החיפושים אחר המסוק בים
צילום: אלון נדב, פלאש 90

שני טייסי חיל האוויר נהרגו בהתרסקות מסוק מול חופי חיפה

איש הצוות הראשון, סרן בחיל הים, חולץ במצב בינוני. כעבור קרוב לשעה אותרו שני אנשי הצוות הנוספים • במערכת הקשר לא נשמעה קריאת חירום. מפקד חיל האוויר מינה צוות חקירה
איתי בלומנטל וחן ביאר
03 בינואר 2022
22:12
עודכן ב 01:50

שני טייסי חיל האוויר נהרגו הערב (שני) בהתרסקות מסוק צה"לי מסוג "עטלף", שהיה בטיסת אימון, בים, כקילומטר מקו החוף של חיפה. איש צוות שלישי, חובל בחיל הים, הצליח לחלץ את עצמו, עלה על ספינת שיטור ימי ופונה לבית החולים רמב"ם במצב בינוני. כעבור כשעה אותרו שני אנשי הצוות הנוספים, סגן אלוף וסרן. השניים פונו אף הם לבית החולים, שם נקבע מותם. "לא קיבלנו דיווח על מצב חירום ברשת הקשר", אמר ראש להק אוויר, תא"ל אמיר לזר. "הגענו למקום בגלל דיווח על זיהוי מסוק צולל למים".

עוד הסביר תא"ל לזר: "המסוק היה מתחת לפני המים, הטייסים חולצו על ידי צוללנים. זה אירוע מורכב, בלילה חשוך. בגלל שלא היה ברור מיקומו של המסוק, לקח זמן להגיע אליו". לדבריו, "למסוק ימי יש אמצעי ציפה אם מפעילים אותם. עוד מוקדם לדעת אם האמצעים הופעלו ואם נעשה בהם שימוש". מדובר היה באימון משותף של חיל האוויר וחיל הים. המסוק המריא בסביבות השעה 20:00 והתרסק בסביבות השעה 21:00. אל הים הוזעקו כוחות היחידה למשימות תת-מימיות, לוחמי שייטת 13, לוחמי 669 וכוחות שיטור ימי. מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, מינה צוות בראשות אל"מ בחיל האוויר לתחקור האירוע. מערך מסוקי ה"עטלף" קורקע עד להודעה חדשה, ובחיל האוויר הופסקו טיסות האימונים היום.


חלקי המסוק שאותרו | צילום: כאן חדשות

מנהל בית החולים רמב"ם, פרופסור מיקי הלברטל, התייחס הלילה למצבו של הפצוע הראשון ואמר כי הוא יציב, מדבר ונמצא בהכרה. הוא טופל בחדר הלם והועבר לאשפוז במחלקת טיפול נמרץ כללי. בשלב זה עדיין לא ידוע מה גרם למסוק להתרסק - אם מדובר בטעות אנוש או בתקלה טכנית.

רה"מ בנט מסר הלילה: "זהו לילה עצוב מאוד. מבקש לשלוח תנחומים מעומק הלב למשפחות. טייסי חיל האוויר שנפלו בתאונה היו מטובי בנינו. עם ישראל לא ישכח את תרומתם, לילה ויום, לביטחון המדינה".


חלקי המסוק שאותרו | צילום: אלון נדב, פלאש 90

שר הביטחון בני גנץ, שנמצא בכנסת, שוחח עם הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי והתעדכן בפרטי האירוע. "מבקש למסור תנחומים מעומק הלב למשפחות ההרוגים בתאונת המסוק ורפואה שלמה לפצוע", אמר גנץ. "אני מבטיח שצה"ל יתחקר את האירוע ויפיק את הלקחים הנדרשים. אני מבקש להודות לכוחות החילוץ שפעלו במהירות ובתנאים לא פשוטים כדי לאתר את צוות המסוק".

בעקבות התחייסות בכנסת לדיווחים מהאירוע, בהן של חבר הכנסת דודי אמסלם, דובר צה"ל רן כוכב הוציא הודעה ומסר: "אני מגנה את פרסום הידיעות בנוגע לנפגעי צה"ל בהתרסקות המסוק אמש, וזאת טרם שהותר פרסומן. ‏פרסום ההודעות לפני שעודכנו רשמית משפחות הנפגעים, וזאת חרף הבקשות המפורשות שלא לפרסם את הפרטים, הוא הפרה בוטה של נוהל המכובד מזה עשרות שנים, ובבסיסו הדאגה למשפחות הנפגעים בשעתן הקשה. צה"ל מחבק את המשפחות השכולות וימשיך ללוותן".


מסוק העטלף | צילום ארכיון: אנתוני הרשקו

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי שרון, אורלי אלקלעי וכרמלה מנשה.