ברוך שרביט וצביקה צוקר
צילום: שלו שלום, TPS

הרצח וההיעלמות: צביקה צוקר וברוך שרביט הם שניים מהחשודים בפרשה

צוקר הוא חתנו של ברלנד שפרש מהקהילה בעקבות פרשת עבירות המין, שרביט הודה בחלקו והפליל אחרים אחרי שקיבל הוראה מראש "שובו בנים" לדבר בחקירתו • כתב אישום נגד בנו של השר לשעבר החשוד בפרשה יוגש עד סוף השבוע
ורד פלמן
29 בנובמבר 2021
09:57
עודכן ב 16:08

הרצח וההיעלמותפרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (שני) הצהרת תובע לקראת הגשת כתב אישום, נגד אחד החשודים בפרשה, תושב ירושלים בשנות ה-60 לחייו. על פי הודעת המשטרה, המשטרה ביססה תשתית ראייתית למעורבותו של החשוד בחטיפת וברצח הנער ניסים שטרית בירושלים בשנת 1986. מעצרו של החשוד הוארך היום בחמישה ימים, עד יום שישי הקרוב. כתב אישום נגדו צפוי להיות מוגש בימים הקרובים. בנוסף, הוארך גם מעצרו של חשוד נוסף בפרשה, ‏שעומד בראש רשות מקומית. מעצרו של החשוד, לו מיוחס קשר לפרשת רצח אבי אדרי, הוארך עד ליום חמישי.

מוקדם יותר התיר בית משפט השלום בירושלים לפרסם את שמותיהם של שני חשודים בפרשה. הראשון, צביקה צוקר, חתנו של ברלנד. כשנחשפו החשדות בגין עבירות המין נגד ראש קהילת שובו בנים לפני כעשור, צוקר עזב את הקהילה והחל לצאת נגד ברלנד. הוא היה מפקד משמרות הצניעות בשנים שבהן מיוחסות לו העבירות, וחשוד בשני מעשי הרצח – של ניסים שטרית ואברהם אדרי.

צוקר מכחיש מעורבות ברציחות. לטענת עורך דינו ההקלטות שבהן, לדברי המשטרה, הוא נשמע מפליל את עצמו נועדו להלבין את פניו של בלרנד בעקבות חשיפת עבירות המין והפרישה מהקהילה. בכאן חדשות פורסמה לפני כחודש הקלטה בלעדית של צוקר מלפני כשנתיים, שבה הוא קושר את ראש קהילת שובו בנים לפרשה.

עלייתו ונפילתו של אליעזר ברלנד | עוד יום

השם השני שהותר לפרסום הוא של ברוך שרביט, חסידו של ברלנד. בתחילת החודש פורסם לראשונה בכאן חדשות ששרביט הופגש עם ברלנד בחדר החקירות וקיבל הוראה מראש הקהילה למסור פרטים בחקירה. לאחר מכן הוא הודה בחלקו בשני מעשי הרצח, שיחזר את המעשים והפליל אחרים, בהם את ראש העיירה לשעבר שנחשד בפרשה.

 מימין: ברוך שרביט וצביקה צוקר (צילום: שלו שלום, TPS)

בד בבד, הצהרת תובע ראשונה בתיק, לקראת כתב אישום, תוגש היום נגד בנו של השר לשעבר שחשוד בפרשה. כתב אישום נגד החשוד בגין הרצח של ניסים שטרית צפוי להיות מוגש עד לסוף השבוע. הצהרת התובע תוגש בדיון להארכת מעצרו.

כך פיענחתי רצח מלפני 30 שנה | עוד יום 

בית משפט השלום בירושלים ידון היום גם בהארכת מעצרו של ראש העירייה החשוד בפרשה. בדיון בהארכת מעצרו בשבוע שעבר המשטרה ציינה שלפי עדויות, ראש העירייה היה מחופש לאישה ונהג בכלי הרכב שהוביל את אדרי, שנסע אחריו, לזירת הרצח ביער רמות – שם נכחו גם מעורבים אחרים. אליעזר ברלנד הורה לסרס את אדרי, המעורבים היכו אותו נמרצות והוא מת. לאחר מכן דיווחו שהייתה "תאונת עבודה".

צפו בסרט "רב הנסתר" של כאן 11 שהוביל למעצר החשודים