משמרות המהפכה
צילום: אי.פי

"מקבל נשק מטהראן ומכשיר מיליציות": דיווח - זה האיש החדש של איראן בזירה הסורית

לפי פרסומים זרים, עלי עסאף, לבנוני שבעבר זוהה כאיש חיזבאללה, החל לפעול בשירות כוח קודס של משמרות המהפכה על אדמת סוריה
רועי קייס
11 בנובמבר 2021
10:43

גורמי מודיעין באזור מסמנים דמות חדשה שפועלת בעבור איראן בזירה הסורית הפועלת לבסס תשתיות נגד ישראל, כך לפי פרסומים זרים. מדובר בעלי עסאף, לבנוני שבעבר זוהה כאיש חיזבאללה וכיום עובד בעבור כוח קודס של משמרות המהפכה של איראן על אדמת סוריה.

עלי עסאף, פעיל משמרות המהפכה בסוריה

בערוץ אל-חורה האמריקני פורסמו בימים האחרונים שתי ידיעות בעניינו שבהן צוטטו גורמי מודיעין בכירים. בין השאר נטען כי האיראנים מבריחים אליו אמצעי לחימה כדי שיכשיר מיליציות וכוחות עם יכולות רקטיות באזורים של תדמור, חלב ודמשק כדי להפעיל אותן בעת הצורך נגד ישראל. באחד הפרסומים אף פורסם קלסתרון שלו. לפי הדיווחים, פעלתנותו של עסאף עומדת במרכז המתח בין משטר אסד לנוכחות האיראנית.

מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה, אמיר עלי חאג'יזדה, מזהיר היום את ישראל ואומר כי רק תקרב את קיצה אם תתן לאיראן תירוץ. חאג'יזדה, צוטט בסוכנות הידיעות האיראנית: "כל טעות מצד ישראל התמודדות עם טהראן תאיץ את חורבנה. ישראל עשויה לפתוח במלחמה, אך איראן תשים לה קץ".

אתמול דיווח ערוץ אל-ערביה הסעודי מפי "גורם המעורה בהתפתחויות בסוריה" כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ובכירים במשטרו הביאו מאחורי הקלעים להדחתו של נציג כוח קודס של משמרות המהפכה בסוריה, מוסטפא ג'וואד ר'פארי. לפי הדיווח, הבכיר האיראני הציב כוחות ואמצעי לחימה איראניים באזורים שמשטר אסד אסר לעשות זאת ובניגוד להנחיות "הוציא לפועל מספר פעולות נגד ארצות הברית וישראל שכמעט סיבכו את סוריה במלחמה אזורית שהיא אינה חפצה בה".