לנוע משלילת הגשת שאילתות, דרך מניעת זמן דיבור במליאה ועד להוצאתו מחברות בוועדות שונות בכנסת. על היקף העונש יחליטו בקואליציה בהמשך.

אמש נשמעו אמירות חריפות כלפי גנאים כשגם ברע"ם כעסו עליו וטענו שלא עמד במילתו כלפיהם. יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ ניר אורבך מימינה, נשמע אמש אומר על גנאים: "אני איתו גמרתי. אותי מרמים רק פעם אחת. מעכשיו שיחפש את ועדת הכנסת". אורבך הוסיף שגנאים לא יקבל מעכשיו את עזרת ועדת הכנסת בנושאים להם יזדקק לסיוע הוועדה מכאן והלאה.

עוד פורסם בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי שעות לפני ההצבעה על החוק להקמת בית חולים בסכנין, בקואליציה ניסו לשכנע את ח״כ גנאים להצביע נגדו - ואף הציעו לו הקמת מכללה בעיר בתהליך מזורז. גנאים אמר בשיחות סגורות: ״אם אצביע נגד הקמת בית חולים בעיר שלי - לא אוכל לחזור אליה. אני מקבל איומים בטלפון״.

האזינו לריאיון עם יועז הנדל בכאן רשת ב

שר התקשורת יועז הנדל מתח הבוקר גם הוא ביקורת על התנהלותו של מאזן גנאים ותמך בהענשתו. "לא יתכן שכל אחד בקואליציה יפעל על פי האינטרס האישי שלו", אמר הנדל בריאיון לעקיבא נוביק וחיים לוינסון בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם ג'ידא רינאווי זועבי בכאן רשת ב

חברת הכנסת ג'ידא רינאווי זועבי ממרצ אמר כי לפעמים חברי הקואליציה מהשמאל אינם חשים בנוח ומובכים ולכן צריך לפוצץ את הבלון שהאופוזיציה מנסה לנפח ולהעניק חופש הצבעה בעניינים מסוימים. בריאיון לאילאיל שחר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, אמרה זועבי כי גנאים הוא איש מאוד אחראי המבין במשמעת קואליציונית. לדבריה, גם יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, יודע שבית החולים לא יוקם בסכנין ולא עשה את שיעורי הבית שלו בצורה נכונה, כלשונה. "הרשימה המשותפת רק משחררת אוויר, זאת פוליטיקה קטנה שאסור לנו ליפול לידיים שלה", אמרה.