t
שר הביטחון בני גנץ
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

גנץ: "איראן ניסתה להעביר באמצעות כטב"ם חומרי נפץ מסוריה לגורמי טרור באיו"ש"

שר הביטחון ציין כי הכטב"ם שחצה מסוריה יורט סמוך לבית שאן • בנט: "הטעות אחרי ההסכם ב-2015 לא תחזור. גם אם תהיה חזרה להסכם, ישראל לא צד להסכם ולא מחוייבת לו" • ראש המוסד לשעבר: אם לא ניתן לסיים את המאבק בגרעין האיראני בתקיפה אחת - כדאי לחשוב פעמיים
גילי כהן ואיתי בלומנטל
23 בנובמבר 2021
09:19
עודכן ב 16:00

"איראן ניסתה להעביר באמצעות כלי טיס בלתי מאוייש חומרי נפץ מסוריה לגורמי טרור באיו"ש - הכטב"ם יורט סמוך לבית שאן", כך אמר שר הביטחון בני גנץ היום (שלישי) בכנס באוניברסיטת רייכמן. גנץ הוסיף כי הכטב"ם יורט בפברואר 2018, אז שיגרה איראן כטב"ם מסוג שאהד 141 משדה התעופה T4 בסוריה, שנשא חומר נפץ, וכי להבנת כוחות הביטחון המשלוח יועד לגורמי טרור ביהודה ושומרון. "איראן לא רק משתמשת בכלי טיס בלתי מאויישים כדי לתקוף, אלא גם בכדי לבצע העברות אמל"ח לשלוחיה", אמר גנץ בכנס של המכון למדיניות ואסטרטגיה.

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו אמר בכינוס כי "צה"ל ומערכת הביטחון יכולים לדקור באופן נקודתי הכי טוב. איראן זו לא אותה אופרה, היא מדינה ממעגל שלישי, לנהל מלחמה מולה - רק ארה"ב יכולה, וגם היא נדרשת בדרך כלל לבנות ברית. אם לא ניתן לסיים את זה באופרה כדאי לחשוב פעמיים".


גנץ הדגיש כי "כטב"מים הם כלי נשק מדויק, שיכול להגיע למטרות אסטרטגיות בטווח של אלפי קילומטרים, ובכך היכולת הזו מסכנת כבר היום את המדינות הסוניות, כוחות בינלאומיים במזרח התיכון וגם מדינות באירופה ובאפריקה". עוד אמר כי "איראן פועלת גם מחוץ לאזור, מעבירה נפט ואמל"ח לוונצואלה, מפעילה את כוח קודס בדרום אמריקה ומנסה להחדיר את השפעתה לאפגניסטאן".

מהיר יותר, כבד יותר ומדויק יותר: איום מרחף באוויר | עוד יום

"לאיראן יש את הכוונה אבל אין לה את האמצעים, ואת הניטרול - צריך לעשות בשלב בו אנו נמצאים", אמר שר הביטחון שהציג את שיטות הפעולה של איראן והוסיף:"איראן מבקשת להפוך להגמון אזורי ולאחר מכן לעולמי, ולהשליט אידיאולוגיה קיצונית, שבו זכויות אדם נרמסות, להט"בים נתלים, נשים מודרות, והמשאבים מוקצים לטובת המשטר", אמר וציין כי השיטה האיראנית היא קודם להשתלט על מדינות נחשלות כמו תימן, עיראק, לבנון וסוריה.

קודם לכן נאם בכנס ראש הממשלה נפתלי בנט, והתייחס לשיחות הגרעין שצפויות להתחדש בסוף החודש. בנט אמר כי "הטעות אחרי הסכם הגרעין ב-2015 לא תחזור. הוא השפיע עלינו כמו גלולת שינה, ישראל נרדמה בשמירה. מהטעות הזו נלמד. נשמור על חופש הפעולה שלנו".

בנט התייחס למדיניות ישראל בפועל ואמר כי "כשנכנסתי ללשכת ראש הממשלה לפני פחות מחצי שנה נדהמתי מהפער בין הרטוריקה לבין המעשה. מצאתי מרחק מטריד מההיגדים מסוג 'לעולם לא נרשה איראן גרעינית' לבין הירושה שירשתי".

עוד הוא ציין כי איראן השכילה בעקביות ובהתמדה להקיף את ישראל בטבעת של מליציות: "האיראנים כיתרו את מדינת ישראל בטילים בעודם יושבים לבטח בטהראן. הם מציקים לנו מרחוק, שואבים לנו אנרגיה ומסבים לנו נזק, וכל זה מבלי כמעט לצאת מהבית. מקיזים לנו דמים בלי לשלם מחיר. לרדוף אחרי הטרוריסט התורן שמופעל על ידי כוח קודס לא הגיוני יותר. עלינו להגיע לשולח", אמר.

רה"מ הוסיף בנאומו כי "האיראנים רגישים לחייהם שלהם. הם תמיד יעדיפו למצוא מתנדבים אפגאנים, לבנונים, תימנים – שילחמו בשמם. אנחנו בנקודה הזאת שהיא בעצם מאבקו של העולם כולו. אנחנו מקווים שהעולם לא ימצמץ, אבל גם אם כן, אנחנו לא מתכוונים למצמץ. לפנינו תקופה מורכבת וייתכנו אי הסכמות גם עם הטובות בחברותינו. זו לא תהיה הפעם הראשונה. גם אם תהיה חזרה להסכם ישראל לא צד להסכם ולא מחוייבת לו", אמר.

להטריל את איראן | האזינו להסכת עוד יום עם גילי כהן

הרצוג נפגש עם ג'ונסון: "מצפים מבעלות בריתנו במשא ומתן זה להיות תקיפות"

נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון. בהצהרות שמסרו השניים התייחס הרצוג למשא ומתן על הסכם הגרעין עם איראן ואמר: "אנו מצפים מבעלות בריתנו במשא ומתן זה להיות תקיפות ככל האפשר, כיוון שאנחנו לא מאמינים שהם פועלים בתום לב. רק כאשר כל האפשרויות מונחות על השולחן, הדברים יוכלו להתקדם בכיוון הנכון". 


הרצוג וג'ונסון בפגישה ביניהם, צילום: קובי גדעון, לע"מ

ג'ונסון התייחס בצהרתו להחלטה להכריז על חמאס כארגון טרור ואמר: "אני חושב שזו הייתה החלטה נכונה. זו הייתה החלטה קשה ושנויה במחלוקת אבל אני חושב שזה הדבר הנכון, ודרך אגב זו החלטה שלדעתי התקבלה כמעט באופן מיידי לאור האירוע המחריד שראינו בישראל. אירוע נורא, נורא. וגם הנקודה שלך לגבי איראן משמעותית, ואנו רואים מצב שבו לעולם אין זמן רב לטיפול בבעיה זו". 

אתמול דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי לקראת פתיחת השיחות בין איראן למעצמות בווינה על הסכם הגרעין, הוויכוח בין ישראל לארצות הברית בנושא עלה מדרגה. עוד פורסם כי בכירים בישראל מודאגים מהגישה האמריקנית, שלדבריהם חותרת להגיע להסכם עם איראן "בכל מחיר".

כבר לפני חודש התבססו הערכות כי גם אם ארצות הברית ואיראן לא יוכלו לחזור להסכם הגרעין הישן - בגלל הכמות אורניום והטכנולוגיה שצברו האיראנים, האמריקנים יעדיפו הסכם שיהיה פחות טוב, שירחיק את איראן כמה חודשים בלבד מהסכם - מבכלל לא לחתום על הסכם.

 

בהכנת הידיעה השתתפה יערה שפירא