מטוס של חברת מאהאן אייר
צילום: אי-פי

מתקפת סייבר נגד חברת תעופה איראנית שעובדת עם משמרות המהפכה

לפי הדיווחים החברה מבצעת משלוחי נשק מאיראן לחיזבאללה דרך סוריה • לפי הדיווח ב"איראן אינטרנשיונל" ההאקרים השיגו "מידע רגיש" על שיתוף של החברה עם כוח קודס • הנשיא הרצוג: טהראן לא מעוניינת בדיאלוג
עמיחי שטיין ורם ברנדס
21 בנובמבר 2021
10:57

חברת התעופה האיראנית מאהאן אייר, העובדת עם משמרות המהפכה, הייתה יעד למתקפת סייבר הבוקר (ראשון) כך דיווחה קבוצה בשם "מודעות למולדת". לפי הדיווח ב"איראן אינטרנשיונל" ההאקרים השיגו "מידע רגיש" על שיתוף הפעולה הקרוב של החברה עם כוח קודס של משמרות המהפכה. מדובר בחברה המבצעת משלוחי נשק מאיראן לחיזבאללה שעליה הוטלו סנקציות בעבר. 

להטריל את איראן | האזינו לעוד יום עם גילי כהן

נשיא המדינה יצחק הרצוג פרסם היום טור דעה בעיתון הסאנדיי טלגרף הבריטי, לקראת הגעתו לביקור בממלכה בו כתב: "איראן אינה מעוניינת בדיאלוג. היא מנצלת את הנכונות של העולם לנהל משא ומתן על מנת לקנות זמן. ישראל אינה יכולה לאפשר לקיצוניים בטהרן להשיג נשק גרעיני. המדינות המתונות מזרח התיכון צריכות את בנות בריתן, כולל בריטניה, לנהל דיאלוג דחוף עימן על מנת לעצור את איראן, במקום לבזבז זמן על משחקיה".

התייחסות לסוגית הגרעין האיראני הגיעה גם מצד ארה"ב, שם מסר מתאם הבית הלבן למזרח התיכון וצפון אפריקה ברט מקגרגור, כי "לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני ואני יכולים לעצור את תוכנית הגרעין שלה. אם הדיפלומטיה תכשל, נשתמש בכלים אחרים". מקגרגור הוסיף כי המדינה מוכנה להשתמש בכוח צבאי "אם איראן רוצה לנסות את ארה"ב".

בתוך כך, באיראן טוענים כי היו "עימותים ישירים" עם ארה"ב, שלא פורסמו. מפקד חיל הים של משמרות המהפכה הרחיב ואמר אתמול כי תשעה חיילים איראניים נהרגו ב"עימותים ישירים" עם כוחות ארה"ב במפרץ הפרסי לאורך השנים, אך לא פירט אודותיהם.

בסוף החודש שעבר התרחשה מתקפת סייבר נגד תחנות דלק ותשתיות נוספות באיראן. יו"ר ההגנה האזרחית של איראן גולמרזה ג'אלאי, האשים את ישראל וארצות הברית בכך. בין השאר דווח על שיבושים קשים בפעילות תחנות הדלק, שגרמו להפרעות בחלוקת הדלק המסובסד, ולתורים ארוכים של כלי רכב ברחבי המדינה.

יומיים לאחר מכן הגיב ראש מועצת הביטחון העליונה של איראן, עלי שמחאני בציוץ בעברית: "למרות שהקו הקדמי של ההגנה הפסיבית הושבת על ידי מתקפת סייבר, הקו האחורי סיכל את מטרת האויב". 

כמה ימים לאחר מכן תקפה קבוצת ההאקרים האיראניים "בלאק שאדו" את חברת אחסון האתרים Cyberserve, ובכלל זה מאגרי מידע אישי של אתרי האינטרנט של "אטרף", "מכון מור", "פגסוס" ואתרים נוספים. ההאקרים הדליפו פרטי מידע על כ-290 אלף מטופלים במכון מור, ואת מאגר המידע שנגנב מאתר "אטרף". עם הפרסום, חסמה אפליקציית טלגרם בשנית את הערוץ החדש של ההאקרים - שכבר הספיקו מאז לפתוח עמוד נוסף.