-
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

סקר כאן חדשות: רוב הציבור מתנגד להסדר טיעון - וסבור שנתניהו אשם בחלק מהסעיפים

אזרחי ישראל רוצים לראות את המשפט מתנהל עד תומו - והעסקה המסתמנת גוררת התנגדות של 52% מהציבור. 55% מהמשיבים חושבים שנתניהו אשם בלפחות חלק מסעיפי האישום. וגם - מי יחליף את נתניהו בליכוד?
יערה שפירא
16 בינואר 2022
19:53

רוב הציבור מתנגד להסדר טיעון עם ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו - כך עולה מסקר כאן חדשות שערכה חברת קנטר ושודר בחדשות הערב (ראשון) בכאן 11. עוד עולה כי רוב הציבור סבור שנתניהו אשם בלפחות חלק מהסעיפים. הסקר בדק גם אם הציבור תומך בכניסת הליכוד לממשלה וכן בזהות מחליפו של נתניהו בליכוד. 


49% מהמשיבים סבורים שיש להגיע להכרעה בבית משפט, לעומת 28% בלבד שחושבים שנכון להגיע להסדר טיעון. 23% לא גיבשו דעה בנושא. כשאנחנו מפלחים את המשיבים לפי עמדות פוליטיות, אנחנו מגלים ש-42% ממצביעי הליכוד בעד הסדר. מקרב מי שמגדירים את עצמם ימנים, בכל המפלגות - 36% בעד הסדר, ובקרב המצביעים למפלגות שמאל-מרכז, רק 21% תומכים בחתימת עסקת טיעון.

הסדר הטיעון המסתמן, לפיו בנימין נתניהו יודה בעבירות מרמה והפרת אמונים, יבצע עבודות שירות ויורחק מהחיים הפוליטיים לשבע שנים, גורר התנגדות גדולה יותר. 52% מהמשיבים מתנגדים לעסקה כזו ורק 26% תומכים בה. 22% השיבו שאינם יודעים. 

רק 20% מהליכודניקים תומכים בעסקה המסתמנת, ורק רבע ממצביעי הימין בכל המפלגות. לעומת זאת, 30% ממצביעי השמאל-מרכז תומכים בהסדר הטיעון, כפי שפורסם. כלומר, אם נתניהו צריך להודות ויוטל עליו קלון אז תמיכת הימין בעסקה יורדת ותמיכת השמאל עולה. 


לפי הסקר, רוב הציבור סבור שנתניהו אשם בלפחות חלק מהסעיפים המיוחסים לו. 36% השיבו שנתניהו אשם בכל האישומים נגדו, ו-19% השיבו שהוא אשם בחלק מהסעיפים, אך לא בסעיף השוחד. 22% מהמשיבים אמרו שנתניהו זכאי, ו-23% לא גיבשו דעה. בקרב מצביעי הימין, 36% סבורים שנתניהו זכאי, ו-42% השיבו שנתניהו אשם בלפחות חלק מסעיפי האישום. 

היום שאחרי: רוב נגד פירוק הממשלה, ברקת מוביל בליכוד

מרבית המשיבים בעלי הדעה אמרו שלדעתם, ביום שאחרי פרישת נתניהו, אין צורך לפרק את הממשלה הנוכחית ולהקים ממשלה חדשה שתכלול את הליכוד. בעמדה זו צידדו 47% מהמשיבים, לעומת 38% שהשיבו בחיוב ו-15% שלא גיבשו דעה. 

בקרב מצביעי נתניהו 65% היו רוצים לראות ממשלה חדשה עם הליכוד, בהנחה שנתניהו פורש. כך גם רוב מצביעי הימין בניטרול השיוך המפלגתי - 57% ממצביעי הימין חושבים שאם נתניהו הולך צריך להקים ממשלה חדשה עם הליכוד. בשמאל מרכז המצב הפוך: שני-שליש מהנשאלים רוצים שהממשלה תמשיך במתכונת הנוכחית בכל מקרה, ורק 22% יעדיפו לפרק אותה.

ומי יעמוד בראשות הליכוד ביום שאחרי נתניהו? 20% מהמשיבים בציבור הכללי ו-29% ממצביעי הליכוד בעד ניר ברקת. הרבה אחריו יולי אדלשטיין עם 9% תמיכה כללית ורק 4% בקרב מצביעי הליכוד, ישראל כ"ץ עם 8% בציבור הכללי ו-10% בליכוד, ראש המוסד לשעבר יוסי כהן עם 6% תמיכה בציבור ו-12% תמיכה ממצביעי הליכוד ומירי ורגב עם 5% ו-6% תמיכה בהתאמה. 

13% מהליכודניקים ענו לנו שהם מעדיפים מועמדים אחרים, שלא שאלנו עליהם, ו-26%, לא מעט בכלל, ענו שפשוט עדיין אינם יודעים במי יתמכו. הנתון האחרון הזה הופך את התמונה למעניינת - יש לא מעט ליכודניקים שמחכים עדיין להשתכנע.

הסקר נערך היום, 16 בינואר 2022, במדגם אינטרנטי של 553 נשים וגברים בגילי 18 ומעלה, כולל המגזר הערבי. מספר האנשים שהתבקשו לענות על הסקר - 3,321. טעות הדגימה - 4.4%.