-

פרסום ראשון: בגלל שפעת העופות - חשש לזיהום מי הכינרת

בשל זרימת המים מהאגמון אל הכינרת, המים זוהמו ומהווים סכנה לבני אדם • המגפה התגלתה בלול נוסף, הפעם בעמק יזרעאל • לראשונה עופות דורסים חלו • מרשות המים ומשרד הבריאות נמסר: "בבדיקות שנערכו עד כה לא התגלו מים מזוהמים בנגיף שפעת העופות בכינרת ובמעלה הירדן"
רובי המרשלג
30 בדצמבר 2021
20:38

פרסום ראשון: חשש מזיהום מי הכינרת בשל תמותת העגורים משפעת העופות, באגן ההיקוות של הכינרת, כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. הפרופסור משה גופן, יו"ר ועדת הכינרת ובעברו ראש המעבדה לחקר הכינרת, מתריע שתמותת יותר מ-5000 העגורים, חלקם בתוך מימי אגמון החולה, מסכנת את הכינרת.

לדברי הפרופסור, בשל זרימת המים מהאגמון אל הכינרת, המים זוהמו ומהווים סכנה לבני אדם. לטענתו אין מה לעשות בנידון, מלבד להזהיר את הציבור הרחב, שכן שפעת העופות עלולה להיות מסוכנת לבני אדם.

היום התגלתה המגפה בלול נוסף, הפעם בעמק יזרעאל. גם שם יושמדו העופות, מדובר ב-5,500 תרנגולות מטילות. כמו כן, המגפה התגלתה לראשונה בקרב עופות דורסים: בז בירושלים ובז נוסף בקיבוץ בעמק החולה.

מרשות המים ומשרד הבריאות נמסר כי בבדיקות שנערכו עד כה לא התגלו מים מזוהמים בנגיף שפעת העופות בכינרת ובמעלה הירדן: "עם תחילתה של התפרצות שפעת העופות באגמון החולה ובכדי לעמוד על איכויות המים הזורמים בהאגמון ובכינרת , משרד הבריאות בתאום עם רשות המים דגמו מספר נקודות באגמון ובנהר הירדן ובכינרת לנגיף שפעת העופות.התוצאות שהתקבלו בכל נקודות הדיגום כולל בכנרת לא הצביעו עד כה על הימצאותו של הנגיף במים שנדגמו.

"חשוב להדגיש- הדבקה בשפעת עופות עלולה להתרחש במגע הדוק עם עופות נגועים והפרשותיהם. אך הפוטנציאל להדבקה באדם נמוך. עם זאת לא תואר בעולם מקרה של הדבקת אדם בשפעת עופות באמצעות מים או מזון". 

מאיגוד ערים כינרת נמסר: "מתחילת התפרצות שפעת העופות באגמון החולה, נמצאים צוותי איגוד ערים כינרת, בקשר הדוק עם צוותי רשות המים, רשות הטבע והגנים ומשרד החקלאות. בכדי לעמוד על איכויות המים הזורמים, דגמו היום רשות המים ומשרד הבריאות מספר מוקדים - באגמון בנהר הירדן (גשר הפקק , גשר אריק) וכן בחופי הכינרת. התוצאות שהתקבלו בכל נקודות הדיגום, כולל בכינרת, לא הצביעו על הימצאותו של הווירוס במים שנדגמו. רשות המים ומשרד הבריאות ימשיכו בניטור במהלך השבוע הבא, ויעדכנו בממצאים ככל שיהיו".

המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה, נגה קורנפלד שור, הזהירה ביום ראשון מפני חומרת המצב: "זה אירוע יוצא דופן בקנה מידה עולמי. החשש הגדול - שהנגיף, שנוטה להרבה וריאנטים, יעשה שינוי כמו הקורונה ויהיה מדבק בין בני אדם", אמרה בריאיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם פרופ' נגה קורנפלד שור

"כמעט מיליון תרגנגולות הומתו", סיפרה פרופ' קורנפלד שור. "בחודשים הקרובים נדרש לייבוא של ביצים כדי למנוע מחסור. יותר מ-5,000 עגורים מתו. בימים האחרונים נמצאים גם פגרים של שקנאים ולבניות. מי שמנהל את האירוע כעת הוא המועצה לבטחון לאומי".