צילום: רויטרס
ראיסי

בישראל סבורים: איראן מובילה את המגעים בשיחות הגרעין – ולא המעצמות

בישראל חוששים מהימשכות המשא ומתן בין איראן למעצמות ללא תוצאה של ממש • לפיד יבקר בצרפת ובריטניה, בחודש הבא גנץ יטוס לוושינגטון בניסיון להגביר את הלחץ
גילי כהן
25 בנובמבר 2021
20:56

בישראל סבורים שאיראן היא המושכת בחוטים בדרך לשיחות הגרעין, וחוששים כי הם אלו שיכתיבו את הטון במהלך השיחות עצמן. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. לפי גורמים בישראל - איראן היא שמנהלת את המשא ומתן כעת, ואילו למעשה צעדי המעצמות האירופיות וארצות הברית הם בתגובה לפעילות האיראנית.


בשבוע הבא ימריא שר החוץ יאיר לפיד לצרפת ולבריטניה, לביקור שיעסוק כמעט רק באיום האיראני ובצל השיחות שיחודשו ביום שני. במקביל, בחודש הבא צפוי שר הביטחון בני גנץ להמריא לכמה פגישות ביטחוניות בארצות הברית.

ראש הממשלה נפתלי בנט נאם שלשום בכינוס באוניברסיטת רייכמן, והתייחס לשיחות הגרעין שצפויות להתחדש בסוף החודש. בנט אמר כי "הטעות אחרי הסכם הגרעין ב-2015 לא תחזור. הוא השפיע עלינו כמו גלולת שינה, ישראל נרדמה בשמירה. מהטעות הזו נלמד. נשמור על חופש הפעולה שלנו".

בנט התייחס למדיניות ישראל בפועל ואמר כי "כשנכנסתי ללשכת ראש הממשלה לפני פחות מחצי שנה נדהמתי מהפער בין הרטוריקה לבין המעשה. מצאתי מרחק מטריד מההיגדים מסוג 'לעולם לא נרשה איראן גרעינית' לבין הירושה שירשתי".

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו אמר בכינוס כי "צה"ל ומערכת הביטחון יכולים לדקור באופן נקודתי הכי טוב. איראן זו לא אותה אופרה, היא מדינה ממעגל שלישי, לנהל מלחמה מולה - רק ארה"ב יכולה, וגם היא נדרשת בדרך כלל לבנות ברית. אם לא ניתן לסיים את זה באופרה כדאי לחשוב פעמיים".

ארצות הברית הזהירה את ישראל שהתקפותיה נגד מתקנים איראניים אינן מועילות ואף גורמות לתגובת יתר של טהראן, כך דיווח עיתון הניו יורק טיימס ביום שני האחרון. על פי הדיווח, ישראל דחתה את בקשתם של הבכירים האמריקנים להפסיק את התקיפות.

להטריל את איראן | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

עוד נכתב בדיווח כי איראן התגברה במהירות על כל הפגיעות במתקני הגרעין שלה ואף שיפרה את יכולותיה במקומות שנפגעו. בין השאר שיפרו האיראנים את יכולות הסייבר שלהם ואין עוד באפשרות ישראל וארצות הברית לעשות התקפה שתשתק את הצנטריפוגות באתרי הגרעין.